Denník N

Ako “inflačná chamtivosť” obchodníkov išla spať

Tim Worstall z Adam Smith Institute o tom, ako kapitalizmus dáva chamtivosti jasne vymedzený priestor.

O tom, že medzi kapitalistami existuje chamtivosť, nepochybujeme. Nie sme si istí, či je to ich povahou, alebo ich cieľom, ale existenciou si istí sme. V čom sa ale názorovo rozchádzame je efekt tejto chamtivosti.

Ak sú všetci kapitalisti chamtiví, potom tí, ktorí dosahujú nadmerné zisky, čoskoro čelia väčšej konkurencii. Tá následne tieto nadmerné zisky zabíja. Vzhľadom na to, že sa neustále objavujú nové spôsoby dosahovania nadmerných ziskov, práve to poháňa kapitalistický systém voľného trhu vpred.

Na empirických dôkazoch sme ukázali, že hoci sa mnohí kapitalisti pokúsili zvýšiť svoje zisky, podarilo sa to len veľmi málo z nich a v priemere sa im to nepodarilo. Oba tieto výsledky nám vyhovujú, ukazujú, že systém funguje.

Iste, ľudia sa snažia dosiahnuť nadmerné zisky. Nakoniec sa im to nepodarí.

A ešte jeden malý dôkazový dielik do skladačky: Diskontný reťazec Lidl zverejnil, že jeho britská časť sa prepadla do straty po tom, čo bojovala s udržaním cien na uzde, keďže jej náklady rástli „vo všetkých oblastiach“.

Skupina vykázala za rok stratu pred zdanením vo výške 76 miliónov GBP oproti zisku 41,1 milióna GBP v predchádzajúcom roku, keďže do podnikania výrazne investovala.

„Inflačná chamtivosť“ je pokus, nie výsledok. Kapitalizmus poskytuje chamtivosť a voľné trhy zase hranice úspechu pre chamtivcov. Systém funguje – máme snahu aj brzdu.

Čo nás naozaj necháva v úžase, prečo toľko ľudí verklíkuje teóriu  „inflačnej chamtivosti“. Teda teóriu, že úspech „inflačnej chamtivosti“ (ktorý sa nestal) je to, čo spôsobilo aktuálnu infláciu. Nuž, je to len politika, ktorá nemá žiadnu spojitosť s realitou, alebo pravdou. Smutné, ale je to tu.

Ľudia niekedy rozprávajú nepravdy, aby získali politickú moc. Varujte pred týmto faktom všetky svoje tetušky.

Pôvodne vyšlo 15.9.2023 ako „Lidl puts that greedflation idea to bed“ na adamsmith.org

Teraz najčítanejšie