Denník N

Ficov plán pre školstvo

Náš nový premiér dnes po návšteve ministerstva školstva predstavil to najzásadnejšie čo treba riešiť:
 “Sú priority, ktoré pomenovávame úplne jednoducho. Pri základných školách by sme sa mali vrátiť k zdravému rozumu, asi vieme všetci, o čom hovorím. Privítal by som, keby naše školstvo zohľadňovalo, že naša krajina má štátne sviatky, pretože je zle, keď máme najväčší počet štátnych sviatkov a vnímame ich len ako dni voľna, ale nevnímame ich na posilnenie zdravého vlastenectva. Pri stredných školách musí dôjsť k prispôsobovaniu ponuky, ktorú vieme dať zo stredného školstva našim firmám a zamestnávateľom” (robí gesto rukami a dáva stredoškolákov firmám). “Ak odložíme záves hanby a prijmeme razantnejšie opatrenia, môžeme sa niekam posunúť. Čo sa týka vysokých škôl, sme sa dostali do stavu, že ľudia študujú nie pre to, aby v živote robili to, čo študovali, ale pre to, aby mali papier. Pozrieme sa na kvalifikačné predpoklady tam, kde stačí mať stredoškolské vzdelanie, nemusí mať človek bakalára alebo magistra. Nemyslím si, že na vysokú školu musí mať človek právo sa dostať. Pozrieme sa racionálnymi očami, či potrebujeme toľko rôznych špecializácii vysokých škôl. To sú stovky tisíc študentov, ktorí to robia len pre to, aby mali nejaký papier” (ukazuje nejaký papier), “a potom idú robiť niečo úplne iné, len preto, že ten papier potrebujú, aby sa mohli stať nejakým úradníkom na inštitúcii štátneho charakteru alebo samosprávneho charakteru.”
Ja tento prejav čítam nejako takto:
„Vážení občania, dnes vám prinášam revolučný plán na záchranu nášho vzdelávacieho systému. Začneme tým, že sa vrátime k zdravému rozumu. Ako? No, jednoducho. Budeme oslavovať štátne sviatky tak, ako to robíme už roky – tým, že budeme mať voľno. Ale tentoraz to bude iné voľno. Voľno plné vlastenectva!
A čo sa týka stredných škôl, mám pre vás ďalší geniálny nápad. Prestaneme ich pripravovať na život a namiesto toho ich pripravíme na to, aby sa stali dokonalými zamestnancami pre naše firmy. Ako to dosiahneme? No, jednoducho odložíme záves hanby a prijmeme razantnejšie opatrenia.
A nakoniec, vysoké školy. Viem, že mnohí z vás si myslia, že by sme mali mať viac vysokoškolákov. Ale ja mám lepší nápad. Obmedzíme počet študentov a zabezpečíme, aby sme mali len tie najlepšie a najjasnejšie mozgy. A ak sa niekto nedostane na vysokú školu a nevie si nájsť prácu? No, jednoducho mu dáme papier, že vysokú školu nepotrebuje. Veď papier ako papier, no nie?
Takže, milí občania, to je môj plán. Je jednoduchý, je zdravý a je plný rozumu. A najlepšie na tom je, že ho môžeme zmeniť kedykoľvek chceme!“

Ach, pamätám si na tie časy, keď náš milovaný premiér podporoval vznik nových vysokých škôl. Vtedy to bolo také jednoduché – mali sme problém s nezamestnanosťou, tak sme jednoducho vytvorili viac miest na školách. A keď firmy chceli špecifické zručnosti, povedal im: ‘Založte si vlastné školy! My vás v tom podporíme.“ alebo „nemôže to fungovať tak, že štát bude vzdelávať a firmy si budú vyberať deti ako čerešničky z výkladu“ Ale teraz? Teraz sa zameriava na obmedzenie prístupu na vysoké školy a obmedzenie počtu prijatých študentov. Ako sa to stalo?

A pamätáte si, keď hovoril o pretransformovaní ekonomiky na vzdelanostnú a inovačnú? Keď sme mali byť viac než len montážnou linkou? Keď sme mali byť exportérom pridanej hodnoty? Teraz sa zdá, že sa jeho postoj k vzdelaniu zmenil.

Nemá to náhodou niečo spoločné s očakávaným rekordným nárastom počtu ľudí odchádzajúcich do dôchodku? Nepotrebuje náhodou, aby sa mladí ľudia skôr zapojili do pracovného procesu a vytvorili prostriedky potrebné na financovanie dôchodkov? Obzvlášť keď je jeho agendou trinásty dôchodok, ktorý sľúbil svojim voličom pred voľbami?

Ale čo kvalitné vzdelanie? Čo kritické myslenie? Čo schopnosť rozpoznávať a odmietnuť konšpiračné teórie? Čo informované rozhodnutia, vrátane voľby politických lídrov? Potrebujeme niečo takéto? Umožňuje niečo také postaviť si predvolebnú kampaň na dezinformáciách?

A čo s problémom exodu mladých vysokoškolákov? To je jednoduché. Prečo by sme mali investovať do vzdelania našich detí, keď aj tak zdrhnú. Sú to vyhodené peniaze. Môžeme jednoducho zmeniť stredné školy na továrne na výchovu zamestnancov. Môžeme obmedziť gymnáziá a nedovoliť deťom pokračovať vo vzdelávaní. Takto viac detí zostane doma a budú pracovať pre naše firmy. A kto potrebuje vysokoškolské vzdelanie, keď môžete mať prácu hneď po strednej škole? Takže, milí občania, to je plán. Je jednoduchý, je zdravý a je plný rozumu. Čo na to hovoríte? Je to geniálne, však?

Teraz najčítanejšie