Denník N

Strčte si niekam tie svoje koláčiky. Vaše zlyhanie nimi neodčiníte.

Vyhrali ste. Moja generácia „láskavých“ starých otcov a materí. Tolerancia a zmierlivosť vám vôbec nič nehovorí. Makovníky a hračky pre vnukov sú v porovnaní s tým, ako ste im zavarili, dosť odpudivou náhradou. Mnohí vaši synovia a dcéry vás doslova na kolenách prosili, aby ste ho nevolili. Nepomohlo. Pretože vy ste potrebovali mať pravdu za každú cenu. To, že ovocie vášho rozhodnutia budú zbierať práve oni, vás nezaujímalo.

Dobre vás poznám. Nedá sa s vami o ničom rozprávať. Pri prvej príležitosti začnete rozprávať nezmysly. Obdivujem váš talent, vybrať si z kopy užitočných vecí a rôznych hlúpostí práve tie druhé. Aj keby boli zahrabané niekde v pekle, aj tak si ich nájdete. Nanešťastie, na internete ich máte poruke. Hneď a zdarma. Neviem, či sú za vašimi rečami primárne hlúposť a nevzdelanosť, alebo obyčajná agresivita, zloba a nedostatok empatie. Asi všetko dokopy.

Hovoríte neustále to isté. Ukrajinci sú fašisti, Lučanského zavraždili, v Rusku je dobre, Putin je ten správny chlap, Harabin bol tiež, migranti sú zločinci, vírus poslednej epidémie vyrobili umelo, rúška boli zbytočné, očkovanie zabilo tisíce ľudí, Soros a Američania majú prsty vo všetkom, mimovládky treba zrušiť, naša prezidentka je hrozne oblečená atď.

Z vášho „niet koho voliť“ by sa dalo očakávať, že vaše vysoké nároky pramenia z toho, že sami ste výkvetom spoločnosti. Ale tak to nie je. Z poslancov neviete uviesť meno jediného, na ktorého sa nedívate kriticky. O tom, že má niekto aj nejaké výnimočné vlastnosti a zásluhy, nemôže byť ani reči. Na každého viete pohotovo vytiahnuť niečo negatívne. Lenže to, že neviete koho voliť, nie je pravda. Vy to viete veľmi dobre. Vaše vysoké nároky sa zrazu menia na nijaké. Nevadia vám podlosť, agresivita, hrubosť (aj k ženám), klamstvá, korupcia, zlodejstvá, zbabelosť a primitivizmus. Práve naopak, to je to, čo hľadáte. Uvedomujete si, že ste vyhrali aj vďaka fašistom? Áno, konečne ste ťahali za jeden povraz. Môžete byť hrdí, že ste v „dobrej spoločnosti“.

Poznám vás dobre. Na svojich policiach v byte nemáte ani jednu hodnotnú knihu. Ako rajská hudba vám z podivných kanálov znejú hlasy Fica, Blahu, Matoviča, Danka, našich ruských kolaborantov a uletených mudrlantov. Váš mentálny svet tvoria klebety, jedlo, dovolenky, primitívne seriály, závody v pečení a výmeny manželiek. Preto nemáte čas na rozšírenie si svojho obzoru. Darmo vám informácie ponúkajú na podnose naše a české verejnoprávne médiá, naši a zahraniční najbystrejší novinári, historici a vedci. Myslenie ste prenechali na toho vášho génia. Novinár Marián Leško má pravdu. Ten váš guru je predstaviteľom zvrátenosti. Dráždia vás obdivuhodne kompetentné, kultivované a umiernené prejavy našej prezidentky, premiéra Ľudovíta Ódora a mnohých iných. Hľadáte iba cirkus. Niektorí z vás ste ho dokonca u Matoviča uprednostnili pred jeho doterajším devastačným pôsobením. Snáď vás teší, že vaše rady rozširujú aj mnohí učitelia vrátane tých vysokoškolských, ktorí sa v zamestnaní ešte „ako tak držali“, ale mimo neho už šíria nehoráznosti. Mnohí z nich po odchode do dôchodku pripomínajú strom s prezretým ovocím, ktoré konečne môže padnúť na úrodnú pôdu. Napriek svojim akademickým titulom tak konečne odhaľujú svoj primitivizmus. No a nezabúdajme ani na 40-ročných senilných starcov s „obdivuhodnou“ krčmovou mentálnou výbavou.

Nikomu z vás nenapadla súvislosť medzi výškou vašich dôchodkov na jednej strane a stavom školstva a zdravotníctva či obrovskými zlodejstvami na najvyšších úrovniach pod „patronátom“ vášho víťaza na strane druhej. To, že tieto priame zlodejstvá sú však maličkosťou v porovnaní so škodami „našich“, odborne nekompetentných a politicky dosadených, ste si nevšimli. No ako aj. Zrejme ste si mysleli, že ako zázračným prútikom zmenia svoje reči a schopnosti, v pozícii ministrov a štátnych tajomníkov.

Nemienim tu nikoho rozoštvávať, ale ironické „poďakovanie“ za ten volebný výsledok si neodpustím. Konečne tá skutočná vďačnosť v podobe „sociálneho cítenia“ by sa pravdepodobne mala dostaviť už veľmi skoro. Odkiaľ by sa mala vziať tá skutočná, je otázne.

No a nakoniec veľké ospravedlnenie a zároveň aj poďakovanie tým starším, ktorí si napriek veku vedeli vybrať lepšie.

Teraz najčítanejšie

Karol Jesenák

Prof. Ing. Karol Jesenák, CSc.
Vysokoškolský učiteľ