Niektoré fakty z histórie, ktoré by vás mohli prekvapiť
1. Starovekí ľudia vedeli, že Zem je guľatá. Pred viac ako 2 000 rokmi astronóm Eratosthenes dokonca vypočítal jej obvod s odchýlkou iba 1 % skutočnej hodnoty… pomocou palice.
2. „Staroveké Grécko“ nebolo jednotným štátom. Bola to skupina kultúrnych gréckych mestských štátov s politickými, náboženskými a ekonomickými väzbami rozmiestnenými po celom dnešnom Grécku, Turecku, Egypte, Taliansku, Francúzsku, Ukrajine a ďaľších miestach. „Staroveký Grék“ mohol byť z ktoréhokoľvek z týchto miest.

3. Životy stredovekých ľudí neboli až také úbohé, ako si niekedy myslíme. Údaje o strednej dĺžke života sú skreslené detskou úmrtnosťou. Ak sa dostali do svojich dvadsiatich rokov, nebolo nič nezvyčajné na dosiahnutí veku 60 alebo dokonca 70 rokov – samozrejme okrem obdobia moru.
4. Staroveké grécke sochy neboli pôvodne z čistého bieleho mramoru – umelci maľovali svoje sochy v jasných farbách. Pre starých Grékov by „obyčajná“ mramorová socha ako Michelangelov Dávid vyzerala nedokončená.

5. To isté pre stredovek. Sochy na stredovekých katedrálach boli kedysi pomaľované. Náš dojem zo stredoveku ako fádneho sveta v odtieňoch šedej by bol pre niekoho, kto žil v tom čase, nepochopiteľný – v skutočnosti sa zdá, že stredovekí ľudia milovali farebný dizajn oveľa viac ako my.

6. Neexistuje žiadny dôkaz, že Vikingovia nosili prilby s rohmi. Hoci niektoré boli objavené, predchádzajú Vikingov o viac ako 1500 rokov a zdá sa, že pochádzajú z doby bronzovej v Škandinávii.
7. Nie všetci boli v minulosti veriaci v božskú moc – existujú dôkazy o ateizme, alebo aspoň o náboženskom skepticizmue, siahajúci tisícročia do minulosti. Predsokratovský filozof Herakleitos raz napísal: „Tento vesmír, ktorý je rovnaký pre všetkých, nestvoril žiaden boh ani človek.“ A Xenofanes z Kolofónu, ktorý žil v 5. storočí pred n.l., slávne poukázal na iróniu, že ľudia na celom svete si vždy mysleli, že ich bohovia vyzerajú ako oni. Zatiaľ čo epikurejský básnik a filozof Lucretius, píšuci v 1. storočí pred naším letopočtom, dokonca povedal: „Náboženstvo je silné v presviedčaní, aby sa konalo zle.“
8. Západorímska ríša nikdy presne „nepadla“. Posledný západorímsky cisár Julius Nepos bol zvrhnutý z trónu v roku 476 n. l., ale senát pokračoval v zasadaní ďalšie dve storočia a potom ešte dlho prežil aj administratívny aparát rímskeho štátu. Bolo to skôr postupné vyblednutie toho, čo kedysi bolo impériom, než náhly kolaps a zmiznutie.
9. Ľudia hovoria o renesancii, ako keby každý v stredoveku nevedel nič o starovekom Grécku a Ríme, ale to nemôže byť ďalej od pravdy. V priebehu stredoveku ľudia veľmi dobre poznali Aristotela, Ovídia, Platóna, Vergília, Boetia a mnohých ďalších. Jediný dôvod, prečo bola renesancia možná, je ten, že Karol Veľký nechal svojich pisárov starostlivo odpisovať prežívajúce staroveké knihy (v dobe temna!) a tiež vďaka prekladom islamských učencov. Renesancia bola skôr zmenou myslenia ako znovuobjavením stratenej minulosti.

10. Ľudia v minulosti určite necestovali toľko ako my teraz – neboli autá, vlaky ani lietadlá. Cestovali však viac, než by sme si mysleli. Čínsky admirál Zheng He sa plavil okolo celej juhovýchodnej Ázii, Stredného východu a východnej Afriky. Potom je tu Ibn Battuta, učenec zo súčasného Maroka, ktorý precestoval viac ako 100 000 kilometrov cez 44 rôznych krajín. Neboli to však len prieskumníci. Ľudia cestovali aj za prácou, či už taliansky maliar Gentile Bellini idúci do Istanbulu alebo skladateľ Guillaume du Fay, ktorý pôsobil doslova po celej Európe. Leonardo da Vinci dokonca odišiel z Talianska pracovať do Francúzska!
11. Pred 20. storočím existovali globálne konflikty. Deväťročná vojna (1688-1697) sa odohrala na štyroch rôznych kontinentoch a Sedemročná vojna (1754-1763) sa rozprestierala na piatich kontinentoch. A pokiaľ ide o rozsah, druhý najkrvavejší konflikt v histórii (po druhej svetovej vojne) sa odohral v Číne (Dunganská revolúcia) v 19. storočí.
12. Príbeh o Noemovej arche predchádza „mýtus o potope“ ktorý vznikol v starovekej Mezopotámii. Sumeri rozprávali príbeh o múdrom mužovi menom Atrahasis, ktorého boh Enki varoval pred potopou, ktorá mala zničiť ľudstvo, a odporučil mu postaviť loď, aby zachránil seba, svoju rodinu a zvieratá.
Toto je len zlomok prekvapujúcich a fascinujúcich faktov o histórii. Možno nabudúce pridám ďaľšie