Denník N

R. McLaughlin: 10 dôležitých otázok tínedžerov o kresťanstve (Čitateľský denník 37/2023)

„V knihe Harry Potter a Dary smrti si Harry uvedomí, že časť Voldemortovej duše je uložená v ňom. Jediný spôsob, ako môže Voldemort zomrieť, je, ak zomrie aj Harry. Voldemortovo zlo sa z Harryho nedá dostať iným spôsobom. Biblia nám hovorí, že každý z nás má v sebe uloženú takúto časť Voldemortovej duše, aká je v Harrym. Trestom za hriech je smrť; neexistuje iný spôsob, ako ho dostať von. Úžasným posolstvom Biblie však je, že ak vložíme svoju dôveru do Ježiša, jeho smrť na kríži sa stane našou smrťou. Pavol to vyjadruje takto: »Náš starý človek bol spolu s ním ukrižovaný, aby bolo zneškodnené telo hriechu, aby sme už viac neboli otrokmi hriechu« (…)

Chcela by som ti povedať príbeh, ktorý by to vysvetlil. Ľudia však nepíšu príbehy, v ktorých dobré postavy umierajú za zlé. Mohla by som povedať, že to bolo trochu podobné, ako keď sa Lily Potterová vrhla pred Harryho, aby ho ochránila pred lordom Voldemortom. Skutočne je to trochu podobné, pretože jej obeta zachránila Harrymu život. Boh však nie je ako lord Voldemort a my nie sme ako nevinné dieťa. Bolo by to skôr, ako keby Dumbledore zomrel, aby zachránil Toma Riddla.

Knihu s predlhým názvom 10 dôležitých otázok tínedžerov o kresťanstve prekladal môj priateľ a podcastový kolega Šimon Evin. Stala sa tak našim prvým spoločným pracovným projektom, keďže mojou úlohou bolo zalomiť jej text a na základe pôvodnej obálky a ilustrácií vytvoriť aj tú slovenskú. Dôležitejší je však obsah, a ten sa v tomto prípade triafa úplne do čierneho.

Pred pár rokmi získala Rebecca McLaughlin za svoju knihu Confronting Christianity ocenenie časopisu Christianity Today. Séria ťažkých otázok smerujúcich na kresťanstvo ju tak zaujala, že sa ich rozhodla upraviť aj pre mladšiu generáciu. Zmysel utrpenia, Boží súd a milosrdenstvo, dôveryhodnosť Biblie, láska, sexualita, rasizmus, inklúzia, gender, veda verzus viera, naše miesto v spoločnosti — tieto otázky predsa riešia už aj tínedžeri, tak ako im ich zrozumiteľne a pútavo priblížiť?

Autorka od začiatku priznáva, že je veľkou fanynkou Harryho Pottera, a práve citáty a prirovnania z tejto obľúbenej série sa tiahnu aj 10 dôležitými otázkami. Každú kapitolu však dopĺňajú aj odkazy na iné klasické diela ako Pán prsteňov či animované disneyovky — čo je však najdôležitejšie, Rebeccine postoje k jednotlivým témam vychádzajú z hlbokej biblickej ortodoxie.

Ako držiteľka cambridgeského doktorátu z renesančnej literatúry píše veľmi pútavo, svižné kapitoly vždy končiace súhrnom zaujmú určite aj dospelého čitateľa. Poctivo v nich hovorí aj o mnohých zlyhaniach kresťanov a cirkvi a v najsympatickejšej kapitole celej knihy otvorene popisuje aj svoju komplikovanú sexualitu a príťažlivosť k rovnakému pohlaviu, s ktorým celý život zápasí.

10 dôležitých otázok je tak najkomplexnejším pohľadom na svet dospievajúcej generácie a jej vzťahu ku kresťanstvu, aký som doposiaľ čítal. Úprimný, priamočiary, citlivý, empatický, vtipný a kultúrne relevantný. Už by som len pridal kapitolu o ekológii a klimatickej úzkosti. Nabudúce.

R. McLaughlin: 10 dôležitých otázok tínedžerov o kresťanstve
Porta Libri, 2023
184 strán
100
%

plusy
• prístupné a kultúrne relevantné
• zrozumiteľné a priame
• biblicky ortodoxné
• citlivé a empatické
• odkazy na Harryho Pottera
• ilustrácie

mínusy
• chýbala mi kapitola o ekológii

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie