Denník N

Kuffov nový dočasný riaditeľ Správy NP Veľká Fatra

V piatok 10. novembra predstavil štátny tajomník Ministerstva životného prostredia SR Filip Kuffa nových, dočasne poverených riaditeľov dvoch národných parkov. Väčší záujem médií a verejnosti sa sústredil najmä na nového riaditeľa Tatranského národného parku, ktorý sa venuje zápasom v thajskom boxe. Riaditeľ Národného parku Veľká Fatra zostal trochu bokom. Pokladám to za nespravodlivé a pokúsim sa to aspoň trochu napraviť.

Pokiaľ nejde o menovca a zároveň dvojníka nového, dočasne povereného pána riaditeľa, patrí mu na Facebooku tento profil. A podľa toho čo na ňom zdieľa možno konštatovať, že je názorovo zrejme plne kompatibilný s ministrom Tomášom Tarabom a štátnym tajomníkom Filipom Kuffom. Posúďte sami. Začnime tým, čo ho spája s novovymenovaným kolegom z TANAP-u. Nevenuje sa síce thajskému boxu, ale rovnako ako on, je poľovník, ochrane prírody sa nikdy nevenoval a vyštudoval poľovníctvo na Technickej univerzite vo Zvolene. Nechcem uraziť množstvo skutočných odborníkov, ktorí na tejto univerzite pôsobia, ale nedá mi nepripomenúť, že je to tá univerzita, kde si robí doktorát „Černákov vojak,“ exkotlebovec a v súčasnosti člen a funkcionár Uhríkovej Republiky, Miroslav Suja.


Vieme, že témou, ktorá leží v žalúdku tarabovsko-kuffovskému vedeniu Ministerstva životného prostredia sú najmä ochrancovia prírody a ochrana veľkých dravých šeliem. Nuž, pozrime sa, aký názor na ochranárov a ochranu šeliem má novopečený pán riaditeľ. Čo sa týka vlka, v novembri 2020 zdieľa status istého IT špecialistu a poľovníka S.H. s tvrdením: „Vlka je všade dosť. Červená kniha vlkovi priradila stav ohrozenia populácie vlka rovnaký ako jeleňovi či líške. „Least concern“ – (diplomaticky povedané, že obavy o takúto populáciu sú absolútne neopodstatnené). Ale ŠOP a Ministerstvo ŽP má na šelmách naviazanú veľkú časť rozpočtu (výskum, ochrana, monitoring + telemetrické obojky + zber trusu[hovien], zásahové tímy, odškodňovanie, analýzy, štúdie, materiál, technické vybavenie + vozový park, a hlavne PLATY ZAMESTNANCOV na teplých miestach…).Nemajú striktné termíny uzávierok, ani im s dodávkou výstupov z tohoto bavkania sa nikto nestojí na krku. Všetko to prikryjú zelenou rétorikou a každý kto chce byť za pekného a nekonfliktného, tak im to zožerie aj s navijákom
Suma sumárum, vlka chrániť netreba a na ministerstve sú darmožráči, ktorí si dobre žijú z jeho ochrany a našich daní a také ministerstvo nám je nanič, pretože nerobí nič, z čoho by ľudia mali osoh. Akiste uznáte, že lepšiu kvalifikáciu pre pôsobenie na ministerstve pod novým vedením, si ani nemožno predstaviť.

Ibaže ono to také jednoduché so zachovaním populácie vlka na Slovensku, ako si to predstavujú páni poľovníci, nie je. Toto k téme napísal Juraj Lukáč
Slovenskú populáciu tvorí karpatská a nížinná populácia. Podľa DNA analýz je efektívna veľkosť karpatskej populácie slovenských vlkov mimoriadne nízka a stačí malý zásah do populácie a Slovensko príde veľmi rýchle o karpatského vlka.“ A výsledkom neodborných aktivít bude „zničenie slovenského vlka a zaplavenie Slovenska maďarskými, poľskými a českými vlkmi.

V optike predchádzajúceho príspevku strašenie vlkom, ktorý usmrtil poníka kdesi v Nemecku, či vlčej svorke z reportáže RTVS, ktorá roztrhala pár oviec, je iba malou, nevinnou povinnou jazdou. Rovnako ako citácia stanoviska Slovenskej poľovníckej komory, ktorá tvrdí, že „celoročná ochrana vlka dravého na Slovensku spôsobí škody.“ To je síce do určitej miery pravda, ale druhou stranou mince je úloha predátora akým je vlk napríklad pri regulácii počtov výrazne premnoženej raticovej a diviačej zveri, ktorá robí poľnohospodárom a lesníkom násobne väčšie škody na poliach a mladých lesných porastoch, ako vlci chovateľom oviec a dobytka.

Inak to s ochranou podľa nového pána riaditeľa nie je ani v prípade medveďa. Vo videu  Slovenskej poľovníckej komory spochybní výsledky sčítania medveďov nezávislými expertmi z Prírodovedeckej fakulty pražskej Karlovej univerzity. Tieto výsledky určite nie sú žiadny svätý grál, ak si však uvedomíme k akým údajným počtom medveďov sa dopracoval napríklad nádejný minister, poľovník a poľovnícky funkcionár Rudolf Huliak, mali by sme zbystriť pozornosť.

Na medvediu tému si trochu zažartuje a v júli 2021 zdieľa určite iba náhodou status vtedajšieho poslanca Filipa Kuffu o medvedici a „ochranárskych tanečkoch.“

Plne v duchu tarabovsko-kuffovskej filozofie o ochrane prírody je aj tento polemický príspevok chovateľov oviec a kôz na Slovensku. Nechcem tvrdiť, že záujmy a argumenty chovateľov oviec a obyvateľov vidieka nie sú hodné pozornosti. Ale jednostrannosť, ktorá z tohto všetkého vystrkuje rožky, sa nedá prehliadnuť

Mimochodom tu je graf znázorňujúci výšku škôd na hospodárskych zvieratách spôsobených vlkmi. Samozrejme chovateľovi a každému citlivému človeku je ľúto každého zvieraťa. Ale straty nedosahujú ani 1% z počtu chovaných oviec a vlk je chránený iba od roku 2021, keď bolo oficiálne zabitých nateraz posledných 9 vlkov.

Mirek Kutal a Martin Duľa (Lesnická a dřevařská fakulta, Mendelova Univerzita) v spolupráci s ďalšími kolegami analyzovali dáta o odstrele vlkov u nás v rokoch 2014–2019 vo vzťahu k stratám na chovaných zvieratách. Štúdia nepreukázala žiadnu súvislosť medzi počtom ulovených vlkov a stratami zvierat v stádach. Lov vlkov, odôvodňovaný znížením strát v chovoch, je neúčinný a nemá v tomto kontexte význam.
Štúdia: Kutal M. et al. 2023: Testing a conservation compromise: no evidence that public wolf hunting in Slovakia reduced livestock losses. Conservation Letters: https://lnk.sk/tvwa.
Obrázok zo štúdie zobrazuje počty zabitých oviec a vlkov v období 2014–2019.

V krátkosti ešte zmapujme politické názory pána riaditeľa na základe ním zdieľaných príspevkov. Napríklad na epidémiu Covidu, kde sa okrem iného neváha oprieť o takú nespochybniteľnú autoritu v oblasti vakcinácie, medicíny a epidemiológie, akou nesporne je exkotlebovec a rasista Milan Mazurek, či zdieľanie „srandičiek“ o odmietačoch vakcinácie.

A siahne aj po názoroch na pandémiu, rapera Majka Spirita. Bez zaujímavosti nie je, že jeho video zdieľa zo stránky kotlebovca Daniela Krištofa.

Len pre názornosť, dlhoročný člen ĽSNS Daniel Krištof s Mariánom Kotlebom a Milanom Uhríkom.

A nie je to jediná vec, ktorú zdieľa z obskúrnej kotlebovskej stránky. Konšpiráciu o „rokovaní s Arabmi a tichej privatizácii vodných zdrojov na Slovensku“ zdieľa z „Inenoviny.sk.“

Len na okraj, „Inenoviny.sk“ zverejňujú aj takéto „lahôdky.“ Neonacista, antisemita a popierač holokaustu Marián Magát je vraj vo väzení „za názor.“

Vráťme sa ale k nášmu pánovi riaditeľovi a jeho vkusu v oblasti politiky a pozrime sa kto je pre neho autoritou. Napríklad taký Štefan Harabin, ktorý vraj v roku 2015 vyškolil Moniku Tódovú.

Artur Bekmatov, niekdajší kandidát Komunistickej strany Slovenska na poslanca NR a v ostatných voľbách kandidát strany SMER a jeho odpoveď Lucii Nicholsonovej ako odpísaná z príručky Kremľa. Pospomínal tam síce všetko možné, ale o sovietskych poradcoch, ktorí riadili zmanipulované monsterprocesy v 50-tych rokoch so sadistickým týraním nevinných ľudí a hrdelnými trestmi, ani o vpáde vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968, riadenej z moskovského Kremľa, ani o následnej, 23 rokov trvajúcej okupácii našej vlasti, ani slovo.

Robert Kaliňák a jeho tvrdenia o údajných manipuláciách v niektorých trestných konaniach v konšpirátorskej televízii Slovan s Martinou Šimkovičovou a Petrom Kotlárom z kandidátky SNS.

Miroslav Radačovský, poslanec európskeho parlamentu, zvolený na kandidátke Kotlebovej ĽSNS.

Miroslav Radačovský ako kandidát na poslanca EP.

Ešte pár statusov ilustrujúcich politické názory a orientáciu pána riaditeľa.

A na odľahčenie jeden status, ktorý by mal pán riaditeľ vysvetliť bývalej susedke a kamarátke ministra Tomáša Tarabu z poslaneckých lavíc v NR a nádejnej kandidátke strany, ktorej nominantom vďačí za svoju súčasnú funkciu, do Európskeho parlamentu.

Foto v záhlaví: TASR – Miroslav Jaroš

 

Teraz najčítanejšie

Ján Benčík

Nakoľko mi nie sú ľahostajné pomery na Slovensku, píšem na webe Denníka N blogy o tom, čo považujem za nebezpečné. Píšem o konšpirátoroch, kremeľských trolloch, pravicových aj ľavicových antiliberálnych extrémistoch. Niektorí ľudia ma za to majú úprimne radi, iní ma rovnako úprimne nenávidia. A niektorí sa mi dokonca vyhrážajú. Beriem to ako niečo, čo súvisí s tým, čo robím.