Denník N

Hlavné správy prehrali súd s projektom Konšpirátori.sk

Hlavné správy idú späť na zoznam dezinfowebov

Mestský súd Bratislava IV na dnešnom pojednávaní v celom rozsahu zamietol žalobu dezinformačného webu Hlavné správy. Ten žaloval projekt Konšpirátori.sk za údajné poškodzovanie dobrej povesti tým, že ho zaradili na zoznam problematických stránok. Autori projektu sa tak konečne dočkali prvého verdiktu v sporoch s dezinfowebmi a veria, že súdy v ich prospech rozhodnú aj v ďalších prípadoch.

“Úspech v šikanóznom spore s Hlavnými správami je potvrdením toho, čo tvrdíme od začiatku: že kritizovať dezinformačné weby je legitímne a v poriadku. Sme radi, že súd po rokoch rozhodol tak, ako sme očakávali. V slušnej spoločnosti totiž takýto spor ani nemohol dopadnúť inak,” uviedol Ján Urbančík, predseda občianskeho združenia Konšpirátori.sk, ktoré zverejňuje zoznam stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Tento zoznam slúži na informovanie verejnosti, ale môžu ho použiť aj firmy, ktoré nechcú, aby sa ich reklama zobrazovala na pochybných weboch.

“Dúfame, že toto rozhodnutie si všimnú aj ďalšie dezinformačné weby z nášho zoznamu, ktoré sa tak rady zaštiťujú slobodou slova, no pritom by ju nám najradšej upreli. Takýmito žalobami však iba oberajú o čas nielen nás, ale aj súdy,” doplnil Urbančík.

Vydavateľ Hlavných správ zažaloval nielen prevádzkovateľov projektu, ale aj všetkých členov a členky komisie osobne. Podľa jednej zo žalovaných členiek komisie, historičky Maríny Zavackej, to hraničí s právnou šikanou: “Všetky weby hodnotíme na základe kritérií, ktoré sú jasné a verejne dostupné. Robíme to ako dobrovoľnícku aktivitu. Žalobu považujem len za ďalší pokus šikanovať alebo zastrašiť ľudí, ktorí verejne poukazujú na nekvalitu takýchto webov,” povedala Zavacká, ktorá v projekte pôsobí od roku 2017.

“Verím, že ide o precedentné súdne rozhodnutie. Súd týmto rozsudkom dal jednoznačne prednosť slobode prejavu a potvrdil, že v demokratickej spoločnosti je nevyhnutné viesť kritickú debatu o šírení dezinformácií a hoaxov,” povedal Tomáš Kamenec z Advokátskej kancelárie Paul Q, ktorá projekt Konšpirátori.sk v súdnom konaní zastupuje. “Je vo vitálnom záujme Slovenska chrániť demokraciu aj kritikou tých, ktorí sa v záujme vlastných ambícií alebo v službe cudzím záujmom neštítia otravovať mysle ľudí klamstvami a nenávisťou,” dodal Kamenec.

Hlavné správy museli Konšpirátori.sk dočasne stiahnuť zo zoznamu v marci 2020 na základe vydaného neodkladného opatrenia. Po ruskej invázii na Ukrajinu však súdy pristúpili k postupnému rušeniu rozhodnutí, ktorými pôvodne Hlavným správam poskytli ochranu. Dezinfoweb sa na zoznam Konšpirátorov vrátil v decembri 2022.

Hlavné správy pravidelne šírili prokremeľskú propagandu, nekriticky dávali priestor extrémistom, antivaxerom a rôznym konšpiračným teóriám. Pre šírenie antisemitizmu ich riešila aj Rada pre mediálne služby a ich prispievateľa Bohuša Garbára natočili pri preberaní úplatku od rozviedčíka z ruskej ambasády. Garbár neskôr pred súdom priznal, že sa dopustil trestného činu vyzvedačstva a dostal trojročný podmienečný trest a peňažnú pokutu 15 000 eur, ktorú však neskôr súd zrušil.

Ak sa vám páči, čo robíme, môžete nám poslať jednorazový alebo pravidelný dar. Ak je aj vaším záujmom zdravší informačný priestor, budeme ho radi presadzovať aj ďalej.

Teraz najčítanejšie

Konšpirátori.sk

Sme verejná databáza webových stránok s neserióznym, klamlivým, podvodným, konšpiračným alebo propagandistickým obsahom. Pomôžeme vám zabrániť tomu, aby sa vaša reklama zobrazovala na weboch, ktoré môžu poškodiť vašu reputáciu.