Denník N

Dokedy tu budeme trpieť minulosť ?

Už roky sa tu pozeráme na vyhorených politikov s vyhorenými nápadmi a ešte prázdnejšími rečami, ktorí nás presviedčajú, že zachraňujú demokraciu, Slovensko, naše hodnoty, nás a naše deti. Momentálne však máme na Slovensku tak demoralizovaného a sklamaného voliča ako už dávno nie a niet sa čomu čudovať.

Niekto nasľubuje vystavať 25-tisíc nájomných bytov ročne, iný zas, že ide pozatvárať mafiu, získa za to hlasy, a potom sa na to akosi pozabudne. Je mi ľúto sklamaného voliča, ale do istej miery si za to môže sám.

Žijeme žiaľ v takej dobe, že politici vedia čo si k svojím voličom môžu dovoliť. To, že mnohé volebné programy by sa dali zaradiť pod literatúru sci-fi je na samostatnú tému. Niekto má náročnejších voličov, niekto menej, ale netreba sa tomu čudovať, pretože ľudia sú doslova dennodenne atakovaný nejakou kauzou z minulosti, osobnými zlyhaniami viacerých jednotlivcov a veľa politikov sa spolieha, že na všetky prešľapy sa zabudne, čo je vyslovene pre fungovanie štátu nebezpečné.

Po voľbách z roku 2020 čím ďalej tým viac pociťujeme, že krajina sa dostala do mentálneho skanzenu. Nereálne sľuby sa miešajú s polopravdami, lacnými frázami, osobnými útokmi, ktoré sú vzápätí prekryté ďalšími konšpiráciami, aby zahrabali nánosom tie predchádzajúce, čo je pre občana veľmi vyčerpávajúce. Hodnoty, dôležité témy a konštruktívne diskusie zase raz idú bokom. Vyzerá to akoby hodnoty ostali pre budovami vládnych bavorákov…

A aký je momentálny stav? Právny štát stále v rozklade. Vojny v polícii, šéfovia tajnej služby za mrežami, vojenskí tajní rozkrádajú namiesto toho aby chránili – kde sme sa to dostali? Skýtsky filozof Anacharsis, ktorý žil pred 2600 rokmi, prirovnal zákony k pavúčím sieťam, ktoré síce zachytia malé muchy, ale osám a sršňom umožňujú uniknúť. Ak by Dostojevskij písal knihu u nás, volala by sa Zločin bez trestu. Trojnásobný premiér Fico si slovenskú politiku za tie roky prerobil tak, aby si z jeho sebeckých cieľov urobil národné záujmy.

Typickým javom politiky u nás sa stáva v pravidelných volebných cykloch to, že viacerí politici majú tendenciu hovoriť pravdu, ale iba o druhých. Zdá sa však, že u nás v politike je všetko naopak. Tí, čo by sa mali vzdať, sa nevzdávajú a tí, čo by mali bojovať, zvažujú, že to vzdajú.

Aj z týchto dôvodov Vás prosím, príďte voliť. Pretože aj keď to znie ako klišé, ale naozaj ide o veľa. Víťazný nositeľ moci sa stane jej symbolom a jej vykonávateľom zároveň, a vládny obraz z posledných rokov zanechá v našom národe ešte hlboké jazvy. Preto Vás žiadam o to aby ste prišli v sobotu k volebným urnám a nenechali pochovať tento štát či už z nezáujmu, alebo tým, že hlasy prenecháte ostatným, ktorí majú so Slovenskom iné plány, namiesto toho aby si zvolili prosperujúcu budúcnosť.

 

Teraz najčítanejšie

Michal Styk

Kandidát na poslanca do NR SR za hnutie Progresívne Slovensko.