Denník N

Diskutujúci

Blížia sa voľby a pod článkami politických strán sa to len tak hemží príspevkami od diskutujúcich. Niektorí diskutujú slušne, kultivovane, iní sú arogantní až vulgárni.

Tak som sa pozrel na tých ľudí, čo sú zač, veď na FB o sebe prezradia skoro všetko.

Pod príspevkami strán Smer a Hlas až jedna pätina, alebo dvadsať percent diskutujúcich uvádza, že pracujú v zahraničí, ako opatrovateľky seniorov, alebo chyžné, čašníci a kuchári v hoteloch. To samo o sebe nič neznamená, komické na tom je až to, keď títo ľudia píšu, keď sa pohoršujú nad tým, aké nízke platy majú ľudia na Slovensku v porovnaní so západom, aby vzápätí dodali, že treba voliť ich preferované strany, aby sa platy na Slovensku zdvihli, aby sme sa my Slováci mali lepšie a už neboli otroci.

Nepríde vám to smiešne? V EU sme už devätnásť rokov z toho štrnásť rokov nám tu vládol Smer a slovenskí pracujúci aj napriek tomu ešte stále nemajú európske platy. To bol nakoniec aj dôvod, prečo títo ľudia odišli na západ. Aby za svoju prácu, dostávali adekvátnu plácu. Smer to nedokázal za celé tie roky čo bol vo vláde, ale na počudovanie, práve títo ľudia, ktorí museli odísť z domu, aby zabezpečili svoju rodinu, ktorí utierajú zadky rakúskym dôchodcom, umývajú záchody a obsluhujú nemeckých turistov v Švajčiarskych hoteloch, ho podporujú vo voľbách. Či už zabudli, prečo museli odísť na ten západ?

 

V diskusii pod stranou SNS nie je potrebné používať akékoľvek fakty, alebo argumenty. Tam stačí napísať, „volím Slovenskú národnú stranu, lebo som hrdí slovák,“ alebo „som slovenka a som hrdá nato.“

Široké spektrum diskutérov, od dôchodcov, cez živnostníkov až po študentov. Nosnou témou ich príspevkov nie sú skutočné problémy Slovenska, ekonomika, zdravotníctvo, alebo školstvo, ale zástavy, symboly a prejavy vlastenectva.

 

Najväčšie prekvapenie, ale bolo zistenie, že až jedna tretina diskutujúcich pod príspevkami fašistických strán sú živnostníci. Ja som si naivne myslel, že živnostníkom, drobným podnikateľom, roľníkom, remeselníkom a obchodníkom ide v prvom rade o to, aby bolo prostredie v ktorom podnikajú, stabilné, v ekonomickej, sociálnej a aj právnej rovine. Nuž, chaos a anarchia im asi vyhovujú viac, lebo v takom prostredí sa dá lepšie zarobiť.

 

 

 

Teraz najčítanejšie