Denník N

Suverenita občana

Základom demokracie je sloboda slova a sloboda názorov. Ako je na tom demokracia na Slovensku? Aké máme hrozby 13 dní pred voľbami?
Demokratické voľby sú vlastne prenos suverenity zo strany občana cez volebnú
urnu na tu-ktorú politickú stranu, resp. koalíciu. V demokracii občan môže voliť koho chce, len následne bude znášať aj následky svojej voľby.
V deň volieb sa suverenita prenáša z občana na listinu.
V demokracii volič má suverénne právo iba v deň volieb, keď v podobe hlasovacieho lístka tú suverenitu prenáša do volebnej urny. Následne tú suverenitu odovzdá jednej z kandidačných listín a prípadne aj prednostné hlasy tým kandidátom z tej vyvolenej listiny, ktorým dôveruje.
Novú suverenitu občan-volič bude mať o štyri roky ak nebudú predčasné voľby čo nemôže byť apriori vylúčené.
Pre demokraciu by bolo dobre, aby čím väčší počet občanov s voličským právom využil svoju suverenitu 30. septembra 2023.

Teraz najčítanejšie

Michal Spevák

Michal Spevák, Slovák žijúci v zahraničí, občan sveta. Venuje sa krajinám západného Balkánu a Slovákom žijúcim v zahraničí. Autorom je viacerých publikácií a vedeckých prác. Študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a postgraduálne štúdium ukončil na Fakulte politických vied na Univerzite Čiernej Hory. Kandiduje za poslanca do NR SR, lebo chce slúžiť ľuďom pokojne a bez chaosu.