Denník N

Zimné topánky: Ako postupovať pri ich výbere?

rieker hnedé zimné čižmy

Určite ste už počuli, že neexistuje zlé počasie, len zlé oblečenie. Rovnako to platí aj pri obuvi. Či už bude zima na snehu alebo na blate, určite sa oplatí mať v zálohe aspoň jeden pár spoľahlivých zimných topánok. Ako vybrať také, s ktorými budete naozaj spokojní? Tu je päť otázok, ktoré vám pomôžu s výberom.

Ako plánujete nové topánky využiť?

Prvým krokom pri výbere zimných topánok je vedieť, na aký účel ich vlastne kupujete. Hľadáte niečo na každodenné nosenie po meste alebo niečo teplejšie na dlhší pobyt v chlade? Možností je totiž naozaj veľa. Pri zimných športoch a turistike oceníte kvalitnú zimnú turistickú obuv alebo športové dámske snehule. Do práce sú zase vhodnejšie elegantné zimné čižmy alebo členkové topánky. Podľa účelu dolaďte aj štýl a farbu topánok. Nezabúdajte pritom, že klasické modely sa vám budú najľahšie kombinovať so zvyškom vášho šatníka.

Potrebujete topánky so špeciálnym zateplením?

Zimné topánky bývajú štandardne vybavené podšívkou, ktorej úlohou je chrániť vás pred chladom. Na jej výrobu sa používa syntetický materiál, kožušina alebo vlna. Niektoré značky pri zimnej obuvi uvádzajú aj najnižšiu teplotu, na ktorú sú jej topánky navrhnuté. Pri športových značkách zase nájdete hrúbku izolácie v gramoch. To, či vám bude teplo, však ovplyvní aj stupeň vašej aktivity, materiál a hrúbka ponožky, či správna veľkosť topánky. Potrebnú mieru zateplenia si preto dobre rozmyslite. Vyhnúť sa totiž chcete nielen studeným ale aj spoteným chodidlám.

Ako často budete vo vlhkom prostredí?

Dobré topánky na zimu by mali byť nielen teplé, ale aj nepremokavé a priedušné. Tieto vlastnosti závisia hlavne od materiálu, z ktorého sú topánky vyrobené. Najčastejšie sa stretnete s materiálmi ako sú koža, nylon a GORE-TEX. Skvelou voľbou do vlhkého prostredia sú najmä goretextové či kožené topánky. Ich nepremokavosť môžete zlepšiť aj správnou starostlivosťou ako napr. použitím spreja pre vodeodolnú impregnáciu.

Šmykli ste sa už niekedy na ľade?

Ak áno, možno to bolo práve kvôli nevhodnej zimnej obuvi. Tá by mala mať kvalitnú podrážku, ktorá ostane stabilná aj na ľadovom či vlhkom povrchu. Pokiaľ ide o materiál, odporúčame gumu alebo kaučuk. Rovnako dôležité sú aj drážky na podrážke, ktoré bránia pošmyknutiu. Topánkam s hladkou podrážkou, či topánkam na vysokom opätku sa preto v mrazoch radšej vyhýbajte.

V akej veľkosti topánok sa cítite pohodlne?

Pri kúpe zimnej obuvi myslite aj na to, že ich budete nosiť s hrubšou ponožkou a podľa toho si vyberte aj ich veľkosť. Príliš tesné topánky bránia prirodzenej cirkulácii krvi, ktorá je pri udržaní vašich chodidiel v teple kľúčová. Preto si topánky pred kúpou poriadne vyskúšajte. Nakupujete radšej online? V tom prípade si chodidlo dobre zmerajte a vašu veľkosť porovnajte s veľkostnou tabuľkou výrobcu. Pri niektorých značkách môže byť potrebné zvoliť väčšie číslo.

Veľký výber zimných topánok nájdete v internetovom obchode Robel.sk. A ak s online nákupom predsa len váhate, navštívte niektorú z ich predajní.

Teraz najčítanejšie

Robel

Robel

"Veríme, že zdravie začína v nohách. Správna topánka má pozitívny vplyv na naše zdravie a zároveň je súčasťou našej identity. Preto ponúkame topánky od renomovaných svetových výrobcov, ktorí sa vyznačujú produkciou kvalitnej, módnej a komfortnej obuvi. Do našej ponuky vyberáme pre Vás to najlepšie, aby ste mohli dopriať svojim nohám všetko: krásu, zdravie a štýl. " Robel.sk

Tento blog je platený.