Denník N

Slovenským lekárom len tesne ušla Nobelova cena

V pondelok sa udiali históriou očakávané udalosti, keď boli vyhlásení víťazi Nobelovej ceny za medicínu za rok 2023. Očakávalo sa, že medzi nimi budú aj štyria slovenskí lekári, ktorí tvrdia, že dokázali vyliečiť rakovinu, covid-19 a homosexualitu pomocou prírodných prostriedkov. Avšak k ich veľkému sklamaní a rozhorčeniu sa tak nestalo.
Jeden z nich je Dr. Údajný, ktorý sa preslávil svojou metódou liečenia rakoviny odvarom z koreňa púpavy. Podľa neho stačí vypiť denne tri litre tohto nápoja a rakovina zmizne ako mávnutím čarovného prútika. Dr. Údajný tvrdí, že má na svoju metódu množstvo dôkazov a svedectiev spokojných pacientov, ktorí sa vďaka nemu zbavili zhubného ochorenia. Avšak žiadne z týchto dôkazov neboli nikdy publikované v odborných časopisoch ani overené nezávislými štúdiami. Naopak, viacerí odborníci upozorňujú, že odvar z koreňa púpavy nemá žiadny účinok na rakovinu a môže byť dokonca škodlivý pre pečeň a obličky.
Druhým slovenským lekárom, ktorý sa cítil urazený neuznaním zo strany Nobelovej komisie, je Dr. Marian Broxleba, ktorý sa stal známym svojou teóriou, že covid-19 je spôsobený parazitmi v pľúcach a dá sa vyliečiť bromexínom. Bromexín je liek na kašeľ, ktorý podľa Dr. Broxleba dokáže zabiť parazity a tým aj vírus. Dr. Broxlebatvrdí, že jeho metóda je 100% účinná a bezpečná a že ju vyskúšal na stovkách pacientov s pozitívnymi výsledkami. Avšak aj tu platí, že žiadne z jeho tvrdení neboli potvrdené vedecky ani overené nezávislými inštitúciami. Naopak, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že bromexín nie je účinný proti covid-19 a môže mať nežiaduce účinky ako alergické reakcie alebo poruchy krvácania.
Tretím slovenským lekárom, ktorý sa sťažuje na nespravodlivosť Nobelovej komisie, je Dr. Dubovský, ktorý zistil, že na covid stačí vitamín C. Podľa neho je vitamín C silný antioxidant a imunostimulant, ktorý dokáže zabrániť infekcii alebo ju rýchlo vyliečiť. Dr. Dubovský odporúča užívať denne aspoň 10 gramov vitamínu C vo forme tabletiek alebo injekcií. Dr. Dubovský sa opiera o niektoré štúdie, ktoré naznačujú, že vitamín C môže mať protizápalové a antivírusové účinky. Avšak väčšina týchto štúdií je nekvalitná, nekonzistentná alebo nepreukázateľná. Naopak, prehnané dávky vitamínu C môžu spôsobiť nevoľnosť, hnačku, kameň v obličkách alebo anémiu.
Štvrtým slovenským lekárom, ktorý sa domnieva, že by mal dostať Nobelovu cenu za medicínu, je Dr. Pobožný, ktorý ukázal, že z homosexuality sa dá liečiť. Podľa neho je homosexualita porucha sexuality, ktorá je spôsobená psychickými traumami, hormonálnymi nerovnováhami alebo démonickým ovplyvnením. Dr. Pobožný ponúka svojim pacientom rôzne terapie, ktoré majú zmeniť ich sexuálnu orientáciu na heterosexuálnu. Medzi ne patria napríklad modlitba, exorcizmus, hypnóza, elektrošoky alebo hormonálne injekcie. Dr. Pobožný tvrdí, že jeho metódy sú úspešné a že dokázal vyliečiť mnohých homosexuálov. Avšak žiadne z jeho tvrdení neboli overené vedecky ani eticky. Naopak, viacerí odborníci upozorňujú, že homosexualita nie je choroba a že pokusy o jej liečenie sú nehumánne, neefektívne a nebezpečné.
Obaja lekári sa teraz sťažujú, že boli diskriminovaní a ignorovaní Nobelovou komisiou pre svoje odvážne a inovatívne názory. Tvrdia, že za tým stojí veľký farmaceutický priemysel, ktorý sa bojí stratiť peniaze na predaji drahých liekov na rakovinu a covid-19. Obaja žiadajú verejnú ospravedlnenie od Nobelovej komisie a udeľenie im Nobelovej ceny za medicínu, ktorú si podľa nich zaslúžia.
Nobelova komisia sa k týmto obvineniam nevyjadrila, ale podľa zdrojov blízkych komisii boli tieto nominácie zamietnuté už v prvom kole hodnotenia. Podľa kritérií Nobelovej ceny za medicínu musí byť ocenená práca, ktorá priniesla významný prínos pre ľudstvo a bola overená vedecky a eticky. Žiadna z týchto metód nespĺňa tieto podmienky a preto nemajú nárok na Nobelovu cenu.
Nobelovu cenu prekvapujúco dostala maďarská vedkyňa za objav mRNA vakcíny
Medzi víťazmi Nobelovej ceny za medicínu za rok 2023 bola aj maďarská vedkyňa Katalin Karikó, ktorá stojí za objavom mRNA vakcíny proti covid-19 2. Karikó sa dlhé roky venovala výskumu mRNA technológie, ktorá umožňuje vytvoriť vakcíny rýchlejšie a lacnejšie ako tradičné metódy 3. Jej práca bola základom pre vývoj vakcín proti covid-19 od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna, ktoré sa ukázali byť veľmi účinné a bezpečné . Karikó sa teší z tohto ocenenia a považuje ho za potvrdenie jej dlhoročnej snahy a vytrvalosti . Jej objav je považovaný za revolučný a má potenciál pomôcť pri liečení mnohých ďalších ochorení, ako sú rakovina, cukrovka, srdcové choroby alebo Alzheimerova choroba .
Karikó je pôvodom z Maďarska, kde sa narodila v roku 1955. V roku 1985 emigrovala do USA, kde pokračovala vo svojom výskume na rôznych univerzitách. V roku 2013 sa stala viceprezidentkou spoločnosti BioNTech, ktorá spolupracovala s Pfizerom na vývoji mRNA vakcíny . Karikó je tiež známa svojou skromnosťou a láskavosťou. Napríklad, keď dostala od spoločnosti BioNTech akcie v hodnote 10 miliónov dolárov, venovala ich svojej rodine a priateľom .
Niektorí ľudia však vidia v tomto ocenení aj politický podtext. Poukazujú na to, že Karikó je z rovnakej krajiny ako kontroverzný miliardár a filantrop George Soros, ktorý je často obviňovaný z podporovania liberálnej agendy a konšpirácií. Tvrdia, že Nobelova komisia chcela udeliť cenu maďarskej vedkyne, aby ukázala svoju nespokojnosť s maďarskou vládou, ktorá je v konflikte so Sorosem a Európskou úniou . Tieto tvrdenia sú však neopodstatnené a neberú do úvahy skutočnú hodnotu a význam Karikóinej práce pre ľudstvo.
A čo naši učitelia? Niektorí sa pobavili nad absurdnosťou niektorých konšpiračných teórií, ktoré sa šírili medzi ľuďmi. Väčšina sa teší z víťazstva zdravého rozumu nad nezmyslami, aj keď sa nájdu aj takí, ktorí chcú v najbližších štyroch rokoch podporovať ocenenie za prácu Dr. Dolurúška, ktorý tvrdí, že vylieči všetky choroby spoločnosti na Slovensku pomocou svojej vlastnej značky.

Teraz najčítanejšie