Denník N

Lacné Účty Pre Každého

Od 1. februára 2016 začala na Slovensku platiť nová legislatíva, ktorá uľahčí život ľuďom z nízkoprijmových skupín. Ak má človek mesačný príjem na účte nižší ako 400€, neplatí za vedenie účtu žiadne poplatky. Ak má príjem vyšší ako 400€ poplatky spojené s vedením účtu dosiahnu maximálne 3€. Ak má spotrebiteľ záujem o získanie tohto zvýhodneného účtu, nemal by viesť žiadny iný účet v rovnakej, alebo inej banke.

Zdroj: Teraz.sk

Základný Bankový Produkt„, alebo lacný účet pre ľudí. Toto je názov nového opatrenia, s ktorým prišlo ministerstvo financií a ktoré je platné od 1. februára 2016. Podobné pokusy zaviesť lacné účty tu boli už v minulosti, lenže pre nízky záujem, malú propagáciu a nekomplexne nastavené možnosti účtu sa od nich postupne upustilo. Tentokrát však ministerstvo očakáva, že záujem o účty bude väčší ako v minulosti. Argumentuje tým, že legislatíva bola na ministerstve poctivo pripravovaná a rovnako aj tým, že mediálna kampaň ohľadom „lacných bankových účtov“ je vyššia ako bola pri minulých pokusoch.

„Dnes majú banky samozrejme aj povinnosť klientov o tomto type účtu informovať, musia ho mať zverejnený v ponuke na svojej webovej stránke a tak isto aj na pobočkách. Ak klient požiada banku o podrobnosti tohto nového produktu, banka musí klienta o službe detailne informovať.“ Dopĺňa Peter Mikloš – Riaditeľ odboru ochrany finančných spotrebiteľov z ministerstva financií.

Cieľom zavedenia tohto účtu je, aby si spotrebitelia urobili poriadok vo svojich účtoch a ušetrili aj nejaké peniaze. Ročné poplatky za vedenie účtu sa pohybujú v rôznych výškach, stáva sa aj to, že niektorí klienti platia ročne za vedenie účtu aj viac ako 100€. K zavedeniu lacných účtov sa vyjadril aj minister financií Peter Kažimír, ktorý tvrdí, že: „nechceme pripravovať banky o zisk a nechceme ich ani oholiť, chceme len, aby banky menej holili svojich klientov.“ Čistý zisk bánk sa totižto ročne pohybuje okolo 600 miliónov €, z čoho je 400 miliónov € vybratých na poplatkoch od klientov.

Primárnym zámerom tohto opatrenie je, aby malo čo najviac ľudí svoj vlastný účet. Opatrenie by malo bezpochyby posilniť prvok finančnej inklúzie obyvateľstva a zároveň by aj malo rozptýliť pochybnosti Európskej Komisie, ktorá nám vyčíta, že viac ako 200 tisíc ľudí na Slovensku nemá stále prístup k bankovým účtom. Táto novinka je nasmerovaná hlavne na obyčajných, bežných ľudí, v každom kúte Slovenska. Bola prijatá preto, aby bežným Slovákom ušetrila ich peniaze a spravila poriadok v účtoch. Je to ideálny bankový produkt tak pre dôchodcu, ako aj pre študenta. Samozrejme, aby ste mohli lacný účet získať, musíte splniť aj určité podmienky. Napríklad, neviesť žiadny iný účet v rovnakej, alebo inej banke, čo je férové.

Výhody, ktoré ponúkajú lacné účty oproti minulým sú: Vklady a výbery v hotovosti na pobočkách, neobmedzený výber platobnou kartou. Bezplatná telefonická linka pre ludi, ktorí sa chcú o účte informovať je – 0800 158 888.

Teraz najčítanejšie

Igor Melicher

Podpredseda Mladých sociálnych demokratov (MSD). Politológ. Sociálny demokrat. Ľavičiar. Pokrokový. Školstvo. Veda, výskum a technológie. ;)