Denník N

Apple čoskoro predstaví očakávané technologické novinky

Technologická firma s najvyššou hodnotou na svete avizuje veľký záujem o iPhone 15 a nový bezstratový štandard zvuku. Očakávania sú vysoké.

Jesenné mesiace sú klasicky obdobím zvýšeného záujmu pre fanúšikov značky Apple a investorov zároveň, pretože Apple každý rok predstavuje produkty, ktoré sa chystá uviesť na trh. Tento rok je centrom pozornosti bezpochyby nový smartfón iPhone 15.

Predobjednávky ukazujú záujem

V posledných mesiacoch Apple zažil určitú korekciu ceny svojich akcií. Očakáva sa však, že uvedenie iPhone 15 obráti tento trend, čo naznačujú aj čísla týkajúce sa predobjednávok. Analytici z poradenskej spoločnosti Wedbush uvádzajú, že tieto predobjednávky vzrástli o 10 % až 12 % v porovnaní s predchodcom, iPhone 14, v rovnakom časovom období. Daniel Ives, analytik z Wedbush, na základe týchto údajov a stabilného dodávateľského reťazca od výroby v Ázii po dodávku na západné trhy, predpovedá, že počet predaných kusov by mohol dosiahnuť až 85 miliónov, pričom nie je vylúčený ani počet 90 miliónov. Tento optimizmus je podporený aj tým, že Apple tradične uvádza nové produkty včas na koncoročné akcie telekomunikačných operátorov.

Podľa analýzy spoločnosti Wedbush by mal byť najsilnejší záujem o modely iPhone 15 Pro a Pro Max, ktoré budú mať vyššiu cenu, odhadovanú na 925 dolárov. To predstavuje nárast o približne 100 dolárov v porovnaní s priemernou predajnou cenou za posledných 15 mesiacov. Avšak silný dopyt môže spôsobiť oneskorenie dodávok modelu iPhone 15 Pro Max v niektorých krajinách, vrátane Spojených štátov, čo môže spôsobiť opačný efekt. Niektorí analytici, ako Jordan Klein zo spoločnosti Mizuho, nie sú tak optimistickí pokiaľ ide o predajné počty nového modelu v úvodných mesiacoch, ale priznávajú, že existuje niekoľko pozitívnych indikátorov, ktoré hovoria v prospech úspešného odbytu modelu iPhone 15.

Nový štandard zvuku v slúchadlách

Spoločnosť Apple nedávno uvedla na trh headset s názvom Vision Pro, ktorý sa hrdí bezstratovým zvukom. Je zaujímavé, že táto funkcia nie je dostupná na novom iPhone 15, iPade ani Apple TV 4K. Vision Pro, ktorý sa predáva za vysokých 3 499 dolárov, využíva nový bezdrôtový protokol vyvinutý spoločnosťou Apple na základe čipu H2, ktorý je tiež prítomný v AirPods Pro 2. Nedostupnosť „lossless“ zvuku na týchto zariadeniach je významným obmedzením.

S predstavením Vision Pro Apple rovnako aktualizoval druhú generáciu slúchadiel AirPods Pro. Tieto slúchadlá majú vylepšenú odolnosť proti prachu a namiesto bežného portu typu „lightning“ používajú nabíjací konektor USB-C. Zvuková kvalita zostáva na rovnakej úrovni ako u predchodcov, ale novinkou je možnosť nabíjania priamo z iPhonu. Tieto nové slúchadlá navyše podporujú „lossless“ zvuk.

Veľký investor verí Apple

Warren Buffett, generálny riaditeľ Berkshire Hathaway, je veľkým fanúšikom Apple a jeho investície do spoločnosti stále rastú. V súčasnosti tvoria akcie Apple 45,4 % celkového investičného portfólia Berkshire Hathaway v hodnote 354 miliárd dolárov. Buffett vyjadril štyri dôvody, prečo dôveruje Apple a prečo investuje do jeho akcií. Po prvé, oceňuje silný brand Apple a lojalitu zákazníkov. Po druhé, obdivuje schopnosť spoločnosti inovovať a aktualizovať svoje produkty. Tretím dôvodom je dôvera v manažérsky tím spoločnosti a jeho schopnosť presmerovať firmu na predplatené služby. Štvrtým dôvodom je obdiv k silnému programu návratnosti kapitálu spoločnosti Apple, ktorý zahŕňa dividendové výplaty a spätný odkup akcií v hodnote približne 600 miliárd dolárov od roku 2013, čo je niečo, čo aj samotný Buffett praktizuje.

Akcie za päť rokov narástli o vyše 200 %

Ak sa zameriame na vývoj hodnoty akcií spoločnosti Apple za uplynulých päť rokov, môžeme vidieť nárast o 227 %. V posledných mesiacoch sa ich hodnota síce niečo znížila na súčasných takmer 178 dolárov, no to predstavuje len nepatrný pokles o 0,2 % v porovnaní s predchádzajúcimi hodnotami.

ApmeFX-Svoren-Od Apple sa na jesen 2023 cakaju velke novinky-Investori su optimisti

Pohyb ceny akcií spoločnosti Apple za posledných päť rokov. (Zdroj: Google Finance)

 V júli 2023 dosiahli akcie spoločnosti Apple hodnotu približne 195 dolárov. Mierne poklesnutie ceny akcií sa čiastočne pripisuje obavám z potenciálneho zákazu iPhone zo strany čínskych vládnych orgánov. Napriek tomu sú očakávania úspešného uvedenia modelu iPhone 15 a iné pozitívne faktory argumentom pre optimistický výhľad, čo naznačuje, že akcie Apple majú stále významný rastový potenciál.

 

Teraz najčítanejšie

Peter Svoreň

Mám na starosti medzinárodné operácie brokera ApmeFX TRADING EUROPE a som zodpovedný za aktivity v strednej Európe. Ako člen vrcholového manažmentu ApmeFX TRADING EUROPE vediem oddelenie investičného výskumu a som tiež členom výboru pre riadenie rizík. Inžiniersky titul mám z podnikovej ekonomiky a manažmentu. Aj (avšak nielen) kvôli svojej práci aktívne sledujem nové (najmä fintechové) technológie a najnovšie trendy na finančných trhoch. Práve o týchto témach píšem na svojom blogu.