Denník N

N. Dell: The Magic of MinaLima (Čitateľský denník 38/2023)

„It all started with a letter.“

Londýnske grafické štúdio MinaLima som tu už párkrát spomínal. Dvojica tvorená Miraphorou Mina a Eduardom Lima stojí za prepracovaným vizuálom rôznych tlačovín a grafických prvkov filmového Harryho Pottera a svojou hravosťou a nápaditosťou teší (nielen) fanúšikov tejto série po celom svete. No a k dvadsiatemu výročiu vzniku sa rozhodla vydať výpravnú monografiu o tejto svojej magickej práci.

The Magic of MinaLima je rozdelená do troch kapitol — Welcome to Hogwarts, The Wizarding WorldBeyond the Screen. V každej z nich je umiestnená nejaká papierová 3D skladačka, gro obsahu ale pozostáva zo spústy metlobalových plagátov, balení magických cukroviniek, Záškodníckej mapy, obálok rokfortských učebníc, rodokmeňa rodu Blackov, tituliek Denného proroka a bláznivej typografie.

Fanúšikovia Harryho Pottera budú nadšení. A ak sú zároveň aj výtvarníkmi alebo grafikmi — ako ja —, odpadnú od radosti. Ku každej kapitole sú navyše aj spísané krátke poznámky o procese tvorby (nechýbajú ani nepublikované pracovné verzie) a inšpiračných zdrojoch, takže sa tu dá všeličomu priučiť. Len to samotné zalomenie textu a výber podkladu mi miestami klal oči. Ale odpúšťam. A teším sa na ich spracovanie Väzňa z Azkabanu, ktorý k nám už čoskoro dorazí.

N. Dell: The Magic of MinaLima
HarperCollins, 2022
240 strán
80
%

plusy
• bohatý svet Harryho Pottera
• nepublikované verzie mnohých grafík
• inšpirácia pre každého výtvarníka
• celkové spracovanie a papierové 3D skladačky

mínusy
• typografia poznámok
• priveľký priestor pre filmové Fantastické zvery

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.