Denník N

Demokrati, ďakujeme za kus dobrej roboty

Foto: Ľuboš Pilc (Pravda)
Foto: Ľuboš Pilc (Pravda)

Čo by sa stalo, ak by Demokrati odstúpili z volieb? Čo by sa stalo, ak by dodržali svoje slovo a netrieštili pravicové, prozápadné a demokratické hlasy? Zobudili by sme sa do úplne iného októbra.

Boli to Demokrati, teda strana okolo expremiéra Hegera, Miroslava Kollára či Juraja Šeligu, ktorí vznikali najmä z dôvodu, aby žiadne hlasy tzv. demokratických voličov neprepadli. Chceli sa spájať s KDH, Maďarským fórom, Modrými, ODS alebo Alianciou. Nespojili sa s nikým. Respektíve, aby som bol korektný, spojili. S Jablkom.

Kľúčoví predstavitelia Demokratov sa iba pred niekoľkými mesiacmi dušovali, že ak sa im ich pôvodná vízia nepodarí splniť a prieskumy ukážu riziko prepadu hlasov prozápadných, stredopravých voličov, „zachovajú sa zodpovedne“. Čo ukazovali Demokratom merania, ktorých výsledky boli zverejnené niekoľko hodín, resp. dní pred voľbami?

    • NMS: 2,3%
    • IPSOS: 3,3%
    • SANEP: 3,4%
    • MEDIAN: 3,8%
    • FOCUS: 4%
    • AKO: 4,3%
    • POLIS: 2%

Demokrati sa teda len niekoľko hodín pred otvorením volebných miestností pohybovali medzi 2 a 4,3 percentami. V žiadnom z prieskumov neprekročili hranicu 5%. V žiadnom z prieskumov sa nepriblížili ani len na rozdiel pol percenta od vstupu do parlamentu. Ich priemerný výsledok z uvedených meraní je 3,3%.

Strana expremiéra Hegera získala vo voľbách 2,93%, čo predstavuje takmer 90 000 hlasov voličov, ktorí chcú, aby Slovensko bolo právnym štátom, patrilo na západ, pokračovalo v podpore Ukrajiny či prijímalo rozumné opatrenia smerujúce k nutnej konsolidácii verejných financií. Všetky tieto hlasy prepadli.

Aká je súčasná situácia, pokiaľ ide o rozdelenie mandátov v parlamente?

   1. SMER – 42
   2. PS – 32
   3. HLAS – 27
   4. OĽANO – 16
   5. KDH – 12
   6. SAS – 11
   7. SNS – 10

SMER + HLAS + SNS = 79 (mierne krehká, no pri politických schopnostiach Roberta Fica udržateľná väčšina)

Ako by (teoreticky) mohlo vyzerať zloženie parlamentu, ak by sa Demokrati po zverejnení posledných prieskumov, ktoré jasne ukazovali, že ostanú pod hranicou zvoliteľnosti, vzdali v prospech strán PS a SaS? Rátajme s predpokladom, že z ich troch percent by išlo jedno progresívcom, jedno Saske a jedno percento ich voličov by voliť neprišlo. Myslím, že ide o veľmi konzervatívny a realistický odhad.

   1. SMER – 40
   2. PS – 33
   3. HLAS – 26
   4. OĽANO – 16
   5. KDH – 12
   6. SAS – 13
   7. SNS – 10

SMER + HLAS + SNS = 76 (extrémne krehká, vzhľadom na štruktúru poslaneckého klubu SNS prakticky neudržateľná väčšina)

Smer a Hlas by teda zrejme potrebovali KDH. Predstavme si, že by KDH dodržalo svoje slovo a do vlády so Smerom by nevstúpilo. Smer a Hlas by mali vážny problém. Pravdepodobnosť, že Robert Fico nezostaví vládu, by sa výrazne zvýšila. Do hry by vstúpili scenár koalície PS, Hlas, KDH, SaS alebo patová situácia a nové voľby. Obe možnosti sa dajú považovať za bezpečnejšie pre slovenskú ekonomiku, právny štát aj zahraničnopolitickú orientáciu.

Čo dodať na záver? Zrejme, že Robert Fico by mal poďakovať Demokratom za kus dobrej roboty.

Na záver si pozrite video o tom, aký výsledok očakávali Demokrati pár hodín pred voľbami: https://www.instagram.com/p/CxvpYAzrF7i/

Exminister Hirman tipoval výsledok blížiaci sa k číslu desať. Mal na mysli desať percent, nie získaných platných hlasov. Myslím, že realizáciu exit polls v najbližších voľbách môžeme pokojne nechať na Demokratoch. Sú podobne presní.

 

 

(Na záver uvádzam, že počty mandátov uvedených v scenári, v ktorom Demokrati odstúpili, sú orientačné. Mojim zámerom bolo ilustrovať, akú významnú úlohu v moderných dejinách Slovenska mohlo zohrať ich odstúpenie. Stačilo nebojovať o štátny príspevok, ale zachovať sa zodpovedne.)

Teraz najčítanejšie