Denník N

Príručka mladého komsomolca VI. (Klimatická zmena)

Ako všetci vieme, naša planéta sa ženie do ekologickej záhuby. Môže za to samozrejme biely patriarchálny mužský šovinizmus.

Preto musíme spustiť kolesá hystérie naplno a prijať čo najdrastickejšie opatrenia. Čím sú menej reálne a viac utopické, tým lepšie. Celý svet musí vidieť, ako citlivo to vnímame. Opatrenia musia byť revolučné, aj keby sa mala zastaviť ekonomika celej Európy. Naše progresívne sebabičovanie však môže mať, pokiaľ ide o „net-zero“ na klímu nulový efekt, teda „zero“. Komunistická Čína, druhá najväčšia ekonomika sveta spasiteľské ambície nezdieľa a napriek hmlistým prísľubom na svoje záväzky kašle. Minulý rok došlo k bleskovému schváleniu a vybudovaniu nových uhoľných elektrární, približne na úrovni sprevádzkovania dvoch nových zariadení týždenne. Podobné „pochopenie“ pre čistú energiu majú aj ďalší dvaja ázijskí giganti: India a Indonézia. Viny, náreky a zodpovednosť tak musia zostať na pleciach bieleho muža! Dôležité je naše odhodlanie zdokumentovať na sociálne siete prostredníctvom telefónov, ktoré sme leteli cez pol planéty (rovnako ako naše pekanové oriešky do kapučínka).

Dobrým príkladom je nová cyklotrasa na Vajanského nábreží v Bratislave. Náš pán primátor tam vybudoval dva kráľovské cyklopruhy a tým totálne zablokoval motoristickú dopravu. Cyklotrasa je napriek letnej sezóne viac-menej prázdna, zatiaľ čo auta a najmä autobusy MHD stoja v kolónach a veselo vypúšťajú do ovzdušia exhaláty. Odporúčanie bratislavského magistrátu je jednoduché: nech autá použijú o niekoľko kilometrov dlhšiu obchádzku cez Petržalku (vrátane zásobovania, ktoré priváža do Starého mesta suroviny na kapučínko s pekanovými orieškami). Eko-logické, nie?

Ale pozor priatelia a priateľky: aj v tomto prípade musí platiť princíp “dvojakého kilometra“. Nás Matuš V. spolu s celým magistrátom sa do práce vozia na autíčkach (ak nerátame pár promo videjok na kolobežke alebo bicyklíku v obleku). Samozrejme parkovanie pre rezidentov v okolí zrušil, aby tam mohli byť kvetináče so stromčekmi.

Ďalším dobrým príkladom zapáleného eko-logického myslenia sú naši súdruhovia z Europarlamentu Hojstrík a Šimecka. Do Bruselu lietajú leteckou linkou, pričom im tam pravidelne premáva nočný vlak z Viedne. Ale pozor: ostatných treba veľmi dôsledne konfrontovať s karbónovou stopou. Nuž čo je dovolené Bohovi (papalášovi) nie je dovolené volovi (obyčajnému dezolátovi).

 

Pokrokári a pokorkárky buďte ostražití – starý spiatočnícky svet nespí!

Teraz najčítanejšie

Oliver Kriz

Mizantrop, cestovateľ a neúspešný spisovateľ