Denník N

Sumár parlamentných volieb 2023

Čierny deň pre Slovensko.

Tak by sme dnes mohli nazvať tento ranný blog. Od včerajšieho večera po zverejnení predbežných výsledkov volieb na základe exit pollu (anketári sa pýtali ľudí po odvolení komu hodili svoj hlas) som už v hlave kreoval nadpis dnešného blogu a jeho obsah.

Pôvodne som pracoval s nadpisom „Šedý deň pre Slovensko„, avšak po zrátaní posledných hlasov je dnes jasné, že tento deň bude pravdepodobne skôr čierny než šedý.

Včera sa Smeru – SSD podaril comeback väčší ako skupine ABBA. Fico získal neuveriteľných 22 % s náskokom necelých 6 % pred Progresívnym Slovenskom. Zisk toľkých percent zrejme znamenal vysatie voličov strán Republika a Sme rodina, ktoré sa do parlamentu nedostali.

Smer – SSD na základe výsledkov s istotou zloží koalíciu s Hlasom – SD a Slovenskou národnou stranou s 79 poslancami, čo predstavuje uspokojiteľnú väčšinu. Na zmenu ústavy to našťastie nie je, ale zas ani na pád vlády.

Ak sa tieto tri strany spoja (stále v kútiku duše dúfam, že Pellegrini nakoniec skúsi koalíciu PS – Hlas – KDH – Sas), čaká Slovensko ďalšie temné obdobie. Koniec jasne ukotvenej proeurópskej politiky a návrat k časom „priviet russia!“.

Opäť budeme na chvoste EÚ a budeme radi, že sme radi.

Poďme si predstaviť  štyri prehry a štyri výhry včerajšej volebnej noci.

Prehry 

  1. Jednoznačne návrat silného a dezinformačne ladeného Smeru, ktorý bude zostavovať vládu a môže nás vrátiť o pár rokov dozadu.
  2. Návrat SNS do parlamentu po všetkých tých kauzách a prešlapoch, ktoré národniari spáchali. Aby som nezabudol, voličov SNS budú zastupovať z väčšiny konšpirátori a katolibánci.
  3. Prepad Progresívneho Slovenska. Asi všetci sme očakávali, že PS-ko bude mať nad 20 percent a zoberie Smeru – SSD viac poslaneckých kresiel. Vyzerá to však, že ich program pravdepodobne neoslovil až tak veľký elektorát.
  4. Zotrvanie Igora Matoviča v politike. Nechápem, fakt nechápem. Tento zákerný človek bez akejkoĺvek vízie okrem útočenia na všetko naokolo to opäť dokázal a prebojoval sa do parlamentu s takmer 9 %.

Výhry

  1. Fašisti sa po 8 rokoch nedostali do parlamentu. To je skvelá správa pre nás všetkých. Aspoň malé pyrrhovo víťazstvo.
  2. Sme rodina sa nedostala do parlamentu a dokonca nezíska ani štátny príspevok (ten sa odovzdáva každej strane, ktorá dosiahne aspoň 3 %). To môže znamenať, že Sme rodina nebude mať peniaze na jej financovanie a zanikne. Je však ironické, že teraz by ten Kollár Slovensku účasťou v parlamente reálne pomohol (všetky prepadnuté hlasy posiľňujú ostatné strany, a teda aj vďaka neúčasti Sme rodina v parlamente bude mať Fico viac poslancov).
  3. Sas sa prebojovala do parlamentu, aj keď ju mnohí zatracovali a videli mimo parlamentu.
  4. Demokrati získali 2,93 % a podobne ako Sme rodina nezískajú štátny príspevok. Toto ma úprimne potešilo. Demokrati si nezaslúžia ani cent za to, že ostatným pravicovým stranám zobrali 2,93 % a rozbili možnú koalíciu Aliance, Modrí/Most-Híd a Demokratov. Dúfam, že sa im zaspávalo dobre, keď vedeli, že aj ich pričinením sa pravdepodobne Fico dostane naspäť k moci.

Neostáva nám nateraz nič iné ako veriť a dúfať, že Hlas – SD uvidí lepšiu príležitosť pri koalícii PS – Hlas – KDH – Sas ako s koalíciou Smer – SSD a SNS.

Uvidíme, čo všetko ponúkne Progresívne Slovensko Hlasu – SD, a či sa im podarí Hlas – SD ukecať. Na konci dňa možno budeme všetci tlieskať Pellemu, že sa rozhodol správne a neuvalil Slovensko do dôb temných a minulých.

Ak sa však k moci predsalen dostane Fico, Pelle a Danko, bude to znamenať ťažké časy pre nás a pre Slovensko.

Drahí občania, dnes sa začína ten skutočný zápas o Slovensko.

Držím nám všetkým palce.

 

Teraz najčítanejšie

Michal Želonka

Právnik venujúci sa najmä daňovému, trestnému, obchodnému a občianskemu právu. Od konca vysokej školy pracoval v advokátskej kancelárii a na Ministerstve Spravodlivosti SR. V súčasnej dobe pracuje ako daňový konzultant v spoločnosti Ernst & Young. Člen politickej strany Sloboda a Solidarita kandidujúci v parlamentých voľbách 2023 s číslom 128. Vo voľnom čase športovec reprezentujúci Slovenskú republiku v "metlobale". Amatérsky umelec venujúci sa hudbe a komparzu v Slovenskom národnom divadle.