Denník N

Trh s NFT sa dramaticky prepadol. Blíži sa koniec tohto fenoménu?

Digitálne tokeny sa pred pár rokmi vyrojili ako nová investícia a získali obrovskú pozornosť. Za posledný rok však trh zásadne klesol. Hovoriť o konci NFT je však predčasné.

Pred približne piatimi rokmi sa na scéne investícií objavil nový fenomén s názvom NFT, teda nezameniteľné tokeny (non-fungible tokens). Tieto tokeny umožnili vlastniť digitálne umelecké diela. V polovici roku 2021 tento nový trh rýchlo rástol a okrem známych osobností do neho začali investovať aj prví veľkí inštitucionálni investori, ako napríklad firma VISA, ktorá investovala do obľúbených avatarov CryptoPunks.

Najprv prudký rast, potom stagnácia a pokles

Avšak v minulom roku nastala na trhu s NFT historicky prvá korekcia. Zatiaľ čo akciový trh sa zotavuje od minuloročnej medvedej fázy a od januára 2023 rastie, trh s NFT pokračuje v oslabovaní. Rast trhu NFT bol pôvodne neuveriteľne rýchly. Medzi rokmi 2017 a 2020 sa jeho objem zväčšil o 705 percent na 338 miliónov dolárov. Toto euforické obdobie sa však skončilo v polovici roku 2021 a na rozdiel od akciového trhu, ktorý rastie už trištvrte roka, trh s NFT zostáva slabý.

Predáva sa menej ako desatina diel čo pred rokom

Podľa údajov z webu Nonfungible.com sa skepsa voči trhu s NFT objavila v druhom štvrťroku 2022 a doteraz pretrváva. Tento trh bol považovaný aj za príležitosť pre umelcov na monetizáciu ich digitálnych umeleckých diel za vysoké sumy. Avšak za posledný rok sa denne predalo výrazne menej diel. Napríklad 20. septembra 2022 sa predalo denne 33 600 NFT v celkovej hodnote približne 16 miliónov dolárov, zatiaľ čo 19. septembra 2023 to bolo menej ako 2 900 NFT v hodnote 2,8 milióna dolárov.

Wonderinterest Trading-Lacenova-Trh NFT prudko klesolVývoj hodnoty denného predaja NFT v počte kusov a denného predaja v USD (Zdroj: Nonfungible.com)

Trh je preplnený a bojuje s problémom falzifikátov

Ochladenie trhu NFT je dôsledkom niekoľkých faktorov. Jedným z nich je trhová presýtenosť. Po úvodnom „hype“ sa záujem o nákup NFT postupne znížil, čo vedie k poklesu priemernej hodnoty predaných diel. Toto je prirodzený vývoj, keď veľké množstvo nových projektov a umelcov preplnilo trh, čo vedie k prepadu dopytu. Ďalším problémom boli podvodníci, ktorí sa pokúšali predávať falzifikáty, čo spôsobilo, že investori sú teraz opatrnejší a dôvera v hodnotu investícií do NFT klesla.

Je toto koniec NFT?

Je dôležité si uvedomiť, že niektorí odborníci už od začiatku tvrdili, že investovanie do NFT je čisto špekulatívne. Nevyhnutne to tak nemusí byť. Pretože ani dnešný stav neznamená, že trh s NFT je v princípe mŕtvy (resp. tesne pred koncom). Obdobie intenzívneho nákupného ošialenia, ktoré trvalo niekoľko rokov od začiatku existencie tohto trhu, sa možno skončilo, ale NFT stále má svoju úlohu v digitálnom svete blockchainu. Technológie sa stále viac integrujú do nášho každodenného života, vrátane toho virtuálneho a reálneho. Preto je možné, že v budúcnosti sa opäť zvýši záujem o investície do NFT.

 

 

Teraz najčítanejšie

Olivia Lacenová

Som Olívia Lacenová, hlavná analytička Wonderinterest Trading. Témou blogu sú ekonomické témy týkajúce sa fundamentálnej analýzy globálneho hospodárstva ako aj prostredia obchodovania (akcií, komodít a menových párov).