Denník N

Robert Fico v úlohe nelegálneho migranta

Robert Fico mal v rukách moc veľmi dlho a mnoho priestoru, aby v rámci nelegálnej migrácie urobil také opatrenia, ktoré budú fungovať dlhodobo. Čo efektívne v tejto veci (ne)urobil keď mohol a čo je potrebné na to, aby sa nelegálna migrácia zastavila na dlhodobo?

Robert Fico a Viktor Orbán

Počet migrantov z blízkeho východu prúdiacich na Slovensko z Maďarska sa za posledné týždne zvýšil. Objavili sa predpoklady, že za tým stojí Viktor Orbán, ktorý ich pustil priamo z Maďarska. Má sa tak snažiť pomôcť Robertovi Ficovi získať lepšie výsledky vo voľbách, keďže obaja sú pro-rusky orientovaní a potrebujú spojencov. Ešte v auguste 2023 sa nelegálna migrácia skloňovala len v rámci územia v okolí hraníc medzi Slovenskom a Maďarskom, ale posledné dni sme mohli všetci postrehnúť rôzne informácie o tom, ako sa rozšírila do mnohých ďalších miest a obcí. A to je presne to, čo Fico potrebuje.

Voda na mlyn pre majstra v populizme

Za vidinou získania politických bodov je strana SMER na čele s Robertom Ficom v tejto veci azda najaktívnejšia v rámci všetkých politických strán. Stačí, aby menej informovaným a zaneprázdneným ľuďom poskytli správu o potenciálnych nebezpečenstvách ako sú možné choroby, znásilnenia, teroristické útoky a veci podobného charakteru. A predseda SMERU vie, ako z takej situácie vybúchať body. Smutné je, že podľa príspevkov a komentov, ktoré sú k dispozícii na sociálnych sieťach sa dá tvrdiť, že sa mu v tom darí. Ľudia by však mali vedieť konkrétnu vec a tí, ktorí o nej vedia by na ňu nemali zabúdať.

Do veľkej miery môže za to SMER

Utečenci na Slovensku dostanú už teraz veľmi známe tlačivo, pretože tak rozhodla ficová bývalá vláda. Podľa nariadenia EÚ z humanitárnych dôvodov, nemôžu byť utečenci deportovaní späť do svojich krajín avšak myľne sa domnievajú, že tlačivo im legalizuje pobyt v rámci schengenského priestoru. To je ľahko zneužiteľné migrantami, ktorí majú vidinu lepšieho života, avšak nie sú nútení opustiť svoju krajinu. A to všetko kvôli spomínanému tlačivu od SMERU. Prečo to bývalá ficová vláda neurobila lepšie? Prečo neprišli s odbornejším a efektívnejším spôsobom, ktorý by bol aplikovaný a efektívne funkčný do dnes? Odflákli to, ale dnes chcú zachraňovať Slovensko.

Ochrana vonkajších schengenských hraníc a rozbitie prevádzačských skupín

Pri podpise Schengenskej dohody bolo každému jasné, že kvôli predpokladu nelegálnej migrácie sa kontrola vonkajších hraníc bude musieť posilniť. Čo robil Robert Fico keď bol premiérom? Veď predsa dlhodobo vedel o tomto riziku. Prečo hĺbkovo nespolupracoval s Maďarskom a nevyvýjal tlak aj na Viktora Orbána pre posilnenie vonkajších hraníc už vtedy? Schengenský dohovor umožnuje kooperáciu schengenských štátov v ochrane vonkajších hraníc, sledovanie kriminálnych skupín a ich činnosti, ako aj schengenský informačný systém. Prečo za vlád Roberta Fica, za ktorého sa tento problém začal zviditeľnovať, sa neurobilo nič v rámci boja proti prevádzačškým gangom? Uvediem príklad, nedávno bol rozbitý prevádzačský gang, ktorého členovia ilegálne prevážali migrantov z Kuby do Európskej únie. Áno, tu môžeme vidieť, že sa to dá! Môj názor je, že to čo je potrebné robiť nepretržite, sú hĺbkové kontroly vonkajších schengenských hraníc a hĺbková spolupráca v rámci rozbíjania spomínaných gangov. Keď budú silné vonkajšie hranice a nebudú prevádzači, na Slovensku nebudú ani nelegálni migranti.

Utečenec, migrant a nelegálny migrant

Rozdieľ medzi migrantom a utečencom spočíva v tom, že utečenec je nútený opustiť svoju krajinu z dôvodu rôznych foriem ohrozenia života, kedy migrant opúšťa svoju krajinu s cieľom lepšieho života bez toho, aby bol nútený svoju krajinu opustiť. Potom tu máme nelegálnych migrantov, ktorí za vidinou lepšieho života prekračujú hranice nelegálne. Síce Robert Fico neprekračuje nelegálnym spôsobom skutočné hranice, obrazne môžeme za nelegálneho migranta označiť aj jeho. A to pre spôsob, ako zneužíva túto situáciu s tým istým cieľom, aký majú práve oni. V jeho prípade dostať sa k moci. Teda za lepším životom pre seba samého a na základe mnohých faktov z minulosti, aj pre jeho oligarchov. SMER mal už veľa možností ukázať čo vie, pre slovenských občanov a pre samotnú krajinu však nedokázal nikdy nič významné. Práve naopak, významne sa polepšilo iba ľuďom okolo SMERU.

Odkaz

Na základe faktov týkajúcich sa obvinení a zločinov ľudí okolo SMERU z minulosti sa dá predpokladať, že SMER bude pre Slovensko ohrozením pre právny štát. Takisto nemôžeme zabúdať na ich pro-ruskú orientáciu, ktorá predstavuje pre Slovensko chudobu a diktatúru. Poďme spraviť všetko pre to, aby sme spolu s vami a so všetkými, ktorí nám pomôžu, zastavili najväčšie ohrozenie našej krajiny. Vo voľbách krúžkujte správne.

Autor:

Matej Galo – Kandidát na poslanca č. 115 za stranu Sloboda a Solidarita

Zameranie – Medzinárodné právo

Teraz najčítanejšie

Matej Galo

Matej Galo študoval medzinárodné právo vo Veľkej Británii. V strane Sloboda a Solidarita je členom odborných tímov pre obranu a zahraničné veci. Podporuje silné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. Vysvetluje medzinárodné právo týkajúce sa zločinov spáchaných Ruskom na Ukrajine, aby čo najviac ľudí o tejto vojne poznalo pravdu. Za najväčšiu hrozbu pre rozvoj Slovenska považuje Roberta Fica a krajne pravicových extrémistov, ktorí našu krajinu ťahajú práve k Rusku. Z čísla 115 kandiduje na poslanca do NR SR za stranu SASKA.