Denník N

TOP 10 kníh roku 2023

TOP 10 kníh roku 2023
TOP 10 kníh roku 2023

Je tu pomaly koniec roka a ako už niekoľko rokov po sebe, aj teraz som vytvoril svoj výber TOP 10 kníh, ktoré ma svojím obsahom tento rok zaujali. Výber je, samozrejme, subjektívny, nemusí každému sadnúť a odráža moje vlastné preferencie. Verím, že vás obohatí a aspoň trošku vám uľahčí výber kníh v prípade, ak sa rozhodnete svojich blízkych či známych obdarovať knihou.

 

Za seba môžem poradiť, že ma ako čerstvého otca potešila aj obohatila kniha Objavte v sebe dobrého rodiča. Praktická, realistická a postavená na konkrétnych príkladoch. Titul Sila ticha rozoberá spoločenský fenomén ticha, ktoré sa z našich životov čoraz viac vytráca, čo sa aj negatívne podpisuje na našom celkovom aj duševnom zdraví. A na záver ešte spomeniem knihu Esencializmus, ktorá je pútavým úvodom do filozofie minimalizmu, ktorý má svoje miesto v práci aj osobnom živote.

1. Koniec sveta je iba začiatok

Ako skolabuje globalizácia… a čo sa stane potom

Koniec sveta je iba začiatok - Peter Zeihan, Eastone Books, 2023

Dodávateľské reťazce fungujúce po celom svete môžu existovať iba vďaka ochrane, ktorú im poskytuje americké námorníctvo. Americký dolár je základom medzinárodných finančných a energetických trhov. Zložité inovatívne priemyselné odvetvia najprv vznikli pre uspokojenie amerických zákazníkov. Miliardy ľudí získali obživu a vzdelanie vďaka rozširovaniu Amerikou vedeného obchodného systému po celom svete.

Toto všetko bolo umelé. Toto všetko bolo dočasné. Toto všetko sa končí. Geopolitický stratég Peter Zeihan v knihe mapuje nastupujúci svet: svet, v ktorom krajiny či regióny nebudú mať na výber – budú musieť vyrábať vlastné tovary a potraviny, zabezpečiť si vlastnú energiu, bojovať vo vlastných vojnách… a toto všetko pri klesajúcom počte obyvateľstva, ktoré zároveň starne. Zoznam krajín, ktoré to dokážu zvládnuť, je menší, ako si myslíme. Autor opisuje, ako sa v rukách nevedomého publika postupne hromadili zápalky, benzín a dynamit a navrhuje, že by možno bolo načase zavolať hasičov. Jeden svet sa končí. Druhý sa začína. Táto kniha vás vezme na jazdu, ktorá vám mnohé objasní (a zároveň vás trochu vystraší), na jazdu plnú predpovedí a bystrých komentárov podaných tradične „zeihanovsky“ – teda bez servítky.

Knihu Koniec sveta je iba začiatok si môžete zakúpiť tu

2. Kolaps

Kolaps - Jared Diamond, Premedia, 2023

Jared Diamond vo svojom bestselleri Osudy ľudských spoločností skúmal, ako a prečo západné civilizácie vyvinuli technológie a spôsoby, ktoré im umožnili ovládnuť väčšinu sveta. Vo voľnom pokračovaní knihy skúma druhú stranu rovnice: Čo spôsobilo, že sa niektoré z veľkých civilizácií minulosti zrútili, a čo sa z ich osudov môžeme naučiť?

Prostredníctvom série fascinujúcich historicko-kultúrnych príbehov Diamond aj teraz rozvíja komplexnú globálnu tézu. Od polynézskych kultúr na Veľkonočnom ostrove cez prekvitajúce americké civilizácie Anasaziov a Mayov až po kolóniu Vikingov v Grónsku sleduje základný vzorec katastrofy. Poškodenie životného prostredia, zmena klímy, rýchly rast populácie a nerozumné politické rozhodnutia boli faktormi zániku týchto spoločností, ale iné spoločnosti našli riešenia a pretrvali. Podobným problémom čelíme aj dnes a už priniesli katastrofu Rwande a Haiti, hoci Čína a Austrália sa snažia vyrovnať sa s nimi inovatívnymi spôsobmi.

„Jeden z najvýznamnejších projektov, do ktorých sa pustil ktorýkoľvek intelektuál našej generácie.“ – The New York Times Book Review

Ako dokumentuje kniha, napriek zdanlivo nevyčerpateľnému bohatstvu našej spoločnosti a jej politickej moci sa problémy objavujú aj na miestach, ktoré by mali byť voči nim odolné. Brilantná, poučná a nesmierne pútavá kniha Kolaps je predurčená zaujať miesto jednej zo základných kníh našej doby a nastoliť naliehavú otázku: Ako sa náš svet môže vyhnúť ekologickej samovražde?

Knihu Kolaps si môžete zakúpiť tu

3. Tvorivý akt: spôsob bytia

Tvorivý akt - Rick Rubin, AURORA, 2023

Bestseller New York Times – kniha sa hneď po vydaní umiestnila medzi najpredávanejšie tituly non-fiction literatúry.

Legendárny hudobný producent známy tým, že pomáha druhým napojiť sa na žriedlo tvorivosti, zhrnul svoje dlhoročné skúsenosti do výnimočnej knihy, v ktorej tieto hlboké pravdy ponúka všetkým.

„Na začiatku som si predstavoval, že napíšem knihu o tom, ako tvoriť výnimočné umelecké diela, no postupne sa ukázalo, že táto kniha je o tom, ako byť na tomto svete.“ Rick Rubin

Viacero slávnych hudobných producentov si ľudia spájajú so špecifickým zvukom, ktorý vtlačil pečať určitému obdobiu. Rick Rubin je známy niečím iným: tým, že dáva umelcom tvoriacim v rôznych žánroch či tradíciách priestor vyjadriť, kým skutočne sú a čo môžu ponúknuť ostatným. Pomáha tvorcom prelomiť vlastné očakávania, aby sa mohli preniesť do čistého stavu, ktorý nevyhnutne prináša prvok prekvapenia. Mnoho rokov skúma pramene tvorivosti aj to, čo tvorivosť brzdí, vďaka čomu pochopil, že podstatou života umelcov nie sú ich konkrétne výtvory, ale ich vzťah k svetu. Kreativita má neodmysliteľné miesto v živote každého z nás a všetci toto miesto dokážeme rozšíriť. Dokonca sa dá povedať, že máločo je dôležitejšie.

Kniha Tvorivý akt pútavým a prístupným spôsobom ozrejmuje povahu umeleckej dráhy ako cesty, na ktorú sa môže vydať ktokoľvek z nás. Sprostredkúva hlbokú múdrosť získanú celoživotnými skúsenosťami, vďaka ktorej dokáže v čitateľoch posilniť schopnosť tvoriť úžasné, ba až bežnú realitu presahujúce momenty, niektoré aj také, čo môžu pretrvať večnosť.

Knihu Tvorivý akt si môžete zakúpiť tu

4. Objavte v sebe dobrého rodiča:

Ako sa stať rodičom, ktorým chcete byť

Objavte v sebe dobrého rodiča - Becky Kennedy, N Press, 2023

„Moje dvanásťročné dieťa ma neposlúcha! Je to na porazenie. Neviem, čo mám robiť.“
„Naše päťročné dieťa sa v noci stále pocikáva. Viete nám pomôcť?“

V posledných rokoch vyvolala psychologička a spisovateľka Becky Kennedy rodičovskú revolúciu. Obracali sa na ňu rodičia, ktorí sa odrazu ocitli v zložitých situáciách vyvolávajúcich pocity frustrácie, vyčerpanosti a bezmocnosti. Ich spoločná túžba však bola rovnaká: všetci chceli byť lepšími rodičmi.

Autorka zosumarizovala všetky poznatky o vzťahovej väzbe, všímavosti a rodinných konšteláciách, čo boli teoretické prístupy, ktoré boli súčasťou jej súkromnej praxe, a snažila sa pretransformovať tieto myšlienky do metódy práce s rodičmi, ktorá by bola konkrétna, prístupná a zrozumiteľná. Jej výchovný model je efektívny, no zároveň nenarúša blízkosť medzi rodičom a dieťaťom. Je zástankyňou jasne stanovených hraníc, rodičovskej autority a pevného vedenia pri súčasnom zachovaní pozitívneho vzťahu, dôvery a rešpektu.

V knihe Objavte v sebe dobrého rodiča sa s čitateľmi a čitateľkami podelí o svoju výchovnú filozofiu a ponúkne im mnoho užitočných a praktických stratégií a metód, ktorých cieľom je blaho rodiča a súčasne blaho dieťaťa. Autorka zároveň ponúka riešenia konkrétnych situácií v oblastiach ako separačná úzkosť, agresívne emočné výbuchy, súrodenecká rivalita, vzdor či problémy so spánkom. Všetci chceme vnímať naše deti ako dobré deti, seba vnímať ako dobrých rodičov a pracovať na tom, aby sa nám všetkým žilo pokojnejšie. Je to možné. Nemusíme si vyberať. Môžeme mať všetko.

Knihu Objavte v sebe dobrého rodiča si môžete zakúpiť tu

5. História pre zaneprázdnených 2

Od klinopisu po Islamský štát

História pre zaneprázdnených 2 - Jozef Hyrja, Branislav Kovár, mamaš, 2023

V druhom pokračovaní knihy História pre zaneprázdnených s podtitulom Od klinopisu po Islamský štát vám prinášame texty od renomovaných odborníkov a odborníčok zo slovenských aj zahraničných univerzít a vedeckých inštitúcií. Aj tentokrát sme spolupracovali s portálom HistoryLab.sk, ktorý sa venuje popularizácii dejín.

Začítajte sa do 59 príbehov, ktoré vás prenesú do dobrodružstiev minulosti. Pozývame vás na výpravu do starovekých záhad, stredovekých príbehov o princoch a kráľovnách po konflikty, objavy aj bizarnosti doby nedávnej.

Dozviete sa napríklad, prečo západná spoločnosť predbehla tie ostatné, prečo dnes nepíšeme klinovým písmom, alebo kam sa podeli rímske légie. Pozrieme sa spolu na kľúčové i na menej známe udalosti 20. storočia, na to, ako nemecká tajná zbraň rozpútala nový druh vojny alebo ako fungovali špionážne služby. Niektoré texty vám pomôžu pochopiť aktuálne vojenské konflikty, ktorých korene siahajú hlboko do histórie.

Protagonistkami našich príbehov sú aj úspešné ženy, ktoré zohrali dôležité úlohy v dejinách a mnohé z nich velili armádam alebo rozhodovali o osude mocných kráľovstiev. V knihe nájdete aj najnovšie vedecké hypotézy, o ktorých nie je dostupná literatúra v slovenčine, a nevynechali sme ani „malé“ dejiny, súvisiace so životom obyčajných ľudí.
História pre zaneprázdnených je o ľuďoch, miestach a dobách, ktoré nám pomáhajú pochopiť, ako sme sa dostali až sem a kým sme sa v tomto procese stali.

Knihu História pre zaneprázdnených 2 si môžete zakúpiť tu

6. Sila ticha

Význam ticha v hlučnom svete

Sila ticha - Leigh Marz, Justin Zorn, Citadella, 2023

ČO AK SA NAJVÁŽNEJŠIE OSOBNÉ A SVETOVÉ PROBLÉMY NEVYRIEŠIA ĎALŠÍM PREMÝŠĽANÍM ANI ROZHOVORMI?

Svet je hlučnejší, ako kedykoľvek predtým. Nejde iba o hukot v našich ušiach, ale aj o hluk na našich displejoch a v našich hlavách. Aforizmus hovorí: „Mlčať je zlato“. Ako však v súčasnosti nájdeme ticho? Justin Zorg a Leigh Marz nám pomôžu prebádať, prečo je ticho dôležité pre fyzické zdravie, jasnú myseľ, pracovné naplnenie, fungujúce vzťahy, ekologickú udržateľnosť a prosperujúcu spoločnosť. Prostredníctvom neurovedy, filozofie, obchodu, politiky, aktivizmu a umenia nás kniha Sila ticha učí, ako preniknúť za hranice bežných pravidiel. Pomocou konceptu mindfulness pomáha jednotlivcom, organizáciám aj celej spoločnosti utíšiť sa a opäť získať ticho. Hĺbavá a neustále prekvapujúca kniha Sila ticha je nevyhnutný sprievodca hľadaním ticha.

Knihu Sila ticha si môžete zakúpiť tu

7. Esencializmus

Zamerajte sa na to podstatné

Esencializmus - Greg McKeown, Aktuell, 2023

Cítite sa niekedy pod tlakom, lebo ste si na seba toho nabrali priveľa?
Cítite sa súčasne prepracovaný a nevyužitý?
Ste často zaneprázdnený, ale výsledky tomu nezodpovedajú?
Máte pocit, že váš čas neustále využívajú iní?

Ak ste na ktorúkoľvek otázku odpovedali áno, spôsob, ako sa z toho dostať, je Cesta esencialistu. Esencializmus nie je o tom, ako urobiť viac za kratší čas. Ide o to, aby ste sa naučili robiť len tie správne veci. Nie je to stratégia manažmentu času ani technika na zvýšenie produktivity. Je to systematická snaha o rozlišovanie toho, čo je absolútne podstatné a následne eliminácia všetkého, čo nie je – aby sme tak boli maximálne užitoční tam, kde na tom najviac záleží.

Tým, že nás cieľavedomé úsilie robiť menej núti používať selektívnejšie kritériá pri určovaní toho, čo je PODSTATNÉ, dáva nám aj väčšiu moc opätovne získať kontrolu nad vlastným rozhodovaním, čomu chceme venovať svoj drahocenný čas a energiu. A prestať tak iným poskytovať tichý súhlas na rozhodovanie za nás.

Esencializmus nie je iba ďalšia novinka – je to celkom nový spôsob, ako robiť úplne všetko. Toto je povinné čítanie pre každého lídra, manažéra alebo jednotlivca, ktorý sa chce dozvedieť, ako v každej oblasti života robiť menej, ale lepšie.

Knihu Esencializmus si môžete zakúpiť tu

8. Mýtus normálnosti

Trauma, choroba a uzdravenie v toxickej kultúre

Mýtus normálnosti - Gábor Maté, Daniel Maté, Eastone Books, 2023

Prelomový prieskum príčin chorôb, ostrá kritika toho, ako naša spoločnosť plodí choroby, a cesta k zdraviu a uzdraveniu od uznávaného autora knihy V ríši hladných duchov.

V tejto revolučnej knihe kanadský renomovaný lekár Gabor Maté výstižne rozoberá vzostup chronických chorôb a všeobecne zlý zdravotný stav ľudí v západných krajinách, ktoré sa hrdia svojimi systémami zdravotnej starostlivosti. A nejde iba o choroby tela – alarmujúco rastú aj psychické ochorenia. Čo je teda skutočne „normálne“, pokiaľ ide o zdravie?

Za štyri desaťročia lekárskych skúseností prišiel Dr. Maté na to, že prevládajúce chápanie „normálneho“ je nesprávne, lebo neberie do úvahy rolu, ktorú vo vývoji choroby zohráva trauma – pred narodením, v detstve aj v následnom živote. Napriek svojej vyspelosti západná medicína nelieči človeka v jeho celistvosti, lebo ignoruje, ako dnešná kultúra stresuje telo, zaťažuje imunitný systém a podkopáva emocionálnu rovnováhu. Choroba je potom prirodzeným následkom života, v ktorom nás prostredie núti stále viac sa vzďaľovať od svojho skutočného ja.

Kniha Mýtus normálnosti, ktorú Dr. Maté napísal spolu so svojím synom Danielom, je jeho doteraz najambicióznejšou a najnaliehavejšou výpoveďou o stave ľudského zdravia a jeho perspektívach. Zároveň je súcitným sprievodcom zdravím, ktorý na mnohých príbehoch dokazuje, že skutočné uzdravenie je možné, ak sme ochotní vrátiť sa k svojmu autentickému ja.

Knihu Mýtus normálnosti si môžete zakúpiť tu

9. Hviezdny posol

Kozmický pohľad na civilizáciu

Hviezdny posol - Neil deGrasse Tyson, Tatran, 2023

Autor kníh Astrofyzika pre zaneprázdnenýchListy od astrofyzika, Neil deGrasse Tyson, vníma civilizáciu na Zemi z kozmickej perspektívy. Vrhá nové svetlo na zásadné nedostatky našej doby – vojnu, politiku, náboženstvo, pravdu, krásu, rod a rasu – tak, že v každom z nás prebúdza zmysel pre spolupatričnosť.

V časoch prudkých politických a kultúrnych zápasov nám Tyson ponúka potrebný protijed na všetko, čo nás v súčasnosti rozdeľuje, a opiera sa pritom o dva progresívne prístupy – o kozmickú perspektívu a racionálnu vedu.

Keď sa hlbšie zamyslíme nad vedeckým chápaním sveta aj nad Zemou ako planétou, zistíme, že ľudský mozog sa dokáže zmeniť a dokonca prehodnotiť životné priority, na základe ktorých sa rozhodujeme. Pri témach ako kultúra, spoločnosť či civilizácia často nezostane kameň na kameni. Hviezdny posol nám prostredníctvom zrozumiteľnej prózy vkladá do rúk paletu vedeckých faktov, vďaka ktorej svet zažiari v nových farbách. Autor láskavo a výrečne odhaľuje množstvo brilantných a krásnych právd, ktoré sa týkajú všetkého od nápadov na riešenie globálnych konfliktov až po pripomenutie hodnoty života. Pritom vychádza zo svojich bohatých vedomostí o našom mieste vo vesmíre.

Knihu Hviezdny posol si môžete zakúpiť tu

10. Nič ma nezlomí

Nič ma nezlomí - David Goggins, Motýľ, 2023

„Toto je príbeh o zrodení hrdinu. Tým hrdinom ste vy.“

Pre Davida Gogginsa bolo detstvo nočnou morou – chudoba, predsudky a fyzické násilie mu vypĺňali dni a strašili ho po nociach. Vďaka sebadisciplíne, psychickej odolnosti a tvrdej práci sa však zmenil z deprimovaného mladého muža s nadváhou a bez budúcnosti na ikonu amerických ozbrojených síl a jedného z najlepších vytrvalostných športovcov na svete. Ako jediný človek v dejinách úspešne absolvoval elitný výcvik špeciálnych jednotiek amerických námorných, vzdušných a pozemných tímov Navy SEALs, ľahkej pechoty Army Rangers aj taktických jednotiek vzdušných síl Air Force Tactical Air Controller, vytvoril rekordy v množstve vytrvalostných súťaží a časopis Outside mu preto dal prezývku najzdatnejší muž Ameriky.

V knihe Nič ma nezlomí rozpráva svoj ohromujúci životný príbeh a odhaľuje, že väčšina z nás využíva približne štyridsať percent svojich schopností. Nazýva to štyridsaťpercentným pravidlom a svojimi skúsenosťami ukazuje cestu, ktorou môže hocikto zvládnuť bolesť, rozdrviť strach a naplno zúročiť svoj potenciál.

Knihu Nič ma nezlomí si môžete zakúpiť tu

 

Teraz najčítanejšie

Albert Lučanský

Vyštudoval som históriu a slovenskú literatúru a literárnu vedu na Univerzite Komenského v Bratislave, kde si v súčasnosti aj robím doktorát z literárnej vedy. Medzi moje záľuby patrí čítanie kníh o literatúre, histórii, filozofii, religionistike či psychológii. Moje knižné blogy na Denníku N sa obsahovo týkajú kníh, ktoré sa mi dostali do rúk (novšie aj staršie). Ak máte záujem o recenzovanie knihy či spoluprácu, kontaktujte ma a dohodneme sa :-)