Denník N

„Politika je umenie možného,“ povedal predseda KDH a vykopal zákopy

Zdroj: TASR - Martin Baumann

„Politika je umenie možného“, povedal Milan Majerský a dá sa s ním súhlasiť. Je živím dôkazom, že politika môže vyprodukovať množstvo nepolitikov, ako je on.

Síce to zaznie už tretíkrát v krátkom slede, ale znova si prečítajte výrok predsedu KDH: „Šanca stále je, politika je umenie možného.“ Následne však dodal, že liberáli budú musieť ustupovať, inak idú kresťanskí konzervatívci do opozície. Budú sa tam zrejme cítiť komfortne, keďže medzi ich kolegov budú patriť druhí vydierači z Oľano.

Milan Majerský si zrejme neuvedomil jednu podstatnú vec. Je po voľbách a kampaň už skončila. Karty boli rozdané a teraz je potrebné s nimi hrať. Ak chce Slovensko kráčať smerom do budúcnosti, bude musieť robiť potencionálna koalícia veľké kompromisy. Tým hlavným kompromisom je, že pravicové strany budú musieť ustupovať sociálnym demokratom z Hlasu, pokiaľ chcú pomýšľať nad akoukoľvek koalíciou. V takejto situácii je rozumné momentálne mlčať a rozprávať sa za stolom, nie v médiách.

Na to ale nemyslia v KDH, kde veľkohubo hovorí František Mikloško, aj Milan Majerský o tom, že budú musieť hlavne ustupovať liberáli, inak nevstúpia do žiadnej koalície. Nejakým zvláštnym spôsobom toto jednanie pripomína Igora Matoviča.

Politika je umenie dohody a uvedomuje si to ten najmenej skúsený Michal Šimečka, ktorý sa chce rozprávať s každým a nekladie si žiadne červené čiary. Namiesto toho dvojnásobný župan spolu s najskúsenejším harcovníkom Mikloškom už dnes kladú podmienky (v médiach).

Ľudia chcú už pokoj a stabilitu, niet sa čo čudovať, po uplynulých 3 rokoch vlády Matoviča. To pri pravicových vládach nehrozí, keďže sa nedokážu rozprávať bez mediálnej pozornosti. Môže to byť inak, pokiaľ KDH pochopí, že politika sa robí za stolom, nie pred kamerami. Nikto im neberie právo stáť si za svojimi hodnotami (nech už sú akékoľvek), avšak dnes stojíme pred rázcestím, ktoré nám dáva len dve cesty a pokiaľ budú politici z KDH hovoriť o podmienkach spolupráce v médiách a nie za stolom, tak je jasné, ktorým Smerom sa ako krajina vyberieme.

Teraz najčítanejšie