Denník N

Konšpirátori.sk hodnotia už aj dezinfovideá na YouTube, firmy z nich ľahšie odstránia reklamu

Konšpirátori.sk hodnotia už aj dezinfovideá na YouTube, firmy z nich ľahšie odstránia reklamu

Projekt Konšpirátori.sk už sedem rokov pomáha firmám na Slovensku a v Česku vyraďovať zo svojich reklamných kampaní konšpiračné weby. S blížiacimi sa voľbami k nim pridáva aj dezinformačné YouTube kanály. Firmy využívajúce databázu Konšpirátorov tak ľahko odstránia svoje reklamy aj z pochybných videí. Rozšírenie databázy o YouTube vzniklo v spolupráci s agentúrou New School Communications a startupom elv.ai.

“So štyrmi miliónmi používateľov je YouTube na Slovensku väčší ako Facebook. Je teda prirodzene obľúbeným nástrojom dezinformátorov, ktorí na ňom hlavne pred voľbami šíria konšpiračné videá. Preto sme sa rozhodli pozrieť sa okrem webstránok aj na YouTube kanály,” hovorí Peter Jančárik, spoluzakladateľ projektu Konšpirátori.sk. Ten na základe hodnotenia odbornej komisiepiatich kritérií zverejňuje zoznam stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom.

Zoznam je určený pre verejnosť, ale aj pre firmy, ktoré nechcú, aby sa ich reklama zobrazovala na pochybných weboch ani na YouTube kanáloch. Databázu Konšpirátorov už dnes využíva viac ako 140 000 online kampaní na Slovensku a v Česku.

Hodnotiaca komisia sa pozrie aj na ďalšie YouTube kanály

“Zatiaľ sme na zoznam zaradili YouTube kanály jednoznačne spojené s webmi, ktoré už prešli hodnotením,” vysvetľuje Jančárik. Ide napríklad o kanály Slobodného vysielača, InfoVojnu, ZVTV, eReportu a ďalších známych konšpirátorov.

“Postupne sa však komisia pozrie aj na najväčšie samostatne fungujúce YouTube kanály, ktorých konšpiračné videá každý mesiac dosahujú milióny prehratí,” dodáva Jančárik.

Ukážka InfoVojna YouTube
V zozname konšpiračných webov pribudla aj ikonka YouTube kanála

Rozšírenie hodnotenia vzniklo v spolupráci s agentúrou New School Communications a startupom elv.ai. “Boj proti dezinformáciám a nenávisti je v našej DNA. Tešíme sa, že sme pomohli rozšíriť projekt Konšpirátori.sk o YouTube kanály,” hovorí Gabriel Tóth, riaditeľ agentúry New School Communications.

“Odbornej komisii Konšpirátorov navyše uľahčíme posudzovanie obsahu videí prostredníctvom automatických prepisov videí a prípravy ďalších podkladov na hodnotenie,” dodáva Jakub Šuster, predseda predstavenstva elv.ai.

Inzerenti si musia aktualizovať skript

Firmy, ktoré už využívajú automatizovaný skript pre Google Ads a chcú zo svojich kampaní vyraďovať aj YouTube kanály, si ho musia aktualizovať podľa pokynov tu: https://konspiratori.sk/osetrenie-kampane

Skript vytvorila digitálna agentúra Riesenia.com v spolupráci s NetSuccess.

Ak sa vám páči, čo robíme, môžete nám poslať jednorazový alebo pravidelný dar. Ak je aj vaším záujmom zdravší informačný priestor, budeme ho radi presadzovať aj ďalej.

Teraz najčítanejšie

Konšpirátori.sk

Sme verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Pomôžeme vám zabrániť tomu, aby sa vaša reklama zobrazovala na weboch, ktoré môžu poškodiť vašu reputáciu.