Denník N

Rusi sú zlí, my sme dobrí. Naozaj? 2/2

Ak by bol Západ naozaj taký dobrý, ako to počujeme z médií a od politikov, tak vojna na Ukrajine by teraz asi nebola.

Pozrite tiež: Rusi sú zlí, my sme dobrí. Naozaj? 1/2 – Marián Šumšala – (blog.sme.sk)

Pokrytectvo

Od roku 2014 bolo jasné, že Rusi vykonávajú agresiu voči Ukrajine. Západný svet uvalil na Rusko sankcie. Ale fosílne palivá sme z Ruska ďalej dovážali. Uvaliť sankcie ale neuvaliť ich na ropu a plyn je pokrytectvo. Tak sme napumpovali do Ruska kopec peňazí, ktoré mu tiež pomohli začať otvorenú vojnu proti Ukrajine.

Naše demokracia končí pri fosílnych palivách. Až keď je veľmi zle a je ohrozená naša vlastná bezpečnosť, dokážeme robiť potrebné a primerané kroky. Ak by sme uvalili sankcie na ropu, hrozili by protesty obyvateľov kvôli zvyšujúcim sa cenám a zníženia blahobytu a následne vážne politické problémy hlavne kruhov, ktoré sú pri moci.

Prísne sankcie majú veľký účinok – rubeľ je stále slabší a Rusi vynakladajú stále väčšiu časť rozpočtu na vojnu – až tretinu. My si dovolíme dať na obranu len zhruba 1 až 2 percentá. Slabučký rubeľ vyvolal konflikt v Kremli. Ivan Mikloš vysvetľuje, prečo má Rusko už len dve zlé možnosti (dennikn.sk)

Vojna proti Iraku

Chemické zbrane v Iraku neboli objavené. Vyzerá to tak, že vojenský zásah Američanov a ich západných spojencov v roku 2003, ktorý zahŕňal aj Slovensko, bol v rozpore s medzinárodným právom.

Skôr než budeme ukazovať prstom na iných, zamyslime sa nad vlastným konaním. Otvorene si priznajme pravdu o vojne v Iraku a vyvodzujme z nej dôsledky. Len potom môžeme mať morálny základ na to, aby sme kritizovali Rusko za jeho konanie na Ukrajine.

Je však smutné, že slovenskí politici a hlavný mediálny prúd sa zdajú byť neochotní hlbšie analyzovať to, čo sa skutočne odohralo v Iraku.

Rusi môžu mať nedôveru k Západu

V minulom storočí boli situácie, kedy konania Západu mohli mať záporný dopad na Rusko.

Napríklad podpora Lenina zo strany Nemecka mala za následok, že jeho strana dosiahla významné postavenie, čo nakoniec viedlo k totalitnému režimu a záporným následkom, ktoré ovplyvnili mnoho ľudí, vrátane nás.

Západná neochota čeliť Hitlerovi v predvojnovom období vyústila v obrovské vojnové straty pre Rusko.

Medzinárodný menový fond inicioval v Rusku štrukturálne reformy, ktoré mali za následok ekonomické nástrahy pre mnohých občanov. Devalvácia rubľa, inflácia, schudobnenie väčšiny obyvateľov mohli viesť k tomu že Rusi sa priklonili k autoritárskej vláde V. Putina.

Tieto historické udalosti viedli k vnímaniu Západu zo strany Ruska v určitom svetle. Dôležité je reflektovať našu históriu a snažiť sa nájsť cesty k pozitívnym zmenám.

My máme možnosť zmeniť svet k lepšiemu – keď budeme jasne vidieť svoje vlastné problémy. Skôr ako bude úplne neskoro. Hoci pre Ukrajincov už je neskoro.

Poznámka

V žiadnom prípade neobhajujem ruský útok na Ukrajinu. Píšem o západnom demokratickom svete a nie o Rusku a Ukrajine.

Teraz najčítanejšie

Marián Šumšala

Som manžel a otec syna a dcéry. Nie je mi jedno, či sa majú deti kde hrať. Preto sa nepoliticky angažujem v komunálnej politike. Tiež ma trápi, v akom stave im zanecháme okolitý svet. Preto sa angažujem v ochrane životného prostredia. V obidvoch týchto oblastiach dosť vážne prehrávam.