Denník N

Balans medzi skepsou a naivitou alias VOĽBY do NR SR 2023

Máme posledný týždeň do volieb a rád by som vás touto cestou motivoval a poprosil, aby ste šli voliť. Rovno hovorím, že budem aj agitovať, teda toto celé považujte za môj neobjektívny osobný pohľad. :) Za mňa ako „stredopravého“ a demokratického voliča (nemyslím tú stranu) je to balans medzi totálnym strachom, skepsou a veľkou nádejou až naivitou. Pretože si myslím, že tieto voľby buď dopadnú katastrofálne a koncom demokracie alebo práve naopak dopadnú perfektne.

Mimochodom rád by som dodal, že mnohé totalitné režimy sa dostali k moci demokratickou cestou a v slobodných voľbách, ktoré boli často posledné demokratické voľby v danej krajine. Preto ak ste jeden z tých, ktorý si hovorí, že len niektorí strašíme a panikárime, tak môj názor je, že Ficovi budú 4 roky s prehľadom stačiť na otočenie nášho politického režimu. A nám už potom následne ostane len nákup leteniek.

Koho by som teda volil ja a koho nakoniec voliť budem. Začnem ľuďmi, ktorých by som vedel určite voliť aj keď možno strany, za ktoré kandidujú nie sú mojím favoritom (nediplomaticky – volil by som ich, ak by nekandidovali za danú stranu):

Na kandidátke SaS: Mária Kolíková, Ondro Dostál. S obidvoma som mal tú česť spolupracovať a myslím, že jednak hodnotovo, ale aj odborne sú perfektní. Áno, som pozitívne zaujatý.

(https://www.sas.sk/ludia/1/saskari/22/kandidati-do-nrsr-2023)

Na kandidátke Demokratov: Andrea Cocherová, Martin Kvetko.

(https://www.smedemokrati.sk/kandidatka/)

Teraz to bude dlhší zoznam ľudí, pretože stranu Progresívne Slovensko budem voliť a keďže som bol členom strany SPOLU, ktorá bola v posledných voľbách v koalícii so stranou PS je mi prirodzene najbližšou a poznám v nej aj najviac ľudí. A teraz si dovolím zaagitovať, prečo si myslím, že ak ste volič, pre ktorého je primárnym cielom demokratický režim aj naďalej je PS práve tá správna strana.

(https://volby.sme.sk/parlamentne-volby/2023/strany-a-kandidati/ps?tabPage=8)

Za 1. nezdielam argument, že ak budú všetci pravicoví voliči voliť PS, tak to požerie ostatných. Vychádzame len s prieskumov, ktoré sú aktuálnym obrazom nálad a trendov alebo len určitými modelmi (podľa typu prieskumov). Takže stále je to v rovine odhadou aj napriek tomu si nemyslím, že je dobré kalkulovať – ak chcete voliť PS neváhajte a nechoďte nikoho zachraňovať ak chcete voliť Demokratov alebo inú stranu pod 5% voľte ich. (Aj keď stále mám nádej, že strany s pod 4% zvážia tesne pred voľbymi, že podporia iných a odstúpia.)

Po 2. strach z toho, že PS vlastne nie je pravicová strana, ale ľavica. Určite môžeme o tomto polemizovať. Za mňa je to stredová strana, ktorá v niektorých veciach je viac naľavo a v niektorých napravo. Ale ak sa pozerám na ich program a predstaviteľov je to pre mňa úplne ok a dobrý kompromis. Ak sa budeme na Slovensku hrať na pravicu a ľavicu tak zistíme, že napríklad Smer-SSd robil častokrát skôr pravicové kroky a takto môžeme ísť strana po strane, líder po lídrovi.

Po 3. častokrát počúvam, že v našom volebnom systéme si viete vybrať ľudí, ale nie stranu. Ja mám tento problém vlastne tak trochu tiež, preto som si povedal, že na ktorej kandidátke nájdem najviac ľudí, ktorých by som chcel voliť, tak tú budem voliť. Ako už chápete vyhralo to u mňa PS.

Po 4. veľmi neobjektívne poviem, že podľa mňa majú jeden z najlepších programov a zároveň banku ľudí, ktorí ho budú môcť napĺňať a ísť do exekutívy.

Takže koho budem ja krúžkovať a koho by som krúžkoval, ak by som nebol obmedzený len na 4 krúžky.

24. Tina Gažovičová

26. Viera Kalmárová

12. Ingrid Kosová

1. Michal Šimečka

Moje 4 krúžky primárne venujem ľuďom, ktorí reprezentujú tému školstva, ktorú ja vidím za najväčšiu prioritu. S Tinou Gažovičovou a Vierou Kalmárovou som mal tú veľkú česť spolupracovať a som presvedčený, že sú to tí najsprávnejší ľudia pre naozajstné zlepšenie školstva a vzdelávania a nielen to, ale aj majú za sebou zázemie, odbornosť, skúsenosti a ľudí, ktorí si myslím, že ak s nimi po voľbách budú spolupracovať, bude to za mňa top voľba pre školstvo a vzdelávanie. A do štvorice to uzavriem Mišom Šimečkom, keďže on bude musieť niesť hlavnú zodpovednosť a je na ňom ako PS bude pracovať ako celok.

A teraz koho všetkého by som na tejto kandidátke bez problkémov volil, ale nezmestil sa mi do 4:

Tamara Stohlová, Simona Petrík, Michal Wiezik, Oskar Dvořák, Ondrej Prostredník, Martin Pekár, Zuzana Prostredníková, Natália Heribanová, Lucia Francescato.

Verím, že pôjdete voliť a dokonca, že budete voliť s pozitívnym zámerom. Všetci čo v tejto krajine žijeme a chceme žiť by sme si v sobotu mali splniť našu povinnosť. Je to dobré pre nás, pretože my to naozaj rozhodneme, aj keď vám možno každý tvrdí, že je to blbosť a váš hlas nič neznamená. Prosím choďte voliť a rozhodujte sa rozumne, srdcom a pozitívne. 

Teraz najčítanejšie

Timotej Lauko

Nie je mi jedno čo sa deje v našej krajine. Vyštudoval som politológiu, pracujem v štátnej správe, som skaut a rodič. :)