Denník N

Va Banque

O stávkovaní, ale aj o úlohách stávkových spoločností vo voľbách.

Niektoré krajiny zakázali činnosť stávkovým kanceláriám, lebo tie ožobračujú prostredie a prispievajú k chudobe. Krajiny ako Albánsko a Kosovo činnosť stávkovým kanceláriám (spoločnostiam)  zakázali.
Na strane druhej v Srbsku a v Čiernej Hore sú stávkové kancelárie na každom rohu a to aj neďaleko základných a stredných škôl. Na športovej televízii ARENA SPORT v Belehrade 9 u 10 reklám sú stávkové kancelárie. Stávkové kancelárie sponzorujú futbalovú či basketbalovú ligu a podľa mňa nie je etické, aby stávková kancelária riadila majstrovstvá a športové súťaže.
Slávny futbalisti aj svetový ( Ronaldo de Assis Moreira, známejší pod prezývkou Ronaldinho Gaúcho alebo skrátene Ronaldinho rekalmuje miestnu stávkovú spoločnosť???)  aj domáci lákajú v reklamách, aby ste si podali tiket.
Radosť, radosť. Samé mince a eurá a veľké zisky. Usmievavé hostesky. Čakajú iba na vás. Podaj tiket. A všetko bude. Konzumenta elektronických médií neustále bombardujú. Pragmatik vie, že to nie je tak. Nedelat a vydelat. To nejde.
Stávkové kancelárie na Slovensku pred voľbami tiež majú kurzy na politické strany a na voľby, ktoré budú čo nevidieť.

Pokiaľ stávková kancelária da na určitú stranu nejaký kurz, ide s kožou na trh, a keď sa sekne, tak príde o veľké peniaze…

Takže jej analytici si dajú námahu, aby to dobre percentuálne odhadli, sledovať všetky možne prieskumy, vyrátavať volebne modely atď….
Kurzy sú preto lepší indikátor než prieskum verejnej mienky na nejakej obmedzenej vzorke (1000 plus respondentov).
Znamená, ak stávková kancelária bude tesne pred voľbami ukazovať na neprekročenie 5% hranice pre niektorú stranu nízky kurz napr.  1,2 a menej, tak sa tej strane treba vyhnúť, a zároveň je to informácia pre danú stranu, aby to zabalila a nekazila budúcnosť Slovensku prepadnutými hlasmi.

Trochu sa zabúda na to, že stávkové kancelárie reflektujú objem stavených peňazí na ten ktorý výsledok tej ktorej udalosti a kurzy zohľadňujú predovšetkým matematické zákonitosti a správajú sa podľa toho, aby skončili v plusových číslach za každých okolností. Ziskovosť nerieši ani tak kurz ako kurzová hladina, ta je okolo 0.93. Takže dlhodobo je stávková 7% v pluse z obratu.
Úlohou stávkovej kancelárie je kurzom presne odhadnúť pravdepodobnosť, aby sa po uplatnení marže dostali do matematického dlhodobého zisku, nie byt ziskový na každej jednej príležitosti, veď to je očividný nonsens.
Zamestnanci v stávkovej kancelárii iste vedia: Kurz ovplyvňuje viac veci.
1) pravdepodobnosť, že nastane daná udalosť,
2)  vplyvy prostredia – keď hrajú Česi proti Slovákom hokej, tak hoci Česi majú väčšiu šancu vyhrať, Slováci budú viac veriť sebe a kurz je podľa toho upravený,
3) výška ‚náberu‘ – keď je na jednu z príležitosti nastavovaných priveľa peňazí, cez kurz sa balansuje, aby sa zmenšila prípadná strata
Stávkové spoločnosti robia kurzy ohľadom volieb na základe prieskumov verejnej mienky.
Jedine kde bude pridaná hodnota je, že počas volebného moratória sa síce oficiálne prieskumy zverejňovať nemôžu, ale na kurzových stávkach posledné nezverejniteľné prieskumy budú viditeľné.
Podľa kurzov stávkových kancelárii vyplýva:
Demokratom Eduarda Hegera rastie šanca, že by sa do parlamentu napokon mohli po voľbách 30. septembra dostať. Strane Sme rodina zas pravdepodobnosť na úspech vo voľbách klesá.“
Ono to v tých stávkových kanceláriách má aj ďalšiu rovinu, ktorá ovplyvňuje zmeny kurzov – a to je práve správanie sa tipujúcich. Kurzy pôjdu dole tam, kde sa viac tipuje. Takže určite logaritmy zahŕňajú aj správanie sa tipujúcich, v tomto prípade aktuálne nálady voličov. Časť voličov sa rozhoduje emocionálne, časť ide na istotu/tradíciu a časť pragmaticky. Voliť by sa malo tvrdo pragmaticky, ako keď zvažujete nákup dôležitého tovaru, lebo za tie 4 roky ti podcenenie výberu môže priniesť rádovo tisíce eur strát (nielen priamo, ale aj v nefungujúcich inštitúciách).
Podľa mňa stávkujúci mal podať tiket na Demokratov keď kurz na ich vstup do NRSR bol až 8. Vtedy bol moment na stávkovanie. Teraz už kurz klesol, lebo pravdepodobnosť je väčšia.
Pragmatický prístup si však vyžaduje čas a prieskum ponuky, čo väčšina ľudí nerobí.
Konzument- občan má rôzne ponuky bilbordov, ktoré väčšinou sľubujú rôzne úrovne ochrany, národovectva, spolupráce, istôt a pod.
Mnohé politické subjekty, keďže sa nevedia vymaniť z EMPTY TALK výziev sú v jednom koši.
Ako mi písal jeden volič: „Podľa mňa Demokrati sú dobrá voľba pre sklamaných voličov OĽANO. Držím silno palce, možno im to hodím, aby neprepadli. Naposledy koalícia PS- Spolu neprešla iba o pár stoviek hlasov, takže teraz treba voliť pragmaticky, nie emocionálne. Dzurinda nebude mať ani 1%, Demokrati budú nad 5 percent, ale čo vznikne po voľbách z tohto mixu strán v parlamente bude zaujímavé.“
Ja tvrdím, že vždy je šanca 50 na 50, a to takmer vo všetkom.
Každé voľby sú akési zemetrasenie. V každých sa objavia aj také subjekty  čo príjemne prekvapia, ale aj také čo nepríjemne prekvapia.
Kto nehrá ten nevyhrá… Alebo, že by víťazom bol ten subjekt čo odohrá vabank?
Hrať o celý vklad, o všetko, stávkovať iba na jednu kartu je  veľmi riskantné až hazardné konanie. Všetko, alebo nič.
A takýto risk nemusí priniesť zisk.

Teraz najčítanejšie

Michal Spevák

Michal Spevák, Slovák žijúci v zahraničí, občan sveta. Venuje sa krajinám západného Balkánu a Slovákom žijúcim v zahraničí. Autorom je viacerých publikácií a vedeckých prác. Študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a postgraduálne štúdium ukončil na Fakulte politických vied na Univerzite Čiernej Hory. Kandiduje za poslanca do NR SR, lebo chce slúžiť ľuďom pokojne a bez chaosu. Michal Spevák külföldön élő szlovák, világpolgár. A Nyugat-Balkán országainak szentelték. Számos publikáció és tudományos munka szerzője. Újságírást tanult a pozsonyi Comenius Egyetem Filozófiai, posztgraduális tanulmányait a Montenegrói Egyetem Politikatudományi végezte. Azért pályázik a szlovák nemzetgyűlés képviselői posztjára, mert az embereket akarja szolgálni.