Denník N

aj majster sa utne

Starostlivo budovaný Matrix slovenskej politiky , kde jeden druhého neprestrelne chráni, má totiž jedinú slabinu : všetko funguje iba dovtedy, kým si my, „platiaci diváci“, nevšimneme, že systém je podfuk.

aj majster sa utneOd vstupu na samostatnú politickú dráhu R.Fico len pomaly prekonával izoláciu, do ktorej sa jeho strana narodila (pre otcov zakladateľov, ktorými  boli mečiarovskí privatizéri) . Roky  verejnosť presviedčal, že SMER bude iný, než HZDS. Ale keď sa dostal ku moci ,  politickí obchodníci tunelovali štát tými istým ,alebo ešte aj vylepšenými spôsobmi.  Ale i tak sa priestor  R.Fica rokmi zväčšoval  : najprv pohltením ľavicových strán, v poslednom 4 ročnom období  aj tichým ovládnutím viacerých strán pravice.

To znamená, že štát a politická scéna môžu byť už onedlho ovládnuté záujmami veľkých finančných skupín a oligarchov –  na trvalo a s istotami. Nechýba už veľa : stačí potichučky „zmáknuť“ voľby 2016.  Preto chce R.Fico  za každú cenu umlčať krikľúňov, čo narušujú pokojný, valčíkový štýl tejto kampane. Ktovie, či nadlho nie poslednej, kedy si ešte ľudia môžu vybrať aj takých kandidátov, ktorých im na kandidátky nenastrčili oligarchovia .

Zlyhavajúce strážne psy:

1.Volič

Hlavnou prekážkou ovládnutia tunajšej politiky podnikateľmi by sme  mali byť predovšetkým my , voliči. My platíme celú tú politickú prevádzku a preto by mala slúžiť našim záujmom, nie oligarchom. No voliči bývajú všade na svete nepozornými strážcami svojich záujmov. Tí naši sú už roky tzv. „nahnevaní na politiku a politikov“ . Preto slovenská väčšina  , na vlastnú škodu,   nevolí a ani nesleduje, ako vláda šafári  s ich peniazmi. Vlastne sme sa ešte stále nenaučili považovať peniaze štátu, či obce,  za svoje… čo môže byť  pre zlodejov lepšie ?   A ak sa aj objavuje jedna korupčná  kauza za druhou, väčšinu našincov to nemobilizuje, ale znechucuje…

2. Novinári

Druhou prekážkou zlodejstva a oligarchizácie slovenskej politiky  by  mali byť nezávislé  médiá .  Novinári  svoju úlohu strážcov demokracie  plnia – pravda, už dávno nie všetci. Čoraz viac je takých, čo  rezignovali, predali sa, alebo iba podliehajú existenčnému strachu, kedže  médiá z väčšej časti skúpili práve tie finančné skupiny, ktoré sú  spojené s politickou korupciou.

3. Opozícia

Tá má byť v demokracii najviditeľnejšou a najaktívnejšou  poistkou proti zneužívaniu moci.  No  R.Fico počas uplynulých rokov svoju opozíciu zdemoralizoval a do nemalej miery aj ovládol.  A tu sa objavil blázon (podľa premiéra – pošahanec) ktorý, ako to povestné dieťa z Andersenovej rozprávky,  kričí, že kráľ je nahý. Objavil sa neomalený vidiečan Matovič, ktorému úspešný rodinný podnik poskytol finančné zázemie, aj cestu k voličom (cez jeho direct mailové perodikum).

Samozrejme, bohatstvo u nás ešte nikdy  nebolo zárukou dobrého politika a nekorupcie. Práve naopak – naši boháči chodievajú do verejnej služby kvôli ešte väčšiemu zbohatnutiu.   Ale Matovič je, tak sa zdá, v našich pomeroch naozaj nenormálnym. Vytvoril svojráznu stranu-nestranu a teraz aj kandidátku protikorupčných aktivistov, ktorá má ohlas. No je zatiaľ oslaemlým, celé úsilie zastaviť u nás korupciu  je zatiaľ  rozdrobené, OĽANO v ńom iba  osamelým bežcom. Preferenčne nemôže ohroziť budúce vládnutie SMERu a jeho tichých (akože pravicových)  spojencov. Takže prečo tak drsne?

Matrix je zraniteľný

Jediným vysvetlením je, že R.Fico a najmä jeho tichí „pravicoví“ spojenci  sa obávajú vyslovovania pravdy. V týchto voľbách ešte viac, než obvykle. Starostlivo budovaný Matrix slovenskej politiky , kde jeden druhého neprestrelne chráni, má totiž  jedinú slabinu : všetko funguje iba dovtedy, kým si my, „platiaci diváci“, nevšimneme, že systém je podfuk.  A tu sme pri jadre problému : aj jeden slobodný hlas je pre Matrix problémom. Ľuďom sa totiž nedá zabrániť, aby nad vyslovenou pravdou – rozmýšľali. Najnovšie napr. nad spojením premiéra, mladej Trošky z jeho kabinetu a bohato živeného  maséra SMERu ? Škandál ide R.Fico prekryť „vo verejnom záujme“  údajnými daňovými deliktami I.Matoviča, ktorými sa jednak nemá čo zaoberať (na to sú daňováci)  a dokumentami Daňového úrad, ktorými nemá čo disponovať  ( o tom je daňové tajomstvo).    V strachu pred obyčajným človekom a obyčajnou pravdou o svojej asistentke, či masérovi , siahol premiér ku takému drsnému útoku, ktorým si  poškodil starostlivo budovanú  masku „dobého sociálneho demokrata“.

A teraz v čom sa R.Fico uťal:

  1. Osobným útočením vyzdvihol Matoviča a OĽANO z planktónu neficovských strán ako svojho hlavného rivala. Z hľadiska volebného marketingu mu tým môže iba pomôcť.
  2. Spôsobom útoku (osobné vyťahovanie nelegálne nadobudnutých dokladov + zverejnenie výsluchu najatého svedka) priznal, že mu Matovičova protizlodejská kampaň naozaj ide na nervy. Ukázal aj strach zo škandálu s masérom a svojou erotickou asisntentkou , ktorý mu Matovič prišiel deň predtým otĺkať o hlavu rovno ku bráne úradu vlády.
  3.  Svedok len nadväzuje na neslávnu mečiarovskú tradíciu „utajených svedkov“ :  Políciu to opäť raz vťahuje  do volebného boja. To tu nebolo od Mečiara …Fico si tým škodí, možno aj u vlastných voličov
  4. Čo R.F. dosiahne? Ak sa pozrieme na volebné preferencie SMERu, je zrejmé, že OĽANO mu nie je ohrozením. Ak by aj touto aférou utopil OĽANO , hlasy, ktoré by prípadne získal prerozdelením hlasov OĽANO,  jeho koaličné možnosti nedelia  ani nenásobia. Je ale riziko, že prepáleným útokom zmobilizoval R. Fico Matovičovi voličov.
  5. Cieľom bolo očividne  zastrašenie Matoviča. Ale reálne umlčať OĽANO, resp. Matoviča, na to R.Fico   nemá  žiadne nástroje. Mláti teda  Matoviča hlava nehlava, nevšímajúc si, že  tým už dávno škodí viac sebe, než Matovičovi.

 

Igor Matovič je v zákulisí dohodnutých politických zlodejov považovaný za nehorázny jav a škandalóznu postavu. Zosobňuje  chybu v ich, inak perfektnom, systéme. Ale pre voličov môže byť postavou, ktorá vráti do hry tému  pravdy o slovenskej politike. Z veľkého mlátenia Matoviča ešte  môže premiéra a jeho tichých  spojencov aj majster sa utnebolieť hlava.

 

Teraz najčítanejšie

Ján Budaj

Venujem sa verejným otázkam. Vediem Zmenu zdola, demokratickú úniu, som poslancom NRSR.