Denník N

Zodpovednosť

„Ne zriekaj sa sily svojej dobroty.“ ( Esad Kočan, Naša rijeka).

Každý z nás má zodpovednosť pre svoje skutky, ktoré vykonal, prípadne nevykonal (a musel/ mohol/mal). Zodpovednosť politika je to ako nakladal s mocou, ak mal moc, a čo s ňou konkrétne vykonal. A ak dajme tomu, že politik nemal moc, dôležité je čo vykonal, keď mal ponuku na spoluprácu.

Čo mám na mysli? Mimoparlamentná strana Demokrati v máji 2023 rokovala, ale sa  nedohodla na spoločnom postupe so stranami Modrí – Európske Slovensko, Most-Híd a Maďarské fórum, Občianski demokrati Slovenska, Za regióny, Rómska koalícia, Demokratická strana. „Demokrati dali férovú ponuku na spoločný postup, ostatné strany ju odmietli a chceli ísť samostatne,“ bolo skonštatované v médiách. K rokovaciemu stolu išli Demokrati s ponukou pomerného rozdelenia kandidátky a nákladov na kampaň na základe preferencií za posledné mesiace. „Napriek tomu, že spomedzi menovaných, sme preferenčne najsilnejšia strana, boli sme ochotní rokovať aj o pozícií lídra kandidátky“, uviedol vtedy Eduard Heger.

Myslím si, že odmietnutie ponuky môže niektorých politikov veľmi mrzieť. Politika je ako šport, ako futbal. Ak máte šancu dať gól a nepremeníte ju, nasledovná šanca nemusí prísť.

Tak je aj v politike. Rozhodnutie môže byť správne, či nesprávne, to ukáže čas, ale každý je zodpovedný za rozhodnutie v tom danom momente. Deň keď zazvoní zvon je o desať dní.

Teraz najčítanejšie

Michal Spevák

Michal Spevák, Slovák žijúci v zahraničí, občan sveta. Venuje sa krajinám západného Balkánu a Slovákom žijúcim v zahraničí. Autorom je viacerých publikácií a vedeckých prác. Študoval žurnalistiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a postgraduálne štúdium ukončil na Fakulte politických vied na Univerzite Čiernej Hory. Michal Spevák külföldön élő szlovák, világpolgár. A Nyugat-Balkán országainak szentelték. Számos publikáció és tudományos munka szerzője. Újságírást tanult a pozsonyi Comenius Egyetem Filozófiai, posztgraduális tanulmányait a Montenegrói Egyetem Politikatudományi végezte.