Denník N

Koho by som (ne)volil v parlamentných voľbách 2023? Časť III. – Final

Príjemnú stredu prajem!

Ako prvé by som sa Vám všetkým chcel poďakovať za pozitívnu spätnú väzbu, ktorú som od Vás dostal. Veľmi ma to teší a motivuje písať ďalej. V prípade, že by ste mali akékoľvek pripomienky alebo ma len chceli potešiť príjemnou správou, určite tak urobte buď na mojom osobnom facebooku alebo instagrame, ďakujem!

Pre tých, ktorí si tento blog čítajú ako prvý, prikladám prvú časť (prvá časť) v ktorej som sa vyjadroval k stranám ĽSNS, Republika, SNS a KDH a druhú časť (druhá časť) v ktorej som komentoval hnutie Sme Rodina, Demokratov a hnutie Oľano a priatelia.

Od polnoci zo stredy na štvrtok začína platiť moratórium, a preto som sa rozhodol spojiť tretiu a štvrtú časť do jednej – tretej časti.

Okrem Aliancie, ktorá bude mať osobitnú časť som sa rozhodol spojiť strany, resp. komparáciu strán do dvojičiek, a to Hlas-SD a Smer-SSD a Progresívne Slovensko a Sloboda a Solidarita. Bude to pre čitateľa podľa môjho názoru prehľadnejšie a rýchlejšie.

Aliancia

Celým názvom ALIANCIA – Maďari, Národnosti, Regióny, je slovensko-maďarská mimoparlamentná politická strana, ktorej hlavnou činnosťou je hájenie práv a záujmov menšín. Strana bola založená v roku 2019 byvalou europoslankyňou Edit Bauer a bývalým podpredsedom vlády Gáborom Zászlósom. Strana je proeurópsky orientovaná, podporujúca členstvo Slovenska v Európskej únii a NATO.

Nikdy som si mimochodom nemyslel, že pro-eúropske ukotvenie Slovenskej republiky a záujem na zotrvaní v obrannom zväzku NATO, ktoré je jedným z najsilnejších vojenských organizácii, nebudem brať v 21. storočí ako samozrejmosť.

Aliancia tiež odmieta spoluprácu s extrémistami politickými stranami (opäť chvalabohu) a so stranou Smer-SSD. Strana sa zlúčila so stranami SMK a Most-Híd.

Poďme na prvú kontroverziu. Asi si pamätáte na poslanca Györgyho Gyimesiho z hnutia Oľano a priatelia (vtedy len Oľano). Ak nie, nevadí, pripomenieme si ho.

György Gyimesi, pôvodne Juraj Gyimesi sa do parlamentu dostal ako náhradník za vtedajšieho ministra obrany Jaroslava Naďa. Preslávil sa najmä kontroverziou – stretnutím na rokovaniach s maďarským ministrom zahraničných vecí o téme dvojakého občianstva. Na rokovaní by nebolo nič zlé, keby o tom vedel slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Ten sa prirodzene nestotožnil s takýmto konaním a Györgyho obvinil z porušovania programového vyhlásenia vlády a jednania bez akéhokoľvek mandátu.

No predstavte si to, ste minister zahraničných vecí a poslanec Vašej koalície Vám nič nepovie a ide rokovať s ministrom zahraničných vecí na tému dvojakého občianstva. Vy vyzeráte ako debil a Váš kolega (minister zahraničných vecí maďarska) ním aj je, keďže Vás z takéhoto stretnutia vynechá, Vám nič nepovie a Vy sa to dozviete z tlačovky alebo novín.

György svoje konanie samozrejme oľutoval a ospravedlnil sa, však? No… nie. Ďuri obvinil Ivana Korčoka a vtedajšieho štátneho tajomníka, Martina Klusa, zo šovinizmu (pozn. autora – vyhrotený nacionalizmus, nadradenosť vlastného národa alebo národnosti) a prirovnal ich rétoriku k mečiarizmu. Odletel mi dekel. Asi toľko k tomu.

György tiež propagoval hnutie Új Egység Mozgalom – občianske hnute, ktorých predseda István Samu na Facebooku často pripomína Trianon (zmluva z roku 1920 na základe ktorej Maďarsko stratilo veľkú časť svojho územia, teda aj územie Slovenska). Ďuri hlasoval v júli 2021 aj za sprísnenie potratov, ktoré predložila Kotlebova ĽSNS.

https://www.aktuality.sk/clanok/882124/kto-je-matovicov-poslanec-gyimesi-z-juraja-sa-stal-gyoergy-spojenec-madarskych-radikalov/

Ďuri je dokonca podľa svojich slov zástancom mieru, a to tak, že by napadnutej krajine neposielal zbrane, aby sa mohla chrániť. Podľa neho by bolo lepšie, keby sa bránili bielymi zástavami a na kolenách žiadali o mier. Kandiduje za Alianciu a má číslo 150.

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/673941-omyl-ci-sabotaz-gymesi-zuri-kvoli-strate-lukrativnej-150-obvinuje-vlastnu-stranu-aliancia-chce-podat-trestne-oznamenie/ – krásna ukážka jeho charakteru

https://www.topky.sk/cl/10/2487685/Gyimesi-ostro-skritizoval-darovanie-migov-Ukrajine–Toto-vycita-Hegerovej-vlade–ludia-sa-boja- – krásna ukážka jeho zaujatosti (darovanie nefunkčných migov nám dalo možnosť nakúpiť kvalitné helikoptéry za skvelú cenu)

https://www.topky.sk/cl/10/2325317/Data-bez-patosu-vysmiali-Gyimesiho-na-plnej-ciare–Na-tlacovke-o-Slovnafte-nesedelo-viacero-veci–co-cislo—to-hoax- – krásna ukážka jeho neschopnosti

https://www.topky.sk/cl/10/2321985/Premier-vyzval-Gyimesiho–aby-kontroverzny-navrh-o-vlajkach-stiahol–Poslanec-to-odmietol – krásna ukážka jeho arogantnosti.

Dobre, koniec, nebudem o tomto človeku písať viac.

Ak má Aliancia na 150 mieste takéhoto kandidáta, nezaslúži si Váš hlas. Tak možno o 4 roky opäť.

Smer – SSD / Hlas – SD

Smer – slovenská sociálna demokracia je ľavicovo-populistická, sociálno-demokratická politická strana. Vznikla registráciou dňa 08.11.1999. Smer-SSD je jedinou politickou stranou, ktorá od pádu socializmu pôsobí v parlamente viac ako 21 rokov (od roku 2002). Slovensku vládla s krátkou pauzou okolo 12 rokov. Volebné obdobie 2012 – 2016 dokonca zložila jednofarebnú vládu, keďže mala historicky najväčšiu podporu voličov – 44,41 % / 83 mandátov. Predsedom je Robert Fico, jeden z najsilnejších politikov (nie samozrejme najlepších), aké slovenská politická scéna vyprodukovala.

Sila strany Smer – SSD, ktorá po niekoľkých veľkých kauzách a niekoľkých trestne stíhaných členoch alebo nominantoch povstala ako fénix z popola, by sa dala porovnať so silou zdravia Roberta Fica, ktorý po dvojitom bypasse prežil aj covid, ktorý pochoval omnoho zdravších ľudí.

https://dennikn.sk/2589687/fico-falsoval-test-na-covid-ignoroval-vyzvy-hygienikov-a-pred-volicmi-tajil-ze-prekonal-tuto-strasnu-chorobu/

Strana, ktorej sa podarilo prežiť klinickú smrť (odštiepenie Petra Pellegriniho a kauza vraždy novinára Jána Kuciaka) je opäť najsilnejšou politickou stranou a je veľká pravdepodobnosť, že bude skladať aj ďalšiu, v poradí štvrtú vládu (Podľa dnešných pár prieskumov našťastie nie).

Je neuveriteľné, priam strašidelné, že vyše 20 % ľudí, ktorí prídu voliť si želajú návrat jednej z najkontroverznejších politických strán, ktorá bojovala proti očkovaniu, ktoré by možno zachránilo vyše 20 tisíc ľudských životov, alebo proti obrannej zmluve s USA, za ktorú by dnes Ukrajina dala čokoľvek.

Taktika Smeru – SSD je pritom veľmi jednoduchá. Strašiť ľudí nezmyselnými dezinformáciami, vytvárať problémy tam, kde nie sú a útočiť na prezidentku a obviňovať ju z vlastizrady bez akýchkoľvek relevantných dôkazov. Členovia Smeru – SSD vytvárali v ľuďoch strach, hnev a nenávisť, ktorá nakazila väčšinu Slovenska a vytvorila vírus (obrazne povedané), ktorý sa bude liečiť aj niekoľko desaťročí.

Samozrejme, Matovičova nekompetentná vláda prispela k celej tejto toxicite, ale treba si uvedomiť, že Slovensko čelilo, ako aj celý svet, svetovej pandémii vírusu, o ktorom sa nič nevedelo. V roku 2022 sme sa dokonca stali susedom štátu, ktorý bol napadnutý jednou z najväčších vojenských veľmocí (našťastie len na papieri).

Všetky tieto dôvody dali šancu na vzkriesenie Smeru – SSD, ktorému sa podarilo nabaliť nových voličov – dezinformátorov.

Smer – SSD však prvý krát v histórii Slovenska predstavuje hrozbu nielen z hľadiska korupcie, zlých životných podmienok pre obyvateľov Slovenska a mafiánskych spôsobov riadenia štátu, ale prvýkrát je ohrozená aj demokracia ako politické zriadenie a suverenita štátu ako taká. To sa podarilo Smeru – SSD aj vďaka koketovaniu s Ruskou federáciou, útočením na pakt NATO / EÚ a strašením o manipulácii volieb.

V krátkosti predstavím len zopár káuz Smeru – SSD, aby si čitateľ mohol sám vytvoriť obraz o tom, koľko káuz sa od začiatku účasti Smeru – SSD v riadení nášho štátu objavilo.

  1. Únik nahrávky, kde hlas podobný Robertovi Ficovi diskutoval o paralelnom financovaní Smeru – SSD.
  2. Kauza Hedvigy Malinovej, kde Robert Fico a Robert Kaliňák zvolali tlačovku o klamstvách študentky Hedvigy Malinovej, ktorá bola údajne napadnutá za to, že telefonovala po maďarsky. Polícia vyšetrovanie zastavila a nakoniec Hedvigu aj trestne stíhala za krivú výpoveď. Počas vyšetrovania sa zistilo, že niektorí lekárski znalci, ktorí boli pod lekárskymi posudkami o jej zranení podpísaní sa na posudkoch vôbec nepodieľali.
  3. Mýtny tender 2008, kde sa za prvej Ficovej vlády vysúťažil systém na vyberanie mýtnych poplatkov, ktorý bol o 221 miliónov drahšie ako najlacnejší systém v súťaži. Víťazná firma bola napojená na cyperské schránkové firmy, kde figurovali aj zamestnankyne finančnej skupiny J & T.
  4. Gorila 2011, kde Robert Fico popíjal Colu so šéfom Penty Jaroslavom Haščákom.
  5. Predražené CT piešťanskej nemocnice za 1,6 milióna eur. Dodávateľom bola firma Medical Group, ktorá bola v minulosti prepojená s Pavlom Paškom – vtedajším predsedom vlády.
  6. Váhostav – spoločnosť, ktorej šéfom bol Juraj Široký – oligarcha Smeru – SSD, dlhovala svojim veriteľom vyše 120 miliónov eur.
  7. Kauza alobal – bývalý poslanec Smeru – SSD Vladimír Jánoš bol okrem obvinenia z týrania manželky aj podozrivý, že nosil domov milióny eur zabalených v alobale, ktoré mali pochádzať zo štedrých dotácii štátu Hornonitrianskymi baniam, ktoré boli v strate.
  8. Pellegiriniho slovensko.sk, ktoré stálo miliardu eur. Za 1/10 tejto ceny sa podarilo Estóncom tá istá vec (a tipujem, že aj kvalitnejšia).
  9. Ficov štátny advokát Radomír Bžán, ktorému bola sľúbená odmena za vyhratý spor 77 miliónov eur. Neskôr táto suma mala predstavovať „len“ 17 miliónov.
  10. Ficova radkyňa Trošková – slečna, ktorá mala blízko k talianskemu mafiánovi Antoninovi Vadalovi.

https://www.cas.sk/clanok/670139/najvacsie-kauzy-konciaceho-premiera-fica-robo-ty-odid-az-ked-vyriesis-toto/

Ak by však niekoho zaujímali všetky kauzy Smeru – SSD, nižšie prikladám odkaz na článok.

https://blog.sme.sk/jankaciganikova/politika/pozrite-si-zoznam-kauz-vlad-smeru-za-7-miliard-nenechajte-sa-kupit-omrvinkami

Zoznam trestne stíhaných poslancov, exposlancov, nominantov strany Smer – SSD, alebo ľudí za éry vládnutia Smeru – SSD:

https://dennikn.sk/3532879/odsudili-uz-viac-ako-40-zlocincov-z-ery-smeru-nie-su-len-spolupracujuci-obvineni-nedostali-iba-podmienky/

Teraz si poďme predstaviť jej bratranca – Hlas – SD.

Hlas sociálna demokracia vznikla 11.9.2020. Pôvodne všetkých 11 zakladajúcich členov bolo poslancami Smeru – SSD. Ku dnešnému dňu Hlas predstavuje tretiu najsilnejšiu politickú stranu v rámci prieskumov s 11-13 %.

Predtým, než začnem analýzu Pellegríniho strany, je nutné smutne konštatovať, že budúca parlamentná väčšina a vláda nebude zrejme môcť vzniknúť bez Pelleho strany.

Petrovi Pellegrinimu prieskumy po odtrhnutí sa od Smeru – SSD merali až 18-20 % a vyzeralo to, že práve Peťo bude rozdávať v budúcej koalícii karty.

Voliči Hlasu – SD sú však z väčšiny bývalí voliči Smeru – SSD, ktorým sa postupne prestalo pozdávať, že sa Peťova strana odkláňa od konzervatívnych myšlienok jej pôvodnej strany. Peťo a „hlasisti“ nepresvedčili väčšinu z voličskej základne Smeru (okrem toho, že nepôjdu s fašistami) o tom, prečo by si mali vybrať práve ich a nie Smer – SSD.

Smer – SSD zvolil inú taktiku a začal burcovať svojich voličov rôznymi dezinformáciami na ktoré nalákal aj ostatných voličov dezinfo-scény.  Tu  sa preto začal koniec Pelleho mokrého sna byť opäť predsedom vlády.

Pellegrini mal podľa mňa predstavu (a toto je vyslovene len názor autora) o zblížení sa s pravým sektorom a očistením si mena a povesti od Smeru. Stačilo byť premiérom a vytvoriť skutočné ľavicovo-pravicové a konzervatívno-liberálne spojenie. V takej vláde by mali Pellegrinovci pod palcom ministerstvo vnútra a ministerstvo financii, čo by de facto znamenalo silné postavenie v rámci koalície. Financiami by totiž kontrolovali, kam budú tiecť peniaze a vnútrom by zas kontrolovali ochranu ich bývalých nominantov. Samozrejme, občas by niečo niekde zmizlo, ale už by sa nerobili také veľké úniky verejných financií. Peťo by dožil až do dôchodku potom ako legendárny Vladimír Mečiar vo svojej vile. Perfektný koniec, však?

Skutočne, to by však nesmel nabrať Robert Fico na takej sile, akú sme mohli vidieť. Fico sa opäť dostal na miesto jednotky. Okamžite zaútočil na Hlas – SD a obvinil ich so spájaním s Progresívnym Slovenskom, čo ešte viac voličov Hlasu – SD preskupilo k Ficovi.

Hlas – SD sa preto musel opäť začať vyhradzovať voči PS-ku a SAS-ke (tí, čo Pelleho určitý čas sledujú si mohli všimnúť zmenu jeho rétoriky).

V Hlase – SD zrejme inštruovali aj svojho dvorného „vylizovača“ predsedov politických strán Erika Tomáša a Matúša Šutaja Eštoka, aby zbrojili proti PS-ku a získali naspäť stratené hlasy.

Hlas napríklad donútil (určite donútil) odstúpiť Petra Kmeca z pozície zahraničného tajomníka strany, keďže si dovolil vyjadriť svoj osobný názor, čo využila jedna členka mladých smerákov a zostrihala video z diskusie o zahraničnej politike Slovenska, ktorú organizovala mimovládna organizácia Wetzler Institute v Trnave. Výrok znel: „Všetky snahy o hľadanie alternatívy sú samovražda pre Slovensko, takže toto musíme vysvetľovať aj našim voličov, či už ľavicovým alebo pravicovým,“. „Súhlasím s Jurajom, že pre Rusko je Slovensko dôležité iba vtedy, ak hráme úlohu nejakého užitočného idiota na rozbíjanie jednoty EÚ alebo NATO“.

Hlas – SD namiesto toho, aby sa postavil za svojho člena a potvrdil ukotvenie Slovenska v EÚ / NATO a svoj negatívny postoj voči Rusku, tak svojho člena donútil vyvodiť voči sebe politickú zodpovednosť.

Rád by som poznamenal, že všetky kauzy, ktoré sa udiali pred 2020 (teda všetky) obdobne spadajú na Hlas – SD, keďže veľká časť jej členov pochádza zo Smeru – SSD. Pokiaľ teda Peťo a ostatní „hlasisti“ neboli slepí a nemí, tak minimálne časť z nich o korupcii vedela, alebo tieto indície a informácie ignorovala.

Na záver by som rád uviedol hrôzu a strach, ktoré ma napĺňajú pri predstave vlády Smeru – SSD, Hlasu – SD a SNS alebo inej obdobnej neschopnej populistickej strany. Myslím si, že 12 rokov vlády „našich“ ľudí, ktorí si spravili zo Slovenska svoju s.r.o. na zisk kapitálu a iných prospechov by už mohlo aj stačiť.

Chalani sa nabalili a Slovensko kvalitne vydojili. Bol by som preto veľmi rád, keby sme im už ukázali, že je čas ísť na dôchodok a najlepšie na dôchodok do Ilavy, Leopoldova alebo iného ústavu na výkon trestu odňatia slobody, kam každý, kto sa spolupodieľal na ničení tohto štátu, patrí.

Progresívne Slovensko / Sloboda a Solidarita

Progresívne Slovensko dnes v prieskumoch prvý krát tesne porazilo Smer – SSD. To naznačuje nádej na lepšie zajtrajšky, i keď stále mám post-traumatický syndróm z toho, keď parlamentné voľby 2020 vyhralo hnutie Oľano a všetci sme tu strieľali šampanské. Čo sa z toho vykľulo už vieme dostatočne všetci.

Progresívne Slovensko a Sloboda a Solidarita sú, ako sa sami vyjadrili, prirodzenými partnermi reprezentujúc liberálne hodnoty. Jediným rozdielom je, že SASKA patrí medzi pravicovo orientované strany a PS-ko medzi skôr ľavicovo orientované strany.

Progresívne Slovensko aj Sloboda a Solidarita sa programovo stretávajú pri hodnotových otázkach ako registrovaných partnerstvách a dekriminalizácii marihuany. Minimálne v týchto dvoch veciach by sme sa už mohli konečne dostať na úroveň vyspelých štátov EÚ.

Dlho som uvažoval, ako túto poslednú časť napíšem. Na jednej strane som nechcel očierňovať stranu nášho prirodzeného partnera. Na druhej strane cítim povinnosť čitateľom poukázať rozdiely a dôvody, prečo si myslím, že by mali SASKE dať svoj hlas.

Nebudem tu preto teda propagovať ani jednu politickú stranu z tejto dvojice, aby som ostal čo najobjektívnejší. Maximálne uvediem, prečo by som ja volil SASKU na prvom mieste a prečo Progresívne Slovensko pravdepodobne až na druhom mieste.

Mám za to, že SASKA by v budúcej koalícii mohla byť hlasom rozumu, ktorá by korigovala a realisticky hodnotila akékoľvek legislatívne plány a návrhy Progresívneho Slovenska, keďže má SASKA dlhoročné skúsenosti vo vláde a v parlamente.

Nižšie tiež prikladám, ako dopadli programy Progresívneho Slovenska a Slobody a Solidarity hodnotené odborníkmi.

https://www.facebook.com/vedator.svk/posts/pfbid0QPck2rCba4Yc4uzpaTTG3QvD3vLUfYz9ihpYft5aaCYNAgbe7WhLnboPZnDNXBtHl

https://www.facebook.com/stranasas/posts/pfbid0cLE9nAjHHsgo4gDjJcXUwqMMsNnm26mLg41MNEySqSGXob3jTTCB5dzDA5rENspdl

https://www.facebook.com/stranasas/posts/pfbid0PmMnwZdRMV4FrvdMmo2wMUQ7F1WiaJv8whPgiakHAZ8XHmW4i6CwmYC1NqrsgUHLl

https://www.facebook.com/stranasas/posts/pfbid0252PaRBrPrtFY2Bd6gqZcffhQKCEgG2oPD349QqqaYeu1iNQcDyDzuT9N4uFgzNb5l

Zaujímavý graf ukazujúci počet osôb v kauzách jednotlivých politickách strán. PS ani SAS tam nenájdete.

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10227082570222526&set=a.2703676703497

V dnešnej dobe sme sa znovu vrátili k riešeniu konfliktov vojenskými zásahmi ako skôr mierovými rokovaniami, keď sme sa miesto snahy zachrániť životy bojovali proti sebe a šírili nenávisť a keď nás postihuje jedna ekonomická kríza za druhou potrebujeme konečne politikov, ktorí budú experti v tom, čo robia a budú vedieť aj ľudsky vystupovať.

Potrebujeme lepšiu budúcnosť, ktorú nám sľubuje Progresívne Slovensko a ekonomický rasť krajiny, ktorý nám sľubuje Sloboda a Solidarita.

Ja budem voliť SASKU, lebo viem, že ponúka 150 odborníkov a skúsenosti, ktoré nás môžu konečne posunúť smerom k západu nie len hodnotovo, ale aj platovo. Pretože pokiaľ budeme vedieť mať z čoho zaplatiť faktúry, jedlo a aj tu zábavu, myslím si, že Slovensko bude nádherná krajina na život.

A koho budete voliť Vy?

Autor je členom strany Sloboda a Solidarita a kandidátom v parlamentných voľbách 2023 s č. 128.

Teraz najčítanejšie

Michal Želonka

Právnik venujúci sa najmä daňovému, trestnému, obchodnému a občianskemu právu. Od konca vysokej školy pracoval v advokátskej kancelárii a na Ministerstve Spravodlivosti SR. V súčasnej dobe pracuje ako daňový konzultant v spoločnosti Ernst & Young. Člen politickej strany Sloboda a Solidarita kandidujúci v parlamentých voľbách 2023 s číslom 128. Vo voľnom čase športovec reprezentujúci Slovenskú republiku v "metlobale". Amatérsky umelec venujúci sa hudbe a komparzu v Slovenskom národnom divadle.