Denník N

Pellema

Ako Pellegriniho dilemu vidí umelá inteligencia
Ako Pellegriniho dilemu vidí umelá inteligencia

Pellegrini má dilemu

Veľa vecí by mal Pellegrini zvážiť, hoci je pravdepodobné, že nakoniec to bude naše klasické jednoduché “nasleduj peniaze” (a osobnú slobodu).

Ale ak by zvažoval z hľadiska dlhšieho a širšieho, tak aj toto:

 1. Jeho ambície sú vyššie, ako to, čo by vyplývalo z bodov nižšie, pravdepodobne by chcel byť dominantným lídrom autentického ľavicového spektra v krajine potom, ako sa konečne Fico vytratí zo scény
 2. S “predvolebným” Ficom na čele čaká Slovensko:
  • Medzinárodná ostrakizácia, až čiastočná izolácia (ako Maďarska), problematické vzťahy s dôležitými partnermi, opakované napomenutia, možno aj zastavenie prísunu európskych peňazí
  • Vzopätie občianskej spoločnosti, podľa miery “revanšu” a hatenia korupčných vyšetrovaní, tak aj pravdepodobné protesty rôznej intenzity. Pokiaľ bude Fico tlačiť na pílu, môže to viesť aj k predčasným voľbám. Ak nebude, tak mnohých svojich voličov sklame a viď bod 7.
  • Klasická smerácka stagnácia kombinovaná buď s uťahovaním opaskov, alebo grécka cesta, neblahé následky ktorých dokáže Fico šikovne presmerovať na slabších partnerov
 3. Ako Pelle, tak aj hlasáci boli dlho vo Ficovom “područí”. Takej psychologickej dynamiky sa ťažko zbavuje. Aj podprahovo by nebol považovaný za skutočného rovnocenného partnera.
 4. Osobná animozita: traduje sa, že medzi Ficom a Pellegrinim boli až nechutné osobné spory
 5. Fico zatiaľ cieli na premiérsky post. Pelle na zatienenom odkladisku typu predseda NRSR by pravdepodobne sledoval trajektóriu predchádzajúcich predsedov NRSR.
 6. Prípadná smerácka podpora Pelleho prezidentskej kandidatúry, to je v súčasnosti skôr holub na streche; navyše v prezidentských voľbách to môže byť kontraproduktívne
 7. Volebné kyvadlo sa na Slovensku dosť pravdepodobne po ďalších voľbách prechýli na druhú stranu. Protikorupčné odhodlanie, ktoré má na Slovensku relatívne širokú základňu, medzitým určite úplne nevyhasne, protikorupčné sily sa skôr či neskôr vrátia a preto aj vidina nového rozkrádacieho eldoráda či spolupáchateľstvo vo ficovskom revanšizme by mohlo byť veľmi krátkozraké.
 8. Hoci väčšina Hlas-u sa zrejme celkom rada vráti do rodnej smeráckej náruče, nejaká časť možno autenticky cíti, že realizovať aktuálne Ficove priority je za hranou. Určité štiepenie v Hlase môže byť teda reálne aj v koalícii so Smerom.
 9. Nateraz chce byť Fico premiérom, ale ak bude robiť Pelle drahoty, možno mu ten post ponúkne výmenou za silnú servilitu v agende “zachráň našich ľudí pred spravodlivosťou”. To však znamená, že Pelle bude v očiach verejnosti zodpovedný za takú krivú hru rovnako, ak nie viac, ako Fico. Keď je dominantným hráčom v koalícii iná osoba ako premiér, to je tiež ťažko zvládnuteľná vzťahová dynamika. V porovnaní s alternatívou so Šimečkom výrazne.
 10. Prezidentka (potenciálne rozhodné slovo pri tvorbe vlády, podstatne menšie, ale nenulové možnosti ovplyvňovať zákonodarstvo a exekutívu aj po vymenovaní) je Ficov protipól a čím bude Ficova vláda “dôslednejšia” vo svojej pro-korupčnej a protiliberálnej agende, o to väčšia je pravdepodobnosť, že ďalší prezident bude Čaputovej ideovým nástupcom.
 11. Stabilita Smer+Hlas+SNS je kvôli zbierke bizarných figúrok, ktoré dotiahol Danko do parlamentu (resp. skôr oni jeho) otázna, KDH do vlády so Smerom nechce a ako Fico, tak Pelle určite nezabudli na to, ako sa Danko v koalícii “staval na zadné”, Fico ticho zúril v kúte a upokojiť sa to snažil Bugár.

Na druhej strane, priamočiare pragmatické dôvody, prečo by do toho Pelle s Ficom išiel sú dostatočne zrejmé a silné. Vrátane toho, že dostaneme peknú indíciu, koľko má Pelle a jeho spolok na rováši a ako silno ich kvôli tomu Fico drží pod krkom.

 

Úloha OĽANO – a alternatívy, o ktorých sa hovorí menej

OĽANO má v DNA byť “strážnym psom” v opozícii (bohužiaľ s občasnými infekciami besnotou, čo ale v parlamente vadí oveľa menej ako v exekutíve). Myslím si však, že môže spraviť čiastočný reparát za spackané roky tak, že bude zabezpečovať potenciálnej koalícii PS-Hlas-KDH-SaS “žetónovú poistku” pre prípad, že by časť hlasákov nevedela v parlamente odolať volaniu smeráčiny. T.j. tichá (hm, reálne asi nie až taká tichá) podpora vlády výmenou za nejaké konkrétne ústupky ideového a/alebo personálneho charakteru (rôzne kontrolné orgány).

Takže napríklad takto nejak:

Premiér: Pellegrini (bez tohto lákadla to asi nejde, z čisto praktického hľadiska má svoju hodnotu aj Pelleho skúsenosť)

Vnútro: KDH (triumfálny návrat Šimka asi nie, hoci z marketingového hľadiska by mohol byť pre Hlas prijateľný; tento post však bude kľúčový, tak môže byť taktické nechať ho neutrálnejšiemu subjektu)

Hospodárstvo: SaS (kontinuita, agenda)

Zdravotníctvo: SaS (ich deklarovaná prioritná agenda)

Zahraničie: PS (môže byť pekný štartovací post pre Šimečku v SK politike, okrem toho nemusí byť zdrojom napätia medzi parlementne silnejším PS vs. Pellem na premiérskom poste; a vôbec, ani Dzurinda nepohrdol týmto postom)

Školstvo: PS (potrebujeme tam konečne nejakú modernitu, nie som si celkom istý ich kompetentnosťou)

Životné prostredie: PS (ich priorita)

Sociálne veci: Hlas (lebo sociálne)

Spravodlivosť: SaS (Kolíková?)

Informatizácia: PS (konečne)

Financie: Hlas (no nekup to)

Kultúra, pôda, doprava, obrana, vicepremiéri: kto si čo urve pri vyjednávaní

 

Teraz najčítanejšie