Denník N

Je Saskárska analýza programu PS hejt?

Priatelia, mám potrebu vyjadriť sa na margo „zdesenia“, ktoré nastalo potom, ako Saska zverejnila niektoré svoje poznatky a prepočty programu PS. Viacerí, dokonca aj médiá začali hlasno vykrikovať, že či sme normálni, útočiť a špiniť na nášho najprirodzenejšieho spojenca. A ja sa pýtam, zrazili ste sa všetci s koňom, alebo rovno s rušňom?

Najprv si povedzme, čo to je útočenie a špinenie. To je napríklad to, čo predvádzajú fejkový magister, alebo arogantný Naď, ktorí si nenechajú ujsť snáď ani jednu diskusiu, aby nepošpinili Sulíka, navyše prifarbenými, prekrútenými a aj vymyslenými hlúposťami. Nie že by ma to od nich prekvapovalo, Matovič nastolil tento prízemný spôsob hádzania špiny na každého ako normu. Ide mi skôr o to, poukázať, že hádzanie špiny na druhého znamená ohovárať ad hominem konkrétnu osobu, alebo skupinu osôb. Aspoň ja to tak vnímam.

Čo sa týka programu PS, tak Saska neurobila nič iné, ako si dala tú robotu za ostatných (veď programy nikto nečíta) a urobila jeho analýzu. Žiaden hejt voči nejakej osobe. Obyčajné zhodnotenie programu konkurenčnej, preferenčne silnejšej strany. Naši vyrátali (mimochodom aj Eugen Jurzica a tomu verím úplne), že všetky tie ich socialistické opatrenia, ktoré navrhujú, by stálo rozpočet cirka 8.000.000.000 eur (osem miliárd). To má byť útok? Čo je na tom útočné? Veď sme nič iné neurobili, len zobrali ich, ešte raz, ICH „nápady a stratégie“, ktoré si oni sami vymysleli a oni sami dali do programu a vyčíslili sme, čo to bude stáť. Znova sa pýtam, aký útok, aké špinenie to je to? Neviem si predstaviť korektnejší spôsob predvolebného boja.

Dokonca  tvrdím, že to bola povinnosť, mrknúť na program nášho súpera. Tvrdím, že za toto by sme mali dostať aj nejaké vyznamenanie, že to niekto spravil (radšej to rovno napíšem, toto je vtip!) a nie hejty! Naša analýza programu PS je ukážkou zodpovedného prístupu k Slovensku.

Veľa voličov, veľa mladých inklinuje k PS. Pochybujem, že si niektorý prečítal ich program a ak áno, som si takmer istý, že nikto nekvantifikoval všetky ich „nápady“. Urobila to za nich Saska.  Zadarmo, grátis dostali jasne vyčíslené , koľko by v stál praxi  vysnívaný socík, ak by ho mali zaviesť do praxe PS-kári. Možno niektorí z nich budú aj prekvapení. To vôbec neznamená, že niekoho odhováram od voľby PS. Komu to nevadí, kto je s tým OK, fajn.

Je aj tak jasné, že drvivú väčšinu „skvostných nápadov“ nepresadia, lebo ak budú vládnuť, nebudú vládnuť sami a ak budú vládnuť, bude tam aj Saska, ktorá ich trošku vráti do reality.

Len je dobré vedieť, ako myslia, aké majú riešenia pre Slovensko. Nie všetko je zlé, je tam aj kopec dobrých vecí, ale ako socialisti zastávajúci princíp silného štátu, ktorý všetko a všetkých riadi, s tou ekonomikou to až tak nevedia.

Dokonca aj tento článok píšem veľmi „light“ a dávam si na moje pomery veľké bacha, aby ma zase niekto neobvinil, že útočím do našich demokratických partnerov.

Len toľko som chcel.

Som číslo 58 na kandidátke Sasky. Mojou osobnou ambíciou (samozrejme okrem túžby po bezkorupčnom a právnom štáte) je, vytvoriť podmienky pre prílev investícií na Slovensko. Počas mojej praxe som sa veľa naučil a viem, kde je problém. A viem, ako ho riešiť. Ak mi dáte krúžok, podporíte ma v mojej snahe. Vopred ďakujem.

Teraz najčítanejšie