Denník N

Je zdravotná starostlivosť po odchode sestier zabezpečená?

Posledné týždne môžeme sledovať situáciu okolo štrajku zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Mnohí z nás do poslednej chvíle verili, že k najhoršiemu nedôjde. To, že z nemocníc odíde približne 500 sestier je zlým signálom aj pre zasvätených. Zlým signálom o zhoršenej dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Tí, ktorí považujú toto číslo za malý zlomok z celkového počtu sestier na Slovensku sa mýlia, ak si myslia, že to našu zdravotnú starostlivosť nepoznačí. Poznačí a veľmi. Návrat sestier do nemocníc istý stále nie je.

Je zdravotná starostlivosť po odchode sestier zabezpečená?

Posledné týždne môžeme sledovať situáciu okolo štrajku zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Mnohí z nás do poslednej chvíle verili, že k najhoršiemu nedôjde. To, že z nemocníc odíde približne 500 sestier je zlým signálom aj pre zasvätených. Zlým signálom o zhoršenej dostupnosti zdravotnej starostlivosti. Tí, ktorí považujú toto číslo za malý zlomok z celkového počtu sestier na Slovensku sa mýlia, ak si myslia, že to našu zdravotnú starostlivosť nepoznačí. Poznačí a veľmi.alebo boli

Toto nie je môj prvý blog na tému zdravotných sestier a predpokladám, že ani posledný.

Vrátim sa k tomu čo som už dávnejšie načrtla.

Aj keby situácia okolo zdravotných sestier ostala nemenná, to znamená, že v nemocniciach by boli v plnom počte, museli by sme s postupom času otvoriť otázku navýšenia personálnych normatívov práve pre sestry. Slovensku v porovnaní s priemerom OECD stále chýba cca 15 000 zdravotných sestier.

Potrebné zvyšovanie počtu sestier ďalej súvisí aj s tým, že všetky relevantné ukazovatele poukazujú na výrazné starnutie našej populácie, ako aj zvyšovanie počtu chronicky chorých a na odbornú pomoc odkázaných Slovákov.

Nehovoriac o tom, že práve počet a kvalifikácia sestier je jedným z kľúčových bodov v procese uzdravovania pacientov.Toto nie je mýtus ani môj osobný názor, je to konkrétny výstup zo štúdie, ktorá poukázala na priamu úmeru v počte akvalifikácii sestier a počte odliečených pacientov resp. ich úmrtí.

Áno aj úmrtí. Sestry, ktoré sú dnes definitívne mimo Žilinskej a Prešovskej nemocnice, pôsobili na kľúčových oddeleniach akútnej starostlivosti, vrátane novorodeneckej JIS-ky.

Ako sú alebo boli zabezpečené tieto oddelenia bez sestier? Prevozom pacientov v akútnom stave? Možno ste postrehli a možno nie, ale samotní lekári dotknutých oddelení napísali otvorený list, v ktorom vyslovili svoje obavy a poukázali na vysoké riziká s možnosťou trvalých následkov pre pacientov v prípade, že sa situácia bude naďalej riešiť tak ako sa rieši práve teraz.

Je zavádzaním verejnosti tvrdenie, že zdravotná starostlivosť je normálne zabezpečená?

Čo sa musí stať, aby sa niečo zmenilo? Ani povolaná armáda, ktorá podľa dostupných informácii vie poskytnúť 39! sestier problém nerieši…39 sestier nenahradí zajtra ani pozajtra ďalších 500. Matematika nepustí.

A moja ďalšia otázka je: ´´Naozaj to muselo zájsť tak ďaleko? ´´

Je azda podanie trestného oznámenia za šírenie poplašnej správy riešením? A keď sme pritom, naozaj sú to poplašné správy alebo fakty na ktoré sestry upozorňujú?

Je smutné, že vo vyspelej krajine, akou Slovensko podľa vládnej rétoriky jednoznačne je, dnes čelíme strachu slobodne sa vyjadriť, ale aj strachu, či o nás v chorobe bude postarané.

 

Teraz najčítanejšie

Lucia Copáková

Vyštudovala LFUK v Bratislave, v roku 2010 získala špecializáciu v odbore lekárska genetika a v roku 2012 aj špecializáciu v odbore finančný manažment v zdravotníctve, od roku 2010 vedie oddelenie lekárskej genetiky v Národnom onkologickom ústave.