Denník N

Ak môžem, volím si lepšiu krajinu pre svoje deti

Zajtra ideme a nie len za seba.

Áno, opäť je to tu, dokonca o pol roka skôr. Hoci niektorí možno povedia, že o pol roka neskôr ako to malo byť 😊 To je jedno, hlavne že si môžeme voliť svojich zástupcov v parlamente a dokonca je z čoho a ešte na dôvažok, nikto nevie ako to dopadne. To by si v Rusku, v Číne alebo v Maďarsku nemohli povedať. Preto si to treba vážiť. Na druhej strane, ak voliť nepôjdete, nehrozí vám za to postih ako pred 40imi rokmi. Vtedy ste museli ísť voliť a mali ste k dispozícii jedinú kandidátku.

Teraz ísť voliť nemusíte, rozhodnúť za vás môžu aj ostatní. Ja však voliť pôjdem, pretože chcem. Aj doteraz som vždy bol, ale teraz to beriem akosi vážnejšie. Máme dve deti, jedno práve nastúpilo do školy, druhé do škôlky. Skutočne mi nie je jedno, do akej krajiny vyrastú.

Rozbehol sa nám tu boj dobra so zlom ako z rozprávky a to ako to dopadne, je len a len na nás. Ako povedal niekto múdrejší ako ja, choď voliť a nemusíš potom štyri roky zachraňovať demokraciu. Táto krajina má obrovské resty v kľúčových sektoroch ako je spravodlivosť, zdravotníctvo, školstvo. Veci sa začali trochu hýbať, ale mnoho mladých ľudí odtiaľto odchádza a niekedy sa im nemožno čudovať.

Čo im my, ako generácia včera mladých máme ponúknuť? Akých lídrov zvoliť do čela krajiny? Určite takých, ktorí nebudú hazardovať s bezpečnosťou tejto krajiny a jej ukotvením v EÚ a NATO o čo sme sa dlhé roky snažili a potom sme si to aj odhlasovali. To by malo byť zrejmé. Potom by tu mal byť aj program, ktorý síce málokto číta. Ale ak si volič nie je istý tým, či kandidujúci rozumejú riadeniu krajiny a či majú schopnosť zlepšovať jej fungovanie v prospech občanov, mal by to urobiť.

Pre mňa je však deliaca čiara ešte aj niekde inde. Čo za človeka to kandiduje? Dokáže sa rozprávať so svojím oponentom s rešpektom? Dokáže viesť rozumnú debatu aj s niekým, s kým možno v niečom nesúhlasí? Dokáže spájať a hľadať prieniky? Pretože ak len útočí a živí nenávisť a do toho si ešte vymýšľa hlúposti o svojich konkurentoch, u mňa skončil.

Je veľkou chybou myslieť si, že dnes podporím nenávisť voči niekomu a mňa sa to týkať nebude. Nie, dnes na niekoho útočíš, zajtra budú útočiť na teba. Pokojne aj tí istí, s ktorými si svorne nenávidel ešte včera. Nie je ľahké to potom zastaviť a je to nebezpečné.

Akú krajinu tu zanecháme pre svoje deti? Takú, kde sa budú môcť v bezpečí rozvíjať a budú rešpektované také ako sú, alebo sa budú musieť báť, či náhodou nebudú vyčnievať? Či nebudú priveľmi šikovné, alebo budú mať nesprávne záľuby, budú mať iný názor, alebo nebudú mať radi to, čo väčšina? Budú môcť byť sami sebou, alebo im bude hroziť, že im niekto dá po hlave za to aké sú? A potom čo, odídu radšej preč, alebo budú nešťastné alebo sa s rizikom postihu postavia za svoje práva? A jedného dňa sa nás opýtajú, čo sa stalo s touto krajinou a či sme my zažívali to isté? Ak niekto nikomu neublížil, nezaslúži si, aby bolo ubližované jemu.

Žijeme v slobodnej krajine, tá sloboda však nie je garantovaná. Musíme ju chrániť a starať sa o ńu. Myslite na to, keď pôjdete zajtra voliť. A ešte. Chcú nám nahovoriť, že je zbytočné sa snažiť a v niečo dúfať, že pravda neexistuje a kto verí v ideály, je naivný. Môj svet je iný a verím, že nie som sám.

 

P.S.: Pozdravujem ochrancov tradičnej rodiny. Viete, že v mnohých rodinách sa deti nemôžu na určité témy rozprávať s rodičmi bez toho, aby sa nepohádali? To sú aké hodnoty, keď sa dieťa bojí s rodičom rozprávať? Toto sú plody tej nenávisti, čo šírite. Pomáha to vám, nie rodine.

Obrázok: Dekho

Teraz najčítanejšie

Tomáš Mikulík

Som slušný človek s veľkou hubou :) (dovolil som si citovať klasika).