Denník N

Kandidáti volieb v roku 2023: Michal Páleník

Rozhovory s kandidátmi rôznych demokratických strán pred voľbami. Spoznajte ľudí, ktorí si možno zaslúžia Váš hlas. Je to na Vás.

1: Sú tieto voľby dôležité? O čo v nich ide?

V hre je otázka, či sa vyberieme cestou orbanizácie či ruskej gubernie, alebo zostaneme súčasťou civilizačného systému Európskej únie a bezpečnostných záruk NATO.

2: Prečo si si vybrala práve túto stranu? A čo by o nej voliči mali vedieť?

Otázka skôr stojí, prečo si v roku 2017 spoluzakladal Progresívne Slovensko? Lebo aj v roku 2017 sme vedeli, že budúcnosť môže byť lepšia, že môže byť ekologická aj slušná, sociálna aj vzdelaná, európska aj dôstojná. Pre všetkých. Platilo to v roku 2017 a platí to aj v roku 2023.

3: Koho budeš ty konkrétne krúžkovať?

Na kandidátke PS je 150 veľmi kvalitných kandidátov a kandidátok. Výber krúžkov bude ťažký, okrem krúžku pre mňa, samozrejme :)

4: Ak sa strana dostane ku skladaniu novej vlády, s akými konkrétnymi inými stranami by sa najlepšie spolupracovalo?

Nutnou, zďaleka však nie postačujúcou podmienkou je, aby nová vláda udržala Slovensko v civilizačnom priestore EÚ a NATO. Počkajme však na rozhodnutie voličov vo voľbách.

5: Komu z aktuálnych politikov by si sa vyhýbal/a a prečo?

Bohužiaľ, v súčasnom parlamente je množstvo veľmi pochybných ľudí – či už fašistov, populistov, chronických klamárov, štváčov, alebo ruských agentov… Ich mená tu nebudem vypisovať.

6: Na čo by sa mala nová vláda zamerať a aké problémy treba urýchlene riešiť?

Ten zoznam je veľmi, veľmi dlhý. Spísali sme ich v našom programe.

Určite je nutné naštartovať ekonomiku, dať do poriadku zdravotníctvo a zmeniť spoločenskú atmosféru – aby ľudia zo Slovenska neodchádzali, ale začali sa vracať.

Niektoré rýchle opatrenia dokážu tieto ciele naplniť, teda zlepšiť život na Slovensku aj v krátkodobom horizonte: garancia výživného, lístok celoslovák, funkčné mikropodnikanie, registrované partnerstvá, jednoduché daňové priznania…

7: Čo by si odkázal/a nevoličom, ktorí voliť môžu, ale nechcú?

Kto nevolí, volí Fica a fašistov. Alebo: ak nevolíš, volíš stranu, ktorú najmenej chceš.

Vo voľbách si vyberáme strany a hnutia, ktoré najviac reprezentujú náš pohľad na svet či niektoré problémy. Nemusia ich reprezentovať úplne stopercentne, ale veľký prienik svojich názorov s názormi niektorej strany každý človek poľahky nájde.

8: Čo si myslíš o blížiacich sa prezidentských voľbách?

Okrem nich budú v roku 2024 aj eurovoľby. Verím, že oboje prispejú k udržaniu sa v EÚ a zlepšeniu jej fungovania.

 

Michal Páleník je číslo 77 na kandidátke strany Progresívne Slovensko.

Facebook: https://www.facebook.com/palenik.miso

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.