Denník N

KDH by sa malo ospravedlniť, ak sa chce vrátiť do parlamentu

Za rovnú daň, dôchodkovú reformu a vojnu v Iraku.

To isté platí aj pre M. Dzurindu.

Chemické zbrane sa v Iraku nenašli

Údajné iracké chemické zbrane boli dôvodom, kvôli ktorému Slovensko vojensky napadalo Irak. Chemické zbrane sa však v Iraku nenašli. Takto vlastne Slovenská republika porušila medzinárodné právo.

Pri tom sme sa pchali Bushovi mladšiemu do zadku. Samozrejme dôvody boli aj oveľa pragmatickejšie: Dostali sme prísľub, že získame zákazky pri obnove Iraku. Po vojne sa objavila správa aj v tomto denníku SME (vtedy sa ešte neoddelil denník N), že Američania si prenajímajú iracké ropné polia na 30 rokov.

Do vojny s Irakom nás zatiahla vláda M. Dzurindu v koalícii s KDH  v roku 2003.

Vojna v Iraku môže byť dôvodom, prečo teraz Slováci nedôverujú zahraničnej politike slovenskej vlády, napríklad aj vo vojne na Ukrajine. Myslím si, že sa to nesie zodpovednosť aj KDH.

Tretia vojna v Perzskom zálive – Wikipédia (wikipedia.org)

Rovná daň dobrá akurát pre sponzorov

„My so sponzormi nemáme problém, pretože robíme pre sponzorov zaujímavú politiku, napríklad rovnú daň“, povedal predstaviteľ KDH v televízii, keď SDKU nevedelo vysvetliť 2-miliónový dar (v slovenských korunách).

To bola jediná pravda o rovnej dane – rovná daň je dobrá len pre bohatých sponzorov, ktorí takto ušetria veľa peňazí. Všetko ostatné bola kampaň, ktorá šírila lživé správy o rovnej dani. Kampaň šíril aj KDH pred voľbami na svojej stránke. Neskôr kampaň naplno prebiehala aj v tomto denníku.

Ešte raz napísal tento denník pravdu na túto tému: v článku nejakého juhoamerického ekonóma sa vyskytlo tvrdenie, že nie je žiadny racionálny dôvod zavádzať rovnú daň.

Znižovanie daní pre dobre zarábajúce skupiny ľudí a firmy je dôvodom, že naša republika čím ďalej tým viacej banánovitie – nemáme peniaze na to najdôležitejšie – zdravotníctvo, školstvo, umenie, rozvoj obcí a regiónov, verejnú dopravu a pod. Chýbajúce peniaze v týchto oblastiach budú spôsobovať stále väčšie zaostávanie. Chudobní verejné financie nezlepšia.

V komentároch sa objavil názor, že predsa dobre zarábajúce fyzické osoby platia vyššie dane a odvody, pretože sa im znižuje nezdaniteľná časť základu dane. Tento mechanizmus zaviedol Smer, aby splnil svoj sľub zaviesť milionársku daň. Samozrejme ani Smer nepôjde proti svojim sponzorom. Najlepšie zarábajúcim sa takto napríklad zvýši daň najviac o 915€. Pri tom na rovnej dani ušetria tisíce eur.

Rovná daň – reforma alebo odmena sponzorom? – Marián Šumšala – (blog.sme.sk)

16%-ná rovná daň od SaS – dobrá správa pre sponzorov – Marián Šumšala – (blog.sme.sk)

Dôchodková reforma tiež len pre sponzorov

Druhý dôchodkový pilier má podobný účel – ušetriť peniaze dobre zarábajúcim občanom.

Dôchodcovia v druhom pilieri proste dostanú naspäť peniaze, ktoré doňho vložili. Nepripraví ich o ne ani prípadná smrť, keďže peniaze zdedia dediči.

Ruší sa tak solidarita dôchodkového systému a prerozdeľovanie peňazí od bohatých k chudobným.

Ruší sa aj priebežnosť dôchodkového systému, keďže súčasní pracujú neprispievajú na dôchodky súčasným dôchodcom.

V štátnych financiách tak vzniká diera vo výške asi 1% HDP. Nikto sa nás neopýtal, či chceme dať radšej 1% HDP školám alebo ich venujeme dobre zarábajúcim bohatým dôchodcom.

V súčasnej situácii, keď zúfalo potrebujeme viacej verejných financií, je obmedzovanie druhého piliera úplne správne – toto však zaviedol Smer a nie strana, ktorá má solidaritu v názve.

Otváranie druhého piliera len potvrdilo výhody pre bohatých: Tí sa nedelia o svoje peniaze s chudobnými a chudobní zostali na krku štátu.

Sporiaci dôchodkový pilier bol uzákonený v roku 2003 za druhej vlády M. Dzurindu v koalícii s KDH.

Druhý dôchodkový pilier je ekonomický nezmysel – Marián Šumšala – (blog.sme.sk)

Otvorenie druhého piliera je antisociálne – Marián Šumšala – (blog.sme.sk)

Rok 2003: Daňová reforma dôchodková reforma – Index SME

KDH odhlasovalo reformy, ktoré spôsobujú, že nám dlhodobo NIE je lepšie.

Teraz najčítanejšie

Marián Šumšala

Som manžel a otec syna a dcéry. Nie je mi jedno, či sa majú deti kde hrať. Preto sa nepoliticky angažujem v komunálnej politike. Tiež ma trápi, v akom stave im zanecháme okolitý svet. Preto sa angažujem v ochrane životného prostredia. V obidvoch týchto oblastiach dosť vážne prehrávam.