Denník N

Dôkaz o korupcii alebo boj za návrat mafie?

Foto: TASR
Foto: TASR

Igor Matovič odhalil svoju bombastickú atómofku. Sľuboval ju už niekoľko mesiacov. Dočkali sme sa? Má SaS po 14 rokoch prvú korupčnú kauzu? Poďme sa pozrieť na údajný korupčný škandál Richarda Sulíka.

O čo išlo? Minister zdravotníctva Marek Krajčí prišiel s návrhom dofinancovať poisťovne. Pardon, poisťovňu. Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, kde sú poistené zhruba 3 milióny Slovákov. Prečo IBA VŠZP? Prečo zabudol na ďalšieho viac ako 2.5 milióna poistencov súkromných poisťovní? SaS, ako pravicová strana, chcela férový prístup. Keď dofinancovať, tak všetkých. Nie len tých, na ktorých ukázal Pán skrze Mareka Krajčího.

Čo s tým má Haščák? Nič podstatné, je iba majiteľom Dôvery, v ktorej sú poistené 2 milióny Slovákov. Našich priateľov, rodičov, starých rodičov či kolegov. Medzi inými aj Igor Matovič. Alebo, minimálne donedávna bol. Ako tento diabol v ľudskej koži úkoloval údajne skorumpovaného Sulíka? Poslal argumentáciu poisťovne, kde sú poistené 2 milióny Slovákov. Našich priateľov, rodičov, starých rodičov či kolegov. Medzi inými aj Igor Matovič. Alebo, minimálne donedávna bol. Opakujem, argumentáciu. Poslal ju, predpokladám, že nie osobne, vtedajšej šéfke zdravotníckeho výboru v parlamente.

Prvým dôkazom strašidelnej korupcie teda je, že druhá najväčšia poisťovňa na trhu poslala svoju argumentáciu predsedníčke zdravotníckeho výboru, pretože mala pocit, že návrh ministra je nespravodlivý.

Čo za to? Kľúčovým dôkazom o korupcii, ktorý uvádza Igor Matovič, je článok o Jane Bittó Cigánikovej v jednom z médií vlastnených Haščákom. Článok, ktorého ústredným motívom sú vnady poslankyne SaS. Nie peniaze v alobale, nie 1.5 milióna eur do vrecka ministra pôdohospodárstva (nominovaného Igorom Matovičom). Článok o poprsí má byť kľúčovým dôkazom o korupcii SaS.

Rád by som uviedol a zanalyzoval aj ďalšie dôkazy, ale tie neexistujú. A to som, i keď nie rád, počúval každú sekundu tlačovej konferencie Igora Matoviča. 10 rokov kompletnej komunikácie priamo z mobilu Richarda Sulíka a 2 dôkazy o korupcii. Argumentácia a vnady. Úprimne, človek by čakal viac. Je to, ako keď sa tešíte na film, pretože reklama naň číha extrémne dlho a na každom rohu. A nakoniec dostanete len ďalšie béčko. Najväčší zážitok, ktorý si z kina odnesiete, je popcorn.

Položme si otázku. Bol by takýto rozruch v prípade, keby mal Richard Sulík rovnakú komunikáciu so šéfom poisťovne Union? Zrejme nie. Tú totiž nevlastní Haščák. Je to o osobe Jaroslava Haščáka. Nie o korupcii. Pretože evidentne k žiadnej neprišlo.

O čo Matovičovi ide? Tu už môžeme len dumať. Tak teda dumajme. Chce sa Sulíkovi pomstiť, pretože práve on mu povedal STOP v momente, kedy sa v pozícii ministra financií definitívne utrhol z reťaze? Bola to SASKA, ktorá lídra OĽaNO odstavila od štátnej pokladnice v momente, kedy pre ňu začal byť skutočne nebezpečný.

Chce, aby sa na úrad vlády vrátila mafia? Robí všetko pre to, či už vedome alebo nie. Keď odhliadneme, ako veľmi spackal šancu, ktorú dostal od ľudí v roku 2020… Uvidíme napríklad konfrontáciu so smerákmi, ktorá v konečnom dôsledku prospeje obom aktérom. Vidíme tiež útoky na Progresívne Slovensko, Demokratov či snahu zničiť SaS. Tá, mimochodom, zatiaľ nevychádza, pretože SASKA od zverejnenia tejto atómofky paradoxne vo Focuse, Ipsose aj NMS narástla. Žeby jej voliči neboli tak celkom vegáni? Zjednodušene, asi nežerú seno.

Jedno je isté. Jediná šanca, ako zabrániť Robertovi Ficovi k návratu k moci je vláda, ktorú zostaví Progresívne Slovensko. Progresívne Slovensko, ktorého najbližším partnerom je SaS. Bez SaS v parlamente však takáto alternatíva definitívne padá. Šance Demokratov na výsledok presahujúci 5% sú minimálne, KDH sú opäť na hrane, OĽaNO sa svojimi nezmyselnými podmienkami pre vstup do koalície (napr. 500 eur za voľby) definitívne posadilo do opozície. Alebo mimo parlament, v tom lepšom prípade. Nech sa na to pozerám z akéhokoľvek uhla, zdá sa, že OĽaNO je najväčšou prekážkou, ktorá stojí v ceste vzniku vlády bez Smeru po sobotných voľbách.

Na záver, ešte dávam do pozornosti jeden článok: https://tvnoviny.sk/domace/clanok/859136-matovic-odmietol-spolupracu-s-policiou-ked-preverovala-udajne-korupcne-spravanie-sulika

Teraz najčítanejšie