Denník N

Prečo je Vladimír Zelenskyj klaun

Občas niekto z mojich známych neodolá obsedantnému pokušeniu korigovať moju do neba volajúcu neinformovanosť. Mal by som sa tešiť, no zväčša to tak nie je. Často viem vopred odhadnúť, čo ma asi čaká, takže som mentálne pripravený. Tentokrát mi malo oči otvoriť krátke video o majetkových pomeroch ukrajinského prezidenta s „prilepenou“ mailovou informáciou, že ide o klauna. Znova šlo o preposlaný súborný mail: bolo by predsa škoda, keby sa s touto „lahôdkou“ nezoznámili aj iní.

Názov videa bol „Agent Zelenskyj 2. časť. Nejaký chlap tam rozpráva o bytoch a domoch ukrajinského prezidenta. Pre rozširovateľov tohto videa je asi bezvýznamné, že nevedia, kto to tvrdí a kto zodpovedá za pravdivosť tvrdení. No ako ináč, internet. Sú tam také „dobré a užitočné veci“. A samozrejme pravdivé.  Majú predsa úplne inú estetickú a obsahovú úroveň ako vulgárne básničky a kresbičky na záchodových dverách niekdajších putík a železničných staníc. A keby sme aj uverili tým rečiam o nehnuteľnostiach ukrajinského prezidenta, možno ho aj poľutujeme, aký je to babrák v porovnaní s Putinom. Iba mimochodom, tých, ktorí na to v Rusku upozornili, náš cár poslal do basy alebo na druhý svet.

Nezaoberajme sa však otázkou, či tie reči sú alebo nie sú pravdou. To, čo vieme, je, že Zelenskyj bol a neustále je mimoriadne schopný muž, ktorý podnikal už od svojich študentských čias a darilo sa mu. Za svoje peniaze si zrejme kúpil to, čo chcel. (Asi na rozdiel od všetkých nás.) A teraz, namiesto toho, aby si v exile užíval zarobené peniaze, zostal na Ukrajine a vedie strašný život v spoločnosti ochranky, mužov z velenia armády a kdekoho iného. Kto z nášho pohodlia by mu ho závidel? Snáď iba blázon. Inými slovami, jeho nehnuteľný majetok je mu asi nanič. Takže to má byť dôvod, prečo je Zelenskyj klaun? Alebo nedajbože takto upozorníme na jeho hereckú kariéru. Chceme nazývať hercov, ktorí zoberú úlohu v nejakom zábavnom seriáli, klaunmi alebo šašami? Napríklad takého britského herca, komika a scenáristu Rowana Atkinsona (Mr. Bean) alebo aj mnohých našich hercov?

No a ako je to vlastne s tým agentom? Koho agent by mal byť? Americký, Putinov alebo nebodaj Usámu bin Ládina (možno ešte žije, predsa tým Američanom nemožno všetko veriť). Nečakajme však v záujme svojho psychického zdravia na odpoveď. Sústreďme sa skôr na to, či vôbec profesia alebo správanie sa klauna sú navzájom zlučiteľné v jednej osobe s nejakým agentom cudzej mocnosti (ako ináč). Alebo ešte lepšie, s hlavným veliteľom ukrajinských vojsk v čase vojnového konfliktu. Túto otázku si však šíritelia toho videa nepoložili. Prečo? Zrejme preto, že oni si nikdy žiadne otázky nekladú. Presne ako tie prasatá, ktoré zožerú s radosťou všetko. Pozoruhodné však je niečo iné, a to, že v čase bombardovania Ukrajiny niekoho zaujíma osobný majetok Zelenského. Pretože keď už nič iného, potrebné je urobiť z neho aspoň zlodeja, ktorý tie peniaze určite ukradol.

Teraz najčítanejšie

Karol Jesenák

Prof. Ing. Karol Jesenák, CSc.
Vysokoškolský učiteľ