Denník N

Lil Kali(ňák) a jeho zrkadlo

Kaliňák junior hovorí, že predvčerom dokázal liberálom nastaviť zrkadlo, no v skutočnosti len ukázal, že konfrontáciu so zrkadlom by potreboval v prvom rade on, keďže jeho vystupovanie bolo vrcholom arogancie, povýšenectva a demagógie. Niet sa čo čudovať, tieto atribúty sa mal od koho naučiť (Fico, Blaha, Kaliňák). Škoda len, že aj pri novej generácii smerákov môžeme počítať so starou politickou kultúrou.

Blog je reakciou na vystúpenie Erika Kaliňáka v diskusnej relácii TV JoJ 24 z nedele 17.9.2023 (zostrih tu).

Od začiatku ho iritovalo viacero vecí. V prvom rade s akými podľuďmi tam vôbec musel diskutovať. Veď predsa on je Erik všemohúci. Taktiež aj tí moderátori boli nemožní. Nemali dobrú intonáciu, klamali a zavádzali. To dá predsa rozum, že v Smere sa žiadne klamstvá netolerujú a sú na ne citliví. Už som len čakal, kedy príde za zvukármi alebo osvetľovačmi a povie im, že aj oni sú nemožní.

Predseda Smeru svojho času nevedel pochopiť, prečo sa ho novinári pýtajú na morálku. Hovoril, že on s ňou nič nemá, nezaujíma ho. Zjavne rovnaký prístup má Erik k niečomu, čo sa volá pokora.

Tento kreatívny manažér mal v skutku kreatívnu argumentáciu pri niektorých témach:

PS obvinil z pokrytectva a usilovne sa snažil, aby prevzali zodpovednosť za výroky na zhromaždení na podporu Ukrajine a za výroky stand-up komika. V prvom rade tu chýba akýkoľvek zodpovednostný vzťah medzi danými výrokmi a stranou PS. Uvedené zhromaždenie bolo občianskym zhromaždením a PS sa žiadnym spôsobom nepodieľalo na jeho organizácii. Stand-up komik Psár nie je členom PS a nie je ani na jej kandidátke. Jeho vystúpenia sú umeleckou tvorbou a je normálne, že sa názory na použitie vulgarizmov môžu líšiť. Ak by sme prijali smerácku formu argumentácie, tak by Smer musel niesť zodpovednosť za každý jeden vulgárny výrok proti ich politickým súperom, ktorý by vyjadril hocikto a hocikde. Na druhej strane už dnes na ich vlastných meetingoch a tlačovkách vieme nájsť všetko, len nie úctu, rešpekt a slušnosť.

Jeho srdcovou témou sa stala otázka nedostupnosti hypotekárnych úverov a dostupnosť nájomného bývania za prijateľné ceny. Úžasné. Kto môže byť v tejto téme viac autentický než on. Človek, ktorý v 18. dostal byt v Bratislave bez hypotéky a človek, ktorého predseda obýval ako nájomca byt v lukratívnej časti hlavného mesta u daňového podvodníka za výhodné nájomné pod trhovú cenu. Určite aj mladé rodiny by chceli vedieť, ako sú obidve varianty možné.

V rámci témy – vojna na Ukrajine – Kaliňák s veľkou mierou presvedčenia vyhlásil, že nemožno pri tejto vojne používať argument o 2. svetovej vojne, pretože sa nejedná o svetovú vojnu a aby sme sa jej predišli, nemôžeme Ukrajine pomáhať. Akosi pozabudol, že práve 2. svetová vojna ukazuje, aké sú dôsledky politiky ústupkov voči agresorovi. Československo po Mníchove je príkladom toho, ako sa bývalí spojenci mýlili, keď odmietli nemeckému susedovi pomôcť a domnievali sa, že keď ustúpia Hitlerovi a naplnia jeho územné požiadavky, tak tým zabránia vojne. Stal sa presný opak. Aby sa táto chyba z roku 1938 a jej následky neopakovali, je nutné Ukrajine pomáhať (aj vojensky).

Teraz najčítanejšie