Denník N

D. Grann: Krvavé prachy / Vrahovia mesiaca kvetov (Čitateľský denník 40/2023)

„Osedžové jako by se ocitli v obležení predátorů. Úplatní místní úředníci se snažili odloupnout si alespoň kousek z jejich bohatství. Bankovní lupiči se činili. Obchodníci jim účtovali vyšší ceny. Bezohlední účetní a advokáti vydělávali na tom, že právní postavení čistokrevních indiánů nebylo jasně vymezeno (…)

Na jednom šetření v Kongresu vypovídal i osedžský náčelník Bacon Rind a mimo jiné řekl: »Běloši nás nahnali do zapadlé divočiny, nejdrsnější čísti celých Spojených států, a mysleli si: ‚zaženeme indiány někam, kde je jen hromada balvanů, a necháme je tam v tom koutě trčet‘. Teď, když se ukázalo, že ta hromada balvanů má cenu milionů dolarů, se sem chce kdekdo vecpat a něco si z těch peněz urvat.«

Kedy si neznáma kniha získa moju pozornosť? Keď sa ju rozhodne sfilmovať Martin Scorsese a keď pri bližšom pohľade zistím, že jej autorom je David Grann stojaci za výborným Strateným mestom Z.

Krvavé prachy (mne sa ale viac páči slovenský názov vychádzajúci z originálu Vrahovia mesiaca kvetov) pojednávajú o fascinujúcej etape medzivojnových amerických dejín — objavení ropy na území kmeňa Osedžov. Zo dňa na deň sa z tejto indiánskej komunity stali najbohatší ľudia na kontinente. Vlastnili rozsiahle sídla, automobily, súkromné lietadlá, svoje deti posielali do tých najlepších európskych škôl. Až kým ich niekto postupne nezačal vraždiť.

David Grann poňal svoju knihu ako true crime — nie je to teda román, ale ani čistokrvná reportáž. Najprv objasňuje dobové udalosti skrz príbeh rodiny Burkhartovcov a vznik FBI, na záver sa presunie do súčasnosti a rozpráva o svojom výskume a aj nových šokujúcich objavoch. Som zvedavý, ako sa s tým Scorsese v blížiacom sa filme popasuje.

Kopiace sa mŕtvoly, pribúdajúci podozriví, špinavý biznis s ropou, ponižujúci život v rezervácii — napínavé čítanie o ľudskej chamtivosti a zlobe, ktoré mi pripomenulo, že si už konečne musím skompletizovať svoju zbierku Skalpov. Vidíme sa v kine.

D. Grann: Krvavé prachy / Vrahovia mesiaca kvetov
Leda, 2019
256 strán
85
%

plusy
• true-crime forma
• pohľad na menej známy kus dejín
• zaujímavá téma a prostredie
• napínavé až do konca

mínusy
• slabšia literárna úroveň než Stratené mesto Z

Čitateľský denník vo forme podcastu môžete počúvať na:
Spotify, SoundCloude, Apple alebo Google podcasts.

Moju výtvarnú tvorbu môžete sledovať na:
Facebooku alebo webe.

Teraz najčítanejšie

Jakub Lenart

Naivné mudrovania o knihách, komiksoch a kultúre.