Denník N

Rituál

Tzotzilovia v San Juan Chamula majú veľmi zaujímavé náboženstvo. Uctievajú svätcov, majú šamanov (curanderos) a veria v reinkarnáciu.

Rozhodla som sa absolvovať šamanský rituál. Mám slabosť pre tieto veci. Zašli sme s Jesusom za predavačom vstupného do miestneho kostola a spýtali sa na šamana. Zohnať šamana dnes nie je problém. Má mobil. Do piatich minút bol pri nás. Pamätal si ma zo včera. Bol busy, len mi skontroloval pulz a bežal za vážne chorým zákazníkom. Usúdila som teda, že som na tom dobre a nepotrebujem akútny zákrok. No vždy sa nájde niečo, čo sa dá vylepšiť. Hlavne, keď má človek pre takéto veci slabosť.

Zobral nás do miestneho obchodíka pre šamanov, aby sme nakúpili veci potrebné na rituál. Malú sadu dlhých sviečok pre vymýšľačov (nie vážne chorých ľudí), jedno vajce, pár kahancov. Zaplatila som 25 pesos. Cestou do jeho domu som si ujasňovala diagnózu. Jesus prekladal. Vraj mám padnutého ducha. Raz keď som omdlela a udrela sa pri tom do hlavy, padol aj môj duch. Preto často chodievam so sklonenou hlavou. Mal pravdu. Tiež veľa premýšľam a to nie je dobré. Potrebuje mi vyčistiť hlavu, aby som nadobudla tranquility. To by som fakt rada.

Došli sme k jeho domčeku. Na dvore sa pásli ovečky. Otvoril nám dvere do svojej svätyne. Pri stene stál oltárik plný sôch svätcov. Sviečky, borovicové vetvy, fľaše od Coca-Coly. Tú používajú pri rituáloch. Jej farba symbolizuje Kristovu krv. Pred oltárom malá detská stolička. Na nej sedí zákazník počas rituálu. Detská asi preto, že pri ňom musí siahať klientovi na hlavu a Mexičania nie sú príliš vysokí. Pripravil miesto, zapálil sviečky a začali sme. Čakala som vážnu posvätnú atmosféru. Jeho modlitby k svätcom však boli prerušované zvukmi z vysielačky. Veľmi obľúbený komunikačný nástroj na všetkých pracoviskách v Mexiku. Holt, dnes aj šaman musí držať krok s dobou, keď chce zarobiť. Modlil sa v jazyku tzotzil. Znelo to pekne. Do toho sa ozývali ovečky z dvora. Potieral mi hlavu domácou pálenkou zmiešanou so soľou. Stískal ju a spomínal palomu. To asi ducha svätého v podobe holubice. Vajíčkom robil ťahy po mojom tele od hlavy až k nohám a snímal tak všetko zlé. Celý rituál trval asi dvadsať minút a na záver som dostala zvyšok pálenky so soľou v plastovej fľaši od Coca-Coly. Mám si tým potierať hlavu a hruď, kým nebudem úplne fit. Ešte sme ho s Jesusom trocha vyspovedali, kým mu nenahlásili do vysielačky, že na námestí čaká ďalší klient. Jesus, nadšený amatérsky antropológ prekladá o stodvadsať.

Teraz najčítanejšie