Denník N

Bude pre nás po voľbách lepšie ísť ruskou cestou, alebo cestou EÚ a NATO?

Väčšinou píšem o medzinárodnom práve, ale dnes posielam ľuďom jednoduchý a stručný odkaz pre voľby tak, ako to cítim. Nie je správne sľubovať hory doly, všetky možné príspevky a dôchodky, ani že vám budú rásť na stromoch peniaze. To nie je môj štýl. Také sľuby jednoducho nikdy nebudú fungovať a každý jeden rozumný človek tomu musí aj pochopiť. Nie je však ani správne zbližovať sa s Ruskom. Pretože ako sa hovorí, podaj diablovi prst a stiahne ti celú ruku.

Čo sa môže stať

Po 30.09.2023 sa môžeme zobudiť do rána, ktoré bude začiatkom úpadku Slovenska. Ten úpadok nemusí prísť hneď, ale časom určite. Vravím to pretože v prieskumoch už dlhodobo vedie SMER. Keď sa Fico chopí moci tak sa začnú robiť také čistky, aké Slovensko vo svojej histórii nezažilo. Ja sa osobne v tejto veci nemám čoho báť, ale obávam sa iného. Každému aspoň trochu chápavému človeku je jasné, že Fico nastaví systém tak, aby sa pri moci zabetónoval. Áno, bude potrebovať ústavnú väčšinu a preto pôjde do vlády s kýmkoľvek a svoj cieľ dokoná. Vieme všetci, že s pro-ruskou REPUBLIKOU sú už dohodnutí. Pokiaľ sa do parlamentu dostane aj pro-ruský Danko, tak to bude vybavené úplne. Keď mu bude chýbať ešte jeden, Fico bez pochýb niekoho presvedčí. A potom sa môže začať pomoc Rusku na získanie väčšieho vplyvu na Slovenku.

Ohrozenie z pro-ruskej orientácie

Veľmi dobre vieme, že Fico sa netají svojimi sympatiami k Putinovi. Aj keď to na vonok hrá na všetky strany v rámci EÚ, NATO aj Ruska, akákoľvek pro-ruská orientácia je pre Slovensko cestou do temnej minulosti. Je to cesta k chudobe, k formovaniu mafiánskych skupín a zničeniu právneho štátu. Niečo, čím si Slovensko prechádzalo v 90 rokoch, kedy ste nemohli podnikať bez toho, aby ste museli grázlom platiť výpalné, alebo kedy ste sa nemohli domôcť spravodlivosti aj keď ste boli v práve. Síce dnes už tieto skupiny operujú sofistikovanejšie, nechcime to! A strana REPUBLIKA aj SNS v tom Ficovi veľmi radi pomôžu, pretože si tak sami zabezpečia akúsi nedotknuteľnosť. Teda pokiaľ ich spolupráca s Ficom nezničí na spôsob, ako to bolo so stranami HZDS, SIEŤ, alebo MOST. Každopádne, stupňujúci sa ruský vplyv na Slovensko bude realitou a to je ohrozenie, ktoré nemôžeme dopustiť.

Prečo som za pevné ukotvenie v EÚ

V prvom rade ide o ekonomický motor, ktorý je hnaný otvoreným jednotným trhom. Máme možnosť sa pohybovať po celej EÚ, podnikať, investovať, alebo študovať. Aj ja som v mladosti, v roku 2006 využil možnosť vycestovať zo Slovenska do Veľkej Británie, kde som pracoval a študoval medzinárodné právo. Keď sa niekomu nepáči plat na Slovensku, môže jednoducho ísť do vyspelejších krajín EÚ zarábať viac a žiť lepšie. Jeden z ďalších benefitov ktorý ja osobne pokladám za výnimočný je, že v rámci zamestnania, sociálneho zabezpečenia, alebo daní sa od každej krajiny EÚ vyžaduje, aby bolo s vami zaobchádzané úplne rovnako ako so svojimi občanmi. Za zmienku stojí tiež fakt, že keď sa ocitnete v ťažkej situácii v akejkoľvek krajine na svete kde nie je veľvyslanectvo SR, môžete sa obrátiť na akékoľvek iné veľvyslanectvo krajiny EÚ a poskytnú vám pomoc rovnako, ako by ste bol ich občan. A samozrejme, veľmi veľkou výhodou sú eurofondy. V rámci výhod EÚ by sa dala napísať hádam aj celá kniha, ale poďme k obrane.

Prečo som za pevné ukotvenie v NATO

Najskôr pripomeniem, že Slovensko je veľmi malá krajina a pre malé krajiny je bezpečnosť jedna z najdôležitejších vecí. Videli sme čo sa stalo na Ukrajine. Pokiaľ by Ukrajina bola členom NATO, Rusko by sa k jej napadnutiu neodvážilo. Nám členstvo prináša nielen bezpečnostné, ale aj ekonomické výhody. Nielenže sa znižujú šance na konflikt, ale všetky krajiny, ktoré boli v záverečnej fáze vstupu do Aliancie, zaznamenali nárast zahraničných investícií. Už len istota vstupu priniesla ekonomický rast. Tesne pred vstupom Slovenska do NATO bol nárast zahraničných investícií okolo 318 %. A pokiaľ by prišlo k ozbrojenému konfliktu, máme za sebou niekoľko z najsilnejších armád sveta.

Záver

Pro-ruské smerovanie je vo všeobecnosti ohrozenie všetkého, na čom nám záleží. Rusko nám do dnešného dňa nepostavilo ani milimeter ciest či nemocnice, alebo školy. Nevysadili nám ani jeden strom. Len nás vždy potrebovali na kúpu ich komodít! EÚ nám otvorila dvere za lepšími možnosťami, ekonomického rastu, vzdelávania a poskytuje nám eurofondy na rozvoj Slovenska. Iba v EÚ môžeme naozaj budovať vyššiu životnú úroveň. Čo sa týka obrany, síce neexistuje jedna oficiálna armáda NATO, ale pokiaľ by všetci členovia svoje armády postavili do jednej, vytvorila by sa bezkonkurenčne neporaziteľná svetová sila. A navyše je to pre nás ešte aj ekonomicky výhodné. Ako som už spomenul o výhodách EÚ by sa dala napísať aj kniha, no a keď k tomu pridáme aj výhody NATO, tak riadne tučná kniha.

Odkaz

Keď mi dáte hlas a dôveru vás zastupovať v parlamente, budem robiť vždy všetko preto, aby malo Slovensko čo najpevnejšie ukotvenie v EÚ a NATO. Moje zahraničnopolitické smerovanie je jasné. Pro-ruské smerovanie predstavuje pre Slovensko ohrozenie mieru, chudobu, či diktatúru a ja nechcem dovoliť skupine ľudí, aby nám výhody, ktoré máme v rámci EÚ a NATO zničili. Poďme spraviť všetko pre to, aby sme spolu s vami a so všetkými, ktorí nám pomôžu, zastavili najväčšie ohrozenie našej krajiny. Vo voľbách krúžkujte správne.

Autor

Matej Galo – Kandidát na poslanca č. 115 za stranu Sloboda a Solidarita

Zameranie – Medzinárodné právo

 

Teraz najčítanejšie

Matej Galo

Matej Galo študoval medzinárodné právo vo Veľkej Británii. V strane Sloboda a Solidarita je členom odborných tímov pre obranu a zahraničné veci. Podporuje silné ukotvenie Slovenska v EÚ a NATO. Vysvetluje medzinárodné právo týkajúce sa zločinov spáchaných Ruskom na Ukrajine, aby čo najviac ľudí o tejto vojne poznalo pravdu. Za najväčšiu hrozbu pre rozvoj Slovenska považuje Roberta Fica a krajne pravicových extrémistov, ktorí našu krajinu ťahajú práve k Rusku. Z čísla 115 kandiduje na poslanca do NR SR za stranu SASKA.