Denník N

Ako v Hranolove zlikvidovali korupciu

V malom mestečku Hranolovo sa rozpútala politická bitka. Slovenská konšpiračná stranaSKS tvrdila, že úrad na ochranu nahlasovateľov korupcie je zbytočný a nákladný. Ich argument? “Každý úrad potrebuje svojho predsedu, podpredsedu, sekretárky, úradníkov a svoje autá.”

No čo sa skrýva za týmito slovami?

Jedného dňa som sa rozhodol preskúmať zákulisie. Na verejnosti sa SKS tvárila ako strana, ktorá bojuje za efektívne využívanie verejných financií. No na druhej nedávalo logiku, že strana SKS chce vytvoriť celé nové ministerstvo, čo predstavuje nového ministra, tajomníkov, vedúcich sekcií, sekretárky a celý nový vozový park. Niečo tu smrdí, povedal som si a pustil som sa do pátrania. 

Po dlhom pátraní sa mi podarilo dostať na tajnú schôdzku v opustenej pivnici. Tam som počul niečo, čo ma šokovalo. Strana SKS plánovala presun úradu pod Úrad 363 záležitostí. Ako som tam sedel v opustenej, zatuchnutej, smradľavej pivnici a počúval ich plány, uvedomil som si, že Úrad 363 záležitostí bude jediné to pravé miesto, čo správnym spôsobom “ochráni” každého oznamovateľa. Po takej silnej ochrane korupcia opäť vymizne a vráti sa do čias, keď  najzávažnejšími prípadmi boli fľašky vína na školách.

Teraz najčítanejšie