Denník N

Otvorený list z roku 2043

Slovensko, kde národnými hrdinami nie sú len športovci, ale aj vedci a inovátori.

Aha, žijeme v roku 2043 a Slovensko je naozaj niečo! Kto by si bol býval pomyslel, že sa z nás stane takáto high-tech hviezda? Máme tu všetko – od robotov, ktorí nám pomáhajú v domácnosti, až po drony, ktoré nám doručujú pivo priamo na balkón. A áno, ešte stále robíme autá, ale teraz sú elektrické, jazdia samy a predávajú sa ako horúce rožky.

Nehovoriac o tom, že náš vzdelávací systém je tak flexibilný, že by zvládol aj akrobatické kúsky v cirkuse. :-) Mladí ľudia tu už vyrastajú bez potreby memorovania, ale so schopnosťou riešiť problémy rýchlejšie než superpočítač. A celoživotné vzdelávanie? To je u nás ako národný šport, hneď po futbale a sťažovaní sa na politiku.

Slovensko je preto technologickou a ekologickou veľmocou, ktorá zatieni aj Silicon Valley. Naše „halušky 2.0“ teraz chystáme v 3D tlačiarniach, a to zo zložiek získaných z laboratórne vyrobených zemiakov a syrov. Áno, Slovensko je teraz svetovým lídrom vo „vegan bryndze“!

Zdravotníctvo? Skoro ako z inej planéty. Lekári už nepotrebujú stetoskopy, majú prístroje, ktoré vám preskenujú telo rýchlejšie ako žmurknete. A čo je najlepšie, všetko je na pár klikov v mobile.

A politika? No, politici sú stále politici, ale aspoň sa snažia. Politické debaty už nie sú len o daniach a zahraničnej politike; teraz ide o to, ako spravovať obrovskú flotilu dronov, ktoré rozvážajú likeky a potraviny do hodiny od objednania. Politici sa predbiehajú v sľuboch, že ak ich zvolíte, zabezpečia, že vaša osobná AI asistentka bude mať príjemnejší hlas a lepšie vtipy. :-)

Parlamentné voľby? Už dávno nechodíme k urnám. Stačí povedať nášmu domovému AI asistentovi: „Hlasuj za tú stranu, ktorá sľubuje … a má lepšie meme,“ a je to hotové. A áno, AI skutočne zohľadňuje kvalitu meme pri rozhodovaní, pretože v dnešnej dobe je to považované za indikátor politického génia.

Celkovo, Slovensko v roku 2043 je tak skvelé, že by sme si skoro zaslúžili vlastný film. Ale vážne, je to krajina, kde sa všetkým darí, kde sme zodpovední, inovatívni a plní energie. A najdôležitejšie, zmena nie je len možná; už sa stala našou každodennou realitou. No nie je to úžasné?

Teraz najčítanejšie

Andrej Aleksiev

Ako špecialista na digitálnu transformáciu a spoluzakladateľ projektu MODRÍ, môžem zmeniť aj tie najstaršie počítače na superpočítače. Som konzervatívny liberál, čo znamená, že mám rád tradičné hodnoty, ale zároveň sa nebojím inovácií. Ako podnikateľ a partner spoločnosti KRESTON Slovakia, poradím vám, ako udržať vaše digitálne tajomstvá v bezpečí pred kybernetickými pirátmi. Som tiež členom Mensy, kde som ako bývalý predseda rozdával IQ body ako cukríky. V mojom voľnom čase sa venujem filantropii a hľadám zabudnuté osobnosti slovenskej histórie. Už som dokonca postavil sochu Kempelena v Bratislavskom Vodárenskom múzeu a chystám sa na ďalšie sochárske dobrodružstvá s OZ FABRIKart. Moje štúdium medzinárodných vzťahov na Boloňskej Univerzite v Taliansku a Petrohradskej Univerzite v Rusku, a tiež informatiky na Londýnskej a Berlínskej Univerzite ma naučilo, že život je najväčší programovací jazyk. Som ženatý, mám dve deti a psa, ktorý je najlepší počítačový expert - vždy vie, kedy je čas odpočinúť a ísť na prechádzku. :-)