Denník N

Od „antiprogresívcov“ na hejt dlho čakať nemusíte

Tak som to schytala. Asi na 20 minút som na stránke Aktualít zdieľala tú blbosť, čo kolovala po nete o vhodení štyroch hlasovacích lístkov. Chcela som vedieť, ako na to budú ľudia reagovať, či priaznivci strán, ktoré som spomenula tejto informácii uveria.

Nebrala som to nejako vážne, tak som si ani nemaskovala profil, vôbec nič. Každý môže vidieť, že tam mám ukrajinskú vlajku na jednej z profiloviek, že nepatrím k náckom, podľa toho, čo zdieľam. Práve preto tej dezinformácii neuverili, ale toho hejtu. Nereagovali normálne, že nie, toto nie je pravda, ale krvavé oči. Dokonca sa im nepáčilo, že som ten koment odstránila. Nejde im o nezdieľanie dezinformácii, nie sú proti nim, ide im o pomstu. Chceli to nahlasovať polícii. Profil, ktorý túto túžbu vyjadril, sám v tom istom komente zdieľal dezinformácie o tej istej téme. Väčšinou to vytočilo tých, čo na svojich profiloch dezinformácie zdieľajú.

A tak ma zaujímalo, prečo jednej kravine veria a inej nie. Zatiaľ to vyzerá tak, že im záleží len na zdroji. Ak to príde z niečoho, čomu veria, vezmú to, ak je to zo zdroja, ktorý považujú za nedôveryhodný, neveria tomu. Obsah informácie až tak neriešia. To sa inak zhoduje aj so záverom mojej diplomovky. Zdroje ľudia považujú za veľmi dôležité.

Mňa si spojili s Denníkom N, keďže mám v profile link na svoj blog v týchto novinách. Ten neznášajú, takže ma s tou info hneď odpísali. Mrzí ma, že som takto Denníku N urobila medvediu službu. Týmto ľuďom sa žiaľ nedá vysvetliť, že za blogovanie sa neplatí a že dve dezinformácie pochádzajúce z dvoch celkom odlišných zdrojov môžu byť rovnako nehodnotné hlúposti. Inak, mne príde ako topka tá s perom s miznúcou náplňou, ale tá prišla z ich zdroja, zrejme ju nič nevyvráti.

Ľudia s takýmto myslením budú nadávať všetkým do hoaxerov, konšpirátorov, chcú nenávidieť a nenávidieť. O diskusiu nestoja. Žiadny zmier, len lynčovanie.

Moju mamu to už stihlo vystrašiť. Neviem si predstaviť, čo zažívajú rodičia verejne exponovaných osôb alebo homosexuálov, ktorým sa takíto ľudia úplne natvrdo vyhrážajú smrťou. Musí to byť strašné a nečudujem sa, že mnohí majú chuť zutekať. V takejto atmosfére sa ozaj nedá žiť. Treba to zmeniť.

Teraz najčítanejšie