Denník N

Umenie pantomímy: Čo je to pantomíma? Fascinujúci a kreatívny spôsob, ako sa vyjadriť a byť sa mímom

Tomas Kasprzyk - Odveký súboj

Všetko, čo si chcel/a vedieť o pantomíme v skratke. Je to však len začiatok a ak chceš vedieť o pantomíme viac, sleduj.

Pantomíma je forma neverbálnej komunikácie, ktorá sa dá použiť na vyjadrenie širokej škály emócií, myšlienok a príbehov. Je to zábavná a obohacujúca forma umenia, ktorú si môžu vychutnať ľudia všetkých vekových kategórií.

Existuje mnoho rôznych typov pantomímy, každý so svojím vlastným jedinečným štýlom a technikami. Tu sú štyri z najbežnejších typov pantomímy:

 • pouliční mímoviaTradičná pantomíma: Toto je najbežnejší typ pantomímy a zahŕňa používanie tela a mimiky na komunikáciu. Tradiční mímovia sú majstri v používaní svojich tiel na vytvorenie ilúzie objektov, zvierat a iných ľudí.

 

 • Mime corporeal: Tento typStromy od E. Decroux, hrané Theatre de l'Ange Fou, Paris 1994  pantomímy používa telo v priestore a jeho geometriu na tvorbu abstraktných diel, ktoré majú určitú choreografiu a sú skoro až neľudské, robotické a neuchopiteľné. Mime corporeal je prudko štylizovaná forma pantomímy vychádzajúca z baletu a ako taká je viac podobná tancu ako hereckej pantomíme.

 

 • Tomas Kasprzyk - Odveký SúbojPoetická pantomíma: Tento typ pantomímy používa pohyb a gesto na vytváranie abstraktných a poetických obrazov. Poetickí mímovia často používajú svoje telá na vytváranie tvarov, vzorov a textúr.

 

 • Tomas and Eliska Kasprzyk - NesmrteľníSúčasná pantomíma: Tento typ pantomímy je zmesou tradičnej pantomímy, mime corporeal a poetickej pantomímy. Predstavitelia súčasnej pantomímy často používajú svoje telá na vytvorenie komentára k súčasným sociálnym alebo politickým otázkam.

 

Bez ohľadu na to, o aký typ pantomímy máte záujem, existuje mnoho spôsobov, ako začať.

K dispozícii je mnoho kurzov a workshopov pantomímy online, ale aj vo vašej komunite. Pantomímu môžete tiež cvičiť sami sledovaním videí pantomímy alebo čítaním kníh o pantomíme.

Ak hľadáte kreatívny spôsob, ako sa vyjadriť, potom je pantomíma skvelá forma umenia, ktorú sa môžete naučiť. Je to zábavný a obohacujúci spôsob, ako zlepšiť svoje fyzické a duševné zdravie, a môže vám pomôcť rozvíjať vaše komunikačné schopnosti.

 

Aké sú niektoré z výhod učenia sa pantomímy:

 • Vylepšené komunikačné schopnosti: Pantomíma vám môže pomôcť rozvíjať vaše neverbálne komunikačné schopnosti, ktoré môžu byť užitočné vo vašom osobnom aj profesionálnom živote.
 • Zvýšená kreativita: Pantomíma si vyžaduje, aby ste použili svoju predstavivosť na vytváranie príbehov a postáv, čo vám môže pomôcť rozvíjať vašu kreativitu a predstavivosť.
 • Zlepšená fyzická expresivita: Pantomíma si vyžaduje, aby ste použili celé svoje telo na komunikáciu, čo vám môže pomôcť zlepšiť vaše držanie tela, koordináciu a rozsah pohybu.
 • Znížený stres: Pantomíma môže byť skvelým spôsobom, ako zmierniť stres a zlepšiť svoje celkové duševné a fyzické zdravie.Tomas Kasprzyk - Odveký súboj

Ako začať s pantomímou?

Ak máte záujem začať s pantomímou, tu je niekoľko tipov:

 • Nájdite si kurz alebo workshop pantomímy: Toto je skvelý spôsob, ako sa naučiť základy pantomímy a získať spätnú väzbu od skúsených pantomímov.
 • Cvičte pravidelne: Čím viac budete cvičiť, tým lepší budete v pantomíme.
 • Buďte kreatívni: Nebojte sa experimentovať s rôznymi technikami a štýlmi.
 • Zábavte sa! Pantomíma je skvelý spôsob, ako sa vyjadriť a spojiť sa s ostatnými.

Dúfam, že tento blog vás inšpiroval k tomu, aby ste sa dozvedeli viac o pantomíme. Ak áno, odoberajte a určite navštívte moju stránku www.contemporarymime.com a ponorte sa so mnou do sveta pantomímy.

Teraz najčítanejšie

Tomas Kasprzyk

Tomas Kasprzyk

Som mím, nie tradičný mím, ale súčasný mím. Pantomíme sa venujem od svojich 5 rokov a neskôr som získal aj magisterský titul z pantomímy a nonverbálneho divadla. Veľmi ma baví vystupovať, ale možno ešte viac ma baví učiť súčasnú pantomímu ako pantomímu 21. storočia, ktorá je nielen esteticky pekná, ale je aj zrozumiteľná a ponúka nový pohľad na súčasné problémy. A tu môžete sledovať moju cestu míma píšuceho blog - mimeblog, ak chcete. Pokúšam sa skomprimovať komplikovaný svet pantomímy do blogového príspevku, ktorý je čitateľný, zaujímavý a náučný, všetko 3 v 1. Takže som nadšený, že ste tu, nech sa vám dobre číta a ak som zvýšil váš záujem o pantomímu, sledujte ma na sociálnych sieťach @contemporarymime alebo navštívte moju stránku pre ešte viac informácií na www.contemporarymime.com Príjemné čítanie