Denník N

Koho by som (ne)volil v parlamentných voľbách 2023? Časť II.

Vitajte pri druhej časti blogu „Koho by som (ne)volil v parlamentných voľbách 2023?“.

V minulej časti (link na prvú časť tu) sme si povedali o programe a kandidátke politických subjektov ĽSNS, Republiky, KDH a SNS.

Dnes si predstavíme stranu Demokratov, hnutie Sme rodina a hnutie Oľano a priatelia.

Demokrati

Demokrati vznikli, minimálne sa tým pýšili, za účelom spájania drobných pravicových strán. Toto spájanie malo zabezpečiť ochranu prepadnutia hlasov. Ešte teraz si pamätám, ako Demokrati na meetingu hrdo ohlasovali vznik silnej protiváhy Smeru, ktorá by konečne vytvorila alternatívu k dnešným pravicovým stranám a získala by prepadnuté alebo nevyužité hlasy pravicových alebo nerozhodnutých voličov.

Ach, počúvalo sa to veru veľmi dobre.

Plány vyzerali veľkolepo, Demokrati komunikovali dokonca aj s bývalým premiérom Mikulášom Dzurindom, politickým veteránom, ktorý v politike už dávno skončil.

Nápad dostal Miroslav Kollár ešte ako šéf politickej strany Spolu. S Mikulášom Dzurindom sa dohodol na vzniku Modrej koalície, ktorá mala „pohltiť“ aj Eduarda Hegera. Po nezhode medzi lídrami pravicových subjektov sa však Miro rozhodol vytvoriť s Edom subjekt Demokratov a nahnevaný Miki si na to založil vlastnú stranu – Modrí. Následne už došlo len k vzájomným „snahám“ o spojenie sa, ktoré nakoniec neuspeli.

Aký bol teda výsledok spájania sa a získania nerozhodnutých a prepadnutých pravicových hlasov? Vznik až troch subjektov – Demokrati, Modrí / Most-híd a Aliancia. Všetky tieto tri subjekty by mali spolu pravdepodobne podľa posledných prieskumov okolo 7,4 – 9 % (Modrí / Most-híd sa v poslednom prieskume ani neobjavili).

https://dennikn.sk/3580090/prieskum-ipsosu-smer-nadalej-prvy-pred-ps-ma-naskok-3-body-sme-rodina-smeruje-mimo-parlamentu/

Samostatne sa s vysokou pravdepodobnosťou do parlamentu ani jedna strana nedostane a ich hlasy o pravdepodobnosti 7-9 % prepadnú. Ako by povedal klasik „Vám musí chalani j***ť chalani, vám musí j***ť.“

Veľmi ma celá táto situácia mrzí, lebo aj napriek kritike a odlišným názorom stále považujem Demokratov za jedného z prirodzených (na tejto politickej scéne aj normálnejších) partnerov a myslím si, že Demokrati ako strana s kľudným (niekedy však bohužiaľ až apatickým) lídrom, by tvorila fungujúcu a prosperujúcu koalíciu. Mám za to, že aj v strane Modrí / Most-híd je veľa odborníkov a schopných ľudí s proeurópsky a demokraticky orientovanými názormi, ktorí v parlamente mohli zmeniť oveľa viac, ako poslanci iných politických subjektov.

Poďme si teraz predstaviť pár podstatných figúr Demokratov.

Edo Heger – sympatický a slušný rečník. Keby len netoleroval Igorovi Matovičovi toľko šialenstiev a mal zdravý rozum, dnes mohla ďalej fungovať vláda a Smer nemusel mať 20 %. Odhliadnúc od všetkého zlého a dobrého musíme objektívne konštatovať, že sa bohužiaľ jednalo o jedného z najslabších premiérov v histórii SR.

Jaroslav Naď – o Naďovi raz denník N napísal „Už mu môžu postaviť sochu“ (pozn. autora – stavať sochu malo obrazne Ministerstvo obrany).

https://dennikn.sk/3295723/newsfilter-nadovi-uz-moze-armada-postavit-sochu/

Jarovi sa podarilo vybaviť dobrý obchod s Američanmi za darované stíhačky Mig-29 na Ukrajinu.

https://www.aktuality.sk/clanok/1X5OA52/za-nase-stare-mig-29-dostaneme-od-usa-12-vrtulnikov-v-hodnote-miliardy-dolarov-cast-este-doplatime/

Uzavrel tiež veľa dobrých obchodov na obnovu nášho vojenského zbrojového parku. Keby len taktiež Igimu netoleroval toľko šialenstiev a nebojoval do krvi za jeho „atómovky“. Nemôžem si však odpustiť jeho podlý ťah, keď obvinil Richarda Sulíka zo stretnutia s tajným agentom.

https://news.refresher.sk/144908-Podla-Jaroslava-Nada-sa-Richard-Sulik-pred-invaziou-na-Ukrajine-stretol-s-agentom-najvacsej-ruskej-kontrarozviedky

Vyjadrenie Sulíka si môžete pozrieť v nižšie uvedenom linku, ktorý má len okolo dvoch minúť. Video vrelo odporúčam.

<ahref=“https://www.facebook.com/RichardSulik/videos/1487023932137841″>https://www.facebook.com/RichardSulik/videos/1487023932137841

Obvinenie je veľmi ironické. Vysvetlím hneď prečo.

Ja, Michal Želonka, som študoval na právnickej fakulte Univerzite Komenského. Počas môjho vysokoškolského pôsobenia som sa spoznal a kamarátil so snáď 100 – 200 spolužiakmi. Nemám tušenia, čo títo moji spolužiaci robili alebo budú robiť v budúcnosti (trestná činnosť). A teraz na mňa niekto vytiahne, že som sa napríklad stretol s mojím spolužiakom Dušanom, ktorý je dnes právnik na ministerstve obrany, ale zdieľa utajované skutočnosti napr. Bieloruskej rozviedke. My sa budeme baviť o nešpecifikovaných právnych skúsenostiach, frajerkách a jedle. Po pol roku orgány činné v trestnom konaní zistia, že je Dušan vlastizradca a snažil sa zo mňa dostať informácie alebo si len išiel sadnúť s dlhoročným kamošom na obed. Jaro Naď alebo Juraj Šeliga na mňa teraz vytiahnu, že som sa stretával so špiónom.

Obraz si o celej situácii a obvinení spravte sami.

Andrej Stančík – jeden z najmladších štátnych tajomníkov v ére Slovenska. Bolo by to chvályhodné, keby to pravdepodobne nedostal za hlasovanie za zvýšenie rodičovského príspevku, ktorý sprvu chcel bojkotovať.

https://ereport.sk/stancik-sa-pred-liberalnymi-volicmi-kaja-za-hlasovanie-s-kotlebom-mrzi-ma-ze-som-vas-sklamal/

Sme rodina

Sme rodina je slovenské konzervatívne a populistické hnutie pôsobiace od roku 2015. Hnutie sa pred prebratím Borisa Kollára volalo Strana občanov Slovenska, na čele ktorej bol bývalý člen HZD – Peter Marček.

Sme rodina sa prvý raz dostala do parlamentu v roku 2016 so ziskom 6,62 % (11 kresiel) oprávnených hlasov. Volebné obdobie 2016 – 2020 presedela Sme rodina v opozícií. V parlamentných voľbách 2020 už získala 8,24 % hlasov, čo jej zabezpečilo zisk 17 kresiel a vstup do koalície na čele s Igorom Matovičom.

Kedysi hnutie, ktoré sa mohlo chváliť 9 – 10 % v prieskumoch je teraz na hranici zvoliteľnosti.

Hnutie reprezentuje hlavne Boris Kollár, ktorý vo vzťahu k hnutiu Sme rodina predstavuje otca rodiny (teda strany). V Rímskej ríši ich volali Pater Familias – najstarší príslušník rodiny mužského pokolenia s absolútnou autokratickou autoritou nad svojou rodinou.

Medzi ďalšie známe tváre tejto strany patrí posledný križiak Milan Krajniak. Peter Pčolínsky – brat stíhaného exšéfa Slovenskej informačnej služby Vlada Pčolínského. Manželka stíhaného Vlada Pčolínskeho – Adriana Pčolínska, ktorá na facebook/instagram pridávala viac sexy fotiek ako príspevkov o pomoci občanom alebo podstatným riešeniam na zlepšenie života (bohužiaľ tieto fotky už zmizli, ale doteraz nezabudnem na tie natešené komentáre mužov v pokročilom veku na jej fotky).

Boro má na kandidátke Sme rodina ešte zopár svojich ex, aby sa samozrejme nepovedalo.

Nesmieme opomenúť členov hnutia Patricka LinhartaMartina Borguľu, ktorí sú trestne stíhaní. Patrick za prečin krivého obvinenia a Maťko za pokračovací obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku.

https://domov.sme.sk/c/23187551/pcolinsky-vysetrovanie-korupcia-363-zilinka.html

https://hnonline.sk/slovensko/96094854-policia-opaetovne-obvinila-poslanca-narodnej-rady-martina-borgulu-predosle-stihanie-stopol-zilinka

https://domov.sme.sk/c/22984972/linhart-patrick-obvinenie-sme-rodina.html

Odhliadnuc od týchto silných osobností pripínam aj nejaké tie „kauzyčky“ terajšieho predsedu parlamentu.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/680342-lider-sme-rodina-opat-v-problemoch-exmilenka-vytiahla-kompromitujuce-video-kollar-hovori-o-dokazoch-a-antikampani-kto-ma-motiv/

https://podcasty.sme.sk/c/23214859/dobre-rano-boris-kollar-sme-rodina-kauzy-volby-2023-podcast.html

https://domov.sme.sk/c/23186850/kollar-boris-richterova-kauzy-suhrn-zoznam.html

Poďme teraz trochu k „úspechom“ Sme rodina v parlamente 2020 – 2023.

Ako prvé uvediem skvelý stavebný zákon Štefana Hollého, ktorý sa musel prekopať snáď miliónkrát, aby bol „aspoň“ schváliteľný. Pištovi musíme uznať taktiku, keď ako prvé predstavil tak veľký odpad, že prerobená verzia, ktorá je teda taktiež strašná, vyzerala ako schváliteľná verzia. K stavebnému zákonu prikladám články nižšie.

https://viaiuris.sk/aktuality/stefan-holy-o-novych-stavebnych-zakonoch-zavadza/

https://www.ondrejhalama.sk/stefan-holy-a-jeho-novy-stavebny-zakon/

Ďalšia vec, ktorú Boris Kollár vyzdvihoval v parlamentných voľbách 2020 bola výstavba nájomných bytov. Výstavba dopadla tak, že po dvoch rokoch schválili zákon o nájomných bytoch. Uvidíme ešte, ako bude prebiehať výstavba a koľko sa na štáte opäť nabalia tretie subjekty a koľko nás to všetkých na konci dňa bude opäť stáť.

Pokiaľ Vám voňajú populistické programy a Boris Vás ako sympatický predstaviteľ slovenskej kresťanskej rodiny presvedčil, tak mu určite hlas dajte! Ja to však nespravím.

Oľano a priatelia

O Oľano a priateľoch by sa dala napísať kniha. Cez pomstychtivého predsedu Igora Matoviča, ktorý je neomylný (teda okrem toho, že si zo Sas sadol do vlády samozrejme) alebo ultrakonzervatívne krídlo Záborskej, ktoré sa zaseklo zrejme niekde medzi ranným stredovekom a obdobím španielskej inkvizície (hon na čarodejinice a neveriacich, ktorí končili väčšinou upálení na hranici, pri najlepšom len exkomunikovaní).

Oľano (Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti), po novom Oľano a priatelia je politické hnutie, ktoré vzniklo v roku 2011.

Poďme si predstaviť pár legiend kandidátky Oľano 2023.

Igor Matovič – expremiér a exminister financií SR. Za jeho účasti vo vláde a parlamente sa napríklad rozbilo viac ako 500 miliónov eur na plošné testovania. Tento nápad pretlačil aj so svojím “najlepším ministrom zdravotníctva” Marekom Krajčím. Ďalšia skvelá ekonomická aktivita bola aj očkovacia lotéria za 26 miliónov eur (čo však s ďalšími Igiho nápadmi predstavuje len kvapku v mori).

Potom tu máme kauzu neoverenej vakcíny Sputnik, ktorá stála “najlepšieho” ministra zdravotníctva stoličku. Z dvoch miliónov vakcin sa nakoniec použilo okolo 40-tisíc. Igi dokonca tvrdil, že zmluvu s Rusmi ani nečítal, lebo “tam omnoho viac záleží na slove a pohľade do očí ako na tom, ako právnici napíšu zmluvu” (Putin sa teraz určite musel začať veľmi smiať, ak mu to jeho botoxové líčka ešte vôbec dovolili).

https://www.facebook.com/Aktuality.sk/posts/4050105928366193/?locale=cs_CZ

MVP (most valuable player – najviac významný hráč) katolibáncov na kandidátke Oľano a priatelia bude určite Anna Záborská. Anička, bojovníčka “za” ženské práva, sa snažila až niekoľko desiatok krát obmedziť práva žien na potrat.

https://www.aktuality.sk/clanok/WBRrfe4/anna-zaborska-chce-opat-pretlacit-obmedzenie-interrupcii-co-este-poslanci-priniesli-do-parlamentu/

Michal Šípoš, ktorého odpoveď na akúkoľvek otázku znie niečo v zmysle „Musíme zastaviť Fica a koniec korupcii a bla bla bla.” Miško toho tiež veľa pre nás, občanov Slovenskej republiky nenamútil, teda okrem pchania sa do zadnice svojemu predsedovi, za ktorého by aj dušu položil. Ale zas, takéhoto Miška vieme nájsť takmer v každej strane, napr. Erik Tomáš z Hlasu-SD, Lacko Kamenický alebo Ľuboš Blaha zo Smeru-SSD a tak ďalej.

Miňo Kuriak, ktorý spadá medzi poslancov parlamentu, ktorý pre tento štát vďaka svojej intelektuálnej výbave je prospešný ako hot-dog bez párku. Síce rožok a kečup máte, ale to hlavné, prečo ten hot-dog chcete, tam nie je (párok – intelekt). Miňo bol napríklad proti vyzbrojovaniu Ukrajiny, proti obrannej zmluve s USA a tak ďalej. A čím Miňo prispel? No, ničím. Fakt ničím.

Oľano ako najväčšie protikorupčné hnutie dokázalo to, že vďaka ich dvom poslancom (Romane Tabak a Kataríne Hatrákovej) nebol do väzby vydaný Robert Fico. Romča dokonca sebavedomo prehlásila, že “Ja ako nečlenka mandátového výboru som si prečítala spis, takže tam nebolo o čom”. Gratulujem Romči, že dokázala niekoľko tisícový spis prečítať tak rýchlo. Nejeden z nás právnikov jej takúto rýchlosť čítania a analýzu ťažkej trestnoprávnej problematike teraz závidi.

Poďme na záver. Prorodinný balíček. Úžasná vec, však? Rodinám dáme viac peňazí, veď to si zaslúžia! Jasné, peniaze si zaslúžia, ale my ostatní, bez detí, ktorí taktiež tvoríme finančné hodnoty vďaka tejto skvelej veci teraz platíme napríklad vyššie ceny za MHD, školné v základných umeleckých školách, poplatky pohrebníctva, zariadenia pre seniorov, vstupné do športovísk i mestských kultúrnych inštitúcií a ďalšie.

https://hnonline.sk/slovensko/96056427-od-kauzy-sputnik-po-vytrhnutu-demisiu-matovica-ako-plynul-cas-s-hegerom-klucove-momenty-vlady

https://bratislava.sme.sk/c/23173202/bratislava-mhd-cena-listok-zdrazovanie.html#:~:text=Od%20j%C3%BAla%20v%20bratislavskej%20MHD%20zv%C3%BD%C5%A1ia%20ceny&text=BRATISLAVA.,cestovn%C3%BDch%20l%C3%ADstkov%20o%2020%20percent

https://spravy.rtvs.sk/2022/07/samospravy-pridu-pre-prorodinny-balicek-o-miliony-najst-ich-budu-musiet-inde/

https://www.bratislavskenoviny.sk/samosprava/75820-velke-zdrazovanie-bratislava-avizuje-zvysenie-cien-viacerych-poplatkov

Neopomenieme bývalých kandidátov Jána HerákaIgora Husa trestne stíhaných za zločin sexuálneho zneužívania (Janko) a za trestný čin zneužitia právomoci verejného činiteľa (Igor).

Zoskupenie Oľana a priatelov predstavuje snáď jednu z najbizarnejších kandidátok a dovolím si tvrdiť, že takú pestrú škálu neschopných ľudí, ktorých toto hnutie dostalo do parlamentu nemá asi ani Smer-SSD.

Oľano taktiež vyhlásilo, že do vlády pôjdu len s tou politickou stranou, ktorá ich šialené podmienky ako napríklad 500 Eur pre každého voliča, čo ešte zvýši náš štátny deficit, schváli. A keďže napríklad túto šialenosť všetci odmietli, tak koaličný potenciál Oľano je nulový. Opäť zbytočne „vyhodené hlasy“.

Tu by som to radšej nateraz ukončil, nech Vám nepokazím piatok ešte viac.

Prajem Vám pekný víkend a Oľano fakt voliť nebudem.

Predbežné uverejnenie tretej časti plánujem na utorok 25.09.2023

Autor je členom strany Sloboda a Solidarita a kandidátom v parlamentných voľbách 2023 s č. 128.

Teraz najčítanejšie

Michal Želonka

Právnik venujúci sa najmä daňovému, trestnému, obchodnému a občianskemu právu. Od konca vysokej školy pracoval v advokátskej kancelárii a na Ministerstve Spravodlivosti SR. V súčasnej dobe pracuje ako daňový konzultant v spoločnosti Ernst & Young. Člen politickej strany Sloboda a Solidarita kandidujúci v parlamentých voľbách 2023 s číslom 128. Vo voľnom čase športovec reprezentujúci Slovenskú republiku v "metlobale". Amatérsky umelec venujúci sa hudbe a komparzu v Slovenskom národnom divadle.