Denník N

Rozdrvenie Ruska na Ukrajine, posilnenie NATO a zničenie putinovej jadrovej hrozby

Nemôžeme zakrývať oči pred pravdou na Ukrajine a Slováci musia poznať dôležité fakty, aby neprepadli klamstvám Putina. Dnes všetci vieme, že už len návrh Ukrajiny jedného dňa vstúpiť do NATO bol podľa Putina hrozbou do takej miery, že sa rozhodol rozpútať najkrvavejšiu vojnu od druhej svetovej. Ako je ale možné, že Rusko nemá ten istý problém s Tureckom a Fínskom?

Zopár kľúčových faktov o Turecku

Turecké letectvo pomocou F-16 americkej výroby zostrelilo ruské Su-24, z dôvodu narušenia ich vzdušného priestoru. Stalo sa tak 24. novembra 2015 no a Rusi tvrdili, že turecký priestor nenarušili, pretože sa nachádzali v priestore Sýrie. Reagovali nejakými krátkodobými sankciami a veľmi rýchlo na tento incident zabudli. Keď hovoríme o populácii, Turci majú približne 2 krát viac obyvateľov ako Ukrajina, štyrikrát vyššie HDP a tri krát viac míňajú na obranu. Čierne more hrá v tejto veci takisto zaujímavú úlohu, pretože Rusko a Turecko tu zdielajú námornú hranicu, teda tvoria hranicu medzi Ruskom a NATO. Armáda Erdogana je podľa dostupných štatistík piata najsilnejšie v rámci aliancie. Ďalej, Turecko je hostiteľom veliteľstva spojeneckých pozemných síl a v rámci všetkých spojencov je jedným z členov, ktorí hostia jadrové zbrane USA. V Sýrii sú ich záujmy takisto v rozpore s konsenzom, keď Rusko pomohlo Bašádovi al-Asadovi a Turecko plne podporuje Slobodnú sýrsku armádu. Ako je možné, že Rusko nepovažuje Turecko za hrozbu?

Podpora Ukrajiny Tureckom

V prvom rade spomeniem Erdoganove vyhlásenie, že Ukrajina si zaslúži byť v NATO. Známe drony menom Bayraktar boli na obranu Ukrajiny dodávané bez akýchkoľvek tajností a tiež im bola dodaná kazetová munícia. Za poznamenanie stojí aj to, ako Erdogan kvôli Ukrajine nechal Putina čakať jednu minútu pred kamerami a ako boli ruské vojnové lode zablokované keď chceli vstúpiť do Čierneho mora. A ešte stále nie je Turecko hrozbou pre Putina? Prečo nezakročili, keďže na základe svojho jadrového arzenálu sa nemajú čoho báť?

Fínsko

Fínsko vstúpilo do NATO a stalo sa tak jeho 31. členom. Táto krajina má vysoko schopné ozbrojené sily, ktoré tvoria modernejšie bojové tanky, ako majú napríklad Briti. Fíni takisto pristúpili k objednávke na lietadlá F-35 piatej generácie, ktoré sú tiež modernejšie ako tie britské a ich armáda je po mobilizácii v porovnaní s tou britskou armádou viac ako dvakrát väčšia. Medzinárodná hranica medzi oboma krajinami je dlhá 1 340 km. Vedie väčšinou cez lesy tajgy a riedko osídlené vidiecke oblasti. Tu by sme mohli hovoriť o perfektnej hrozbe pre Rusko, avšak Putin sa vyjadril inak.

Podpora Ukrajiny Fínskom

Fínska vláda podľa dostupných štatistík súhlasila s presunom balíkov vojenskej pomoci na Ukrajinu v hodnote 1,3 miliardy eur. Ide o protilietadlové zbrane a muníciu, odmínovacie vozidlá kde sa nezabudlo na školenia o ich používaní a údržbe. Poskytnuté boli aj ťažké zbrane a to protilietadlové delá, mínomety, ďalšia munícia, ako aj obrnené transportéry. Fínska vláda tiež povolila Estónsku opätovný vývoz húfnic na Ukrajinu. A to stále nie je Fínsko hrozbou pre Rusko? Veď predsa Rusko je jadrová veľmoc, oni sa nemajú čoho báť!

Na čo Putin ešte čaká?

Turecko je členom NATO od roku 1952, v poriadku. Ale dovoliť si zostreliť ruskú stíhačku tak veľmi ospevovanej, vraj druhej najsilnejšej armády sveta a prvej najsilnejšej jadrovej veľmoci a bez jej reakcie? Tak to je sila. Čo by Rusko v takom prípade urobilo v rámci Ukrajiny a iných menších krajín? Samozrejme že by ich vojensky napadlo! A čo Fínsko, ktoré tvorí pozemnú hranicu s Ruskom a medzinárodnému spoločenstvu oznámilo svoj úmysel stať sa členom NATO? Prečo tento akt nebol ohrozením pre Rusko? Prečo ich Rusko nenapadlo tak, ako Ukrajinu? Každý aspoň trochu rozumný človek predsa musí chápať, že celá táto vojna je založená na klamstvách ruského agresora, ale keď príde k silnejšiemu hráčovi, tak sa bojí. Dovolím si vyjadriť sa obrazne a chápte to prosím s rezervou. Rusko je ako nejaký siedmak na základnej škole, ktorý chodí robiť zle štvrtákom a kradne im desiatu. Áno to je Rusko, jednoducho vývrheľ.

Jadrové zbrane

V prípade Turecka je explicitne jasné, že Rusko by si do konfrontácie s NATO ísť nedovolilo. Je to jasné aj v prípade Fínska. Pokiaľ by to tak nebolo, tak by Rusi museli proti týmto dvom krajinám už dávno zakročiť. Putin sa už niekoľkokrát vyslovil, že je ochotný použiť jadrové zbrane, ak bude treba. A pri tomto bode je mu tiež jasné, že jadrová vojna by bola možný koniec ľudskej civilizácie, pretože sa sám vyjadril, že by neexistoval víťaz. Svetoví analytici tvrdia, že je až veľmi nepravdepodobné, že by Putin jadrové zbrane použil. Možno by mu to samotní oligarchovia a jeho najyšší predstavitelia ani nedovolili, keďže by boli ohrození oni samotní, ako aj ich rodiny. A možno si Putin tiež uvedomuje následky ich použitia a teda vždy len blafuje. Neviem, a preto v tejto veci radšej nechám priestor pre tých svetových analytikov a budem sa spoliehať na nich a tí hovoria jasne.

Záver

Na základe všetkých spomenutých bodov sa dá s istotou tvrdiť, že Putin Ukrajinu napadol za inými cieľmi, ako tvrdí. Inak by po zostrelení SU-24, podľa Ruska nie v tureckom priestore, museli vojensky reagovať aj na Turecko, no a hneď po oznámení vstupu do NATO aj Fínsko. A keďže je podľa svetových analytikov viac ako nepravdepodobné, že by Putin použil jadrové zbrane, západ by mal proti Rusku riadne pritvrdiť. Nehovorím, že by hneď teraz malo NATO naletieť na Rusko a už vonkoncom nie na ruské územie, ale určite by mali Ukrajine poskytnúť čo najefektívnejšie a najmodernejšie zbrane, ktorými by bolo Rusko na Ukrajine rozdrvené. To by mohlo znamenať aj koniec Putina a dúfam, že Rusko už nedovolí také zahrávanie sa s ohňom. Najviac však dúfam, že sa po jeho konci zaháji hĺbkové rokovanie o znížení počtu jadrových zbraní v Rusku. Potom poďme posilniť NATO o ďalšieho člena, Ukrajinu. Čím skôr tým lepšie, aby sa putinová jadrová hrozba čo naskôr rozplynula a aj spoločne s Ukrajinou v NATO, svet bol bezpečnejší.

Odkaz

Rusko predstavuje pre Slovensko ohrozenie mieru, tvrdú chudobu, či diktatúru a existuje veľa politikov, ktorí sú priklonení k Putinovi. Patria medzi nich Robert Fico, strana Republika a SNS, ktorí nás ťahajú práve k Rusku, čím ohrozujú budúcnosť nás všetkých. Poďme spraviť všetko pre to, aby sme spolu s vami a so všetkými, ktorí nám pomôžu, zastavili najväčšie ohrozenie našej krajiny. Vo voľbách krúžkujte správne.

Matej Galo – Kandidát na poslanca č. 115 za stranu Sloboda a Solidarita

Zameranie – Medzinárodné právo

Teraz najčítanejšie

Matej Galo

Matej Galo študoval medzinárodné právo vo Veľkej Británii. V strane Sloboda a Solidarita je členom odborných tímov pre obranu a zahraničné veci. Podporuje silné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. Vysvetluje medzinárodné právo týkajúce sa zločinov spáchaných Ruskom na Ukrajine, aby čo najviac ľudí o tejto vojne poznalo pravdu. Za najväčšiu hrozbu pre rozvoj Slovenska považuje Roberta Fica a krajne pravicových extrémistov, ktorí našu krajinu ťahajú práve k Rusku. Z čísla 115 kandiduje na poslanca do NR SR za stranu SASKA.