Denník N

Moja skúsenosť v štátnom dvelopingu

Spoločnosť MH Invest,s.r.o., patriaca na 100% Ministerstvu hospodárstva bola zodpovedná za výstavbu strategického parku JLR v Nitre. Keď som v roku 2020 nastúpil do vedenia spoločnosti, boli ešte otvorené úlohy dobudovať mimoúrovňovú križovatku Šindolka v Nitre, postaviť People Centrum (SR sa k tomu za Fica zaviazala) a zopár ďalších drobností.

Bolo mi jasné, že ak sa dokončia všetky zmluvné záväzky pre JLR, bude nutné väčšinu zamestnancov prepustiť, lebo MH Invest sa stane iba údržbárskou spoločnosťou pre strategický park v Nitre. Považoval som sa škodu, aby sme prišli o zdatných manažérov a technikov, ktorí sa toho veľa naučili.

Najskôr však bolo treba urobiť poriadok s financiami. Jedným z prvých krokov bolo vysporiadanie sa s externou právnou kanceláriou, ktorá spoločnosť zastupovala v súdnych sporoch (bolo ich okolo 120, súviseli zväčša s výškou náhrady za vyvlastnené pozemky). Právna kancelária, v ktorú vlastnil Viliam Karas (áno, ten nominant Oľano na ministra spravodlivosti) mesačne vysávala z rozpočtu spoločnosti okolo 45.000 eur bez DPH, ročne cirka 500.000 eur. Predpokladal som, že to je aj celkom nehorázna suma, tak som ich zrušil a vymenil za inú renomovanú AK a faktúry okamžite za tú istú prácu klesli na 11 – 13.000 eur mesačne. Len týmto sa mi podarilo ušetriť, či ochrániť  pre MH Invest cca 300.000 eur ročne!

Na viacerých „maličkostiach“, ako napríklad kosenie, ktoré sa za môjho predchodcu obstarávalo  o 100% drahšie, zrušenie agentúry pre mediálne výstupy a ďalšie, som zase ušetril viacero desiatok tisíc eur.

Ficova vlády vymyslela naozaj majsterštyk, dotiahla na Slovensko európsku agentúru práce ELA. Ten vtip je, že SR sa zaviazala minimálne 10+10 rokov financovať tejto agentúre celú réžiu. Cirka 1.000.000 (milión) eur ročne. Celý proces dostala na starosť spoločnosť MH Invest,s.r.o. Bol to paradox, lebo ELA patrí rezortne pod ministerstvo práce. Ťažko si predstaviť pre laika, čo to obnášalo, koľko hodín sme sa jedovali s jalovými debatami s právnikmi – našimi, z Ministerstva práce, prenajímateľa priestorov a právnikmi ELA. Nakoniec sa to podarilo a ELA sa mohla nasťahovať do krásnych priestorov na vrchných poschodiach Landererovej 12 v Bratislave.

Avšak záväzok platiť agentúre celú réžiu, zostal na pleciach MH Investu, čo sa mi nie celkom páčilo. Aj za výdatnej pomoci GTSU z Ministerstva hospodárstva, Romana Achimského sa podarilo horko ťažko presunúť túto povinnosť na Ministerstvo práce, ktoré si nerado, ale nakoniec predsa, prevzalo túto agendu. Ja som bol vytešený, lebo ďalších cirka 9.000.000 eur zostalo na účtoch MH Investu.

Nakoniec nám zostalo na krku vyriešenie záväzku People Centrum v Nitre, v rámci parku JLR. Ficova vláda sa zmluvne zaviazala, že zabezpečí jeho výstavbu a prevádzku.  Predstavte si to ako nejaké malé nákupné centrum, kde by bola napríklad banka, fitnesko, obchod, pošta, kaderníctvo a podobné prevádzky. Na toto bolo alokovaných 12.000.000 eur.

Samozrejme každému musí byť hneď jasné, že je úplne mimo misu,  aby štát prevádzkoval komerčný retailový objekt! Jediná možnosť bola, „natiahnuť“ do toho nejakého developera, ktorý by to zafinancoval a potom aj prevádzkoval. To sa dlhodobo ukazovalo ako vážny problém, lebo akosi nebol veľký záujem. Môj predchodca sa o to snažil 5 rokov a nepodarilo sa. Nám sa to však podarilo. Asi pol roka trvala architektonická súťaž a našli sme developera, ktorý sa na to podujal. Podpísala sa zmluva a pokiaľ viem, prípravné práce sú v plnom prúde. Ďalších 12.000.000 zostalo „doma“.

Výsledkom týchto mojich krokov bolo, že spoločnosť MH Invest bola v dobrej finančnej kondícii. Preto som začal opatrne rokovať s ministrom Sulíkom, že poďme skúsiť maďarskú cestu, pripravme nejaké parky vopred na zelenej lúke. On súhlasil, ale s tým, že to musí byť na východe. Nejakú dobu sme hľadali, skúmali, že kde, nakoniec sme rozhodli, že ideálne miesto bude v Rimavskej Sobote. Tak vznikol PP v Rimavskej Sobote.

Následne sme sa rozhodli obdobným spôsobom začať stavať PP v Sabinove. Potom prišiel záujem od firmy Bosch investovať na východe Slovenska. V tom prípade sa začalo horúčkovito hľadať miesto (žiaľ Sabinov bol pre nich príliš ďaleko od Miškolca – tam majú fabriku), nakoniec sa rozhodlo ministerstvo pre obec Záborské a celú výstavbu dostal za úlohu riešiť MH Invest.

Medzitým sa objavil ešte strategický investor, ktorý chcel u nás postaviť megabaterkáreň (známa nemecká automobilka). Tí však na východ nechceli ísť, tak sa zase hľadalo vhodné miesto a z troch možností sa vybral kataster mesta Šurany. Investor nakoniec cukol a nepríde. Ale už sa toľko investovalo do prípravy nového strategického parku v Šuranoch, že sme sa rozhodli pokračovať v prácach. Tento park bude pripravený pre novú strategickú investíciu.

Ešte jedna vec stojí za zmienku. Kedysi, za Ficovej vlády, navýšila vláda SR základné imanie spoločnosti MH Invest,s.r.o. o obrovskú sumu. Tá sranda bola, že MH Invest reálne vôbec toľko peňazí nepotreboval. Keď som prišiel do spoločnosti, tak chýbalo doplatiť  ešte cirka 120.000.000 eur.  Problém bol, že ja ako konateľ som musel zo zákona žiadať o tie peniaze, deadline bol nejaký február 2021. Lenže ako máte žiadať 120.000.000 keď ich vlastne nepotrebujete? No, bol to ťažký oriešok, veľa roboty, najmä ak do toho mal čo hovoriť Matovič. Nakoniec sa to za veľkej podpory MH podarilo. Sumu 120.000.000 má MH invest na tzv. escrow účte, síce nemôže tie peniaze len tak mír nix, dír nix čerpať, ale sú tam! Sú tam odložené, sú tam pripravené, keby ich bolo treba na nejakú investičnú akciu, netreba nič žobrať z MF. Úplne super vec sa podarila. Nikto ich neprefláka na hlúposti (teda ak sa zase nedostanú kadejakí banditi k moci).

Záverom.

  1. Keď som nastúpil do MH Investu, spoločnosť mala jedinú úlohu, dokončiť park v Nitre a byť jeho údržbárom.
  2. Keď ma Hirman bez udania dôvodu odvolával (ani raz sa so mnou nestretol), okrem dôvodu, že ma nominoval Sulík, boli prakticky všetky záväzky SR voči JLR vyriešené a navyše sme už  developovali ďalšie 4 priemyselné parky: Rimavská Sobota, Sabinov, Záborské a Šurany.
  3. Mojim pričinením som ušetril každý rok minimálne 300 – 360.000 eur, zachránil som 12.000.000 eur peňazí daňových poplatníkov (People Centrum) a zachránil som cirka 9.000.000 pre spoločnosť MH Invest (presunom povinnosti platiť za ELA na min. práce)
  4. Zanechal som spoločnosť so 120.000.000 na účte (doplatené ZI), personálne vyčistenú a doplnenú o jazykovo a odborne zdatných inžinierov, dobrý a výkonný kolektív.

Dovoľte ešte jednu poznámku. Pracovať ako šéf MH Investu nebola žiadna zašiváreň, ani pokojný úradnícky flek. Dodnes hútam nad tým, že ak by som chcel, mohol som ho mať, lebo po dokončení všetkých zmluvných záväzkov pre JLR, by som si mohol so 4-mi možno 5-imi zamestnancami v tichúčku, v kľude hovieť, nikto by o nás netušil a mal by som svätý pokoj.

P.S.: Ak niekoho z tej spoločnosti poznáte, spýtajte sa aká nálada tam panuje dnes…. J

Motto: Vždy pôjdem svojou cestou, budem počúvať moje srdce, budem nasledovať moje svedomie a veriť v zázraky.

Som číslo 58 na kandidátke Sasky. Vzhľadom na moje skúsenosti viem, ako pomôcť Slovensku s príchodom nových investorov. Ak mi chcete v tomto pláne pomôcť, veľmi mi pomôže váš krúžok.

Teraz najčítanejšie