Denník N

História aj vizuálne. 10 fotiek z 20. storočia, ktoré vám v škole neukázali

Výrobca áut Deimler-Benz pozdravuje Hitlera v lietadle. Nemecko, 30-te roky 20. storočia.

Beatles sa chystajú prejsť Abbey Road kvôli legendárnemu obalu platne a nejaká babička sa pýta Ringa, či nie je narkoman.

Rad pri prvej reštaurácii McDonald’s v Moskve a Rusku celkovo. ZSSR. 1991

Skinheadi v Londýne, 1980


Hermann Goering na lavici obžalovaných na Norimberskom procese, 1946.

Tieto dve udalosti delí len 66 rokov.

Arménske deti v materskej škole v dedine Artsvashen, január 1990. V dôsledku dobytia dediny azerbajdžanskými jednotkami opustili 8. augusta 1992 všetci Arméni dedinu.

Čečenský líder Džochar Dudajev (v strede) s voličmi, ktorí zaňho hlasovali v prezidentských voľbách v októbri 1993.

Už viac ako storočie sa na logu Nestle zobrazuje vták a mláďatá v hniezde. V roku 1988 pri ďalšom rebrandingu logo prišlo o jedno mláďa. Jedným z dôvodov bolo, že v tom čase mala priemerná rodina v západných krajinách dve deti namiesto troch.

Súťaž o najkrajšie dieťa Tretej ríše v roku 1935 vyhrala šesťmesačná Hessie Taft. Organizátori súťaže ani samotný Goebbels, ktorý bol zodpovedný za výber víťaza, nemali podozrenie, že dievča je Židovka. Jej matka Paulina Levenson vzala Hessie k fotografovi, aby nafotil fotky do rodinného albumu a on bez vedomia jej rodičov poslal fotku do súťaže. Dievča muselo byť ukryté doma. O niekoľko rokov neskôr sa rodine podarilo opustiť Nemecko a nakoniec sa dostať do Spojených štátov.

Teraz najčítanejšie