Denník N

Učitelia zabojujte proti svojim nehorázne privysokým platom!!!

Vstúpte do sveta, kde sa všetci zaoberajú platmi úradníkov, kým školy sa rozpadávajú a učitelia sú ponechaní na pospas osudu. Vítajte v našej satirickej realite!

V našom svete sa zdá, že jediné, čo dokáže upútať pozornosť verejnosti, sú platy úradníkov. Áno, platy. Nie nedostatok financií v regionálnom školstve, nie nízka kvalita vzdelávania a prípravy učiteľov, nie netransparentnosť výberu riadiacich pracovníkov, ale platy. A to nie len akékoľvek platy, ale tie, ktoré sú “príliš vysoké”.

Pozrime sa na Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM). Táto inštitúcia má na starosti viaceré významné reformy v školstve, ale zdá sa, že sa jej nedarí plniť svoje úlohy v dostatočnej kvalite. Ale kto by sa tým zaoberal, keď môžeme hovoriť o platoch, však?

Ale čo naši učitelia? Oni nekričia “nedajte im, lebo ani my nemáme”. Oni kričia “dajte aj nám, aj my chceme”. Chcú spravodlivé platy, ktoré odrážajú ich tvrdú prácu a odhodlanie. Chcú transparentnosť a efektívnosť vo vedení škôl. Chcú kvalitné vzdelávanie pre svoj sebarozvoj. Chcú jasné podmienky pre svoj kariérny rast. Chcú pomoc pri problémoch, ktoré si vyžadujú viac ako len ich osobné zaangažovanie.

Ale v našom svete sa zdá, že jediné, čo dokáže upútať pozornosť, sú privysoké platy.  Možno by ste mali začať poukazovať na to, že generáli majú privysoké odmeny. Možno by ste mali začať poukazovať na to, že diplomati majú privysoké odmeny. Možno by ste mali začať poukazovať na to, že dokonca aj smetiari občas dostávajú odmeny, kým vy, učitelia, také nemáte. Takže, drahí učitelia, možno by ste mali začať poukazovať na to, že “niektorí všetci” dostávajú odmeny, ktoré sú “príliš vysoké”, kým vy bojujete za to, aby vaše platy odrážali vašu tvrdú prácu a odhodlanie.

Mali by sme začať hovoriť o skutočných problémoch. Mali by sme začať hovoriť o tom, ako môžeme zlepšiť naše školstvo. Mali by sme hovoriť o tom, ako z NIVaMu urobiť funkčný úrad čo podporuje našich učiteľov. Mali by sme hovoriť o tom, ako môžeme zabezpečiť, aby naše deti dostali najlepšie možné vzdelanie.

Ale kým sa to stane, budeme naďalej žiť vo svete, kde sa všetci zaoberajú privysokými platmi, kým školy sa rozpadávajú a učitelia postupne miznú z našich škôl. Vítajte v našej satirickej realite! A pamätajte, učitelia, ak chcete aby sa hovorilo o školstve v hlavných správach, bojujte proti privysokým platom. Ak budete bojovať najmä proti svojim vlastným nehorázne privysokým platom, určite sa dostanete aj do nejakej diskusnej relácie.

 

Teraz najčítanejšie